Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o.

jak przebiega proces przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w sp. z o.o.

Na fali zmian jakie zapowiada wejście w życie Polskiego Ładu wielu przedsiębiorców interesuje się zagadnieniem przekształcenia, związanym ze zmianą formy prowadzenia dotychczasowej działalności gospodarczej w formę spółki prawa handlowego

Jednoosobowa działalność gospodarcza jest najchętniej wybieraną formą na początku prowadzenia działalności, ale posiada wiele mankamentów, które uwidaczniają się wraz z jej rozwojem. Jedną z możliwości jest przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w sp. z o.o. Dowiedz się, co należy o tym wiedzieć i jak to zrobić krok po kroku. 

Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. – jakie są korzyści?


Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w sp. z o.o.ma wiele zalet, dzięki którym przedsiębiorcy decydują się na zmianę dotychczasowej formy prawnej firmy.

  • Ograniczenia odpowiedzialności majątkiem osobistym 

Zmiana jednej formy na drugą w głównej mierze dotyczy zobowiązań zaciągniętych w ramach działalności. W JDG osoba fizyczna odpowiada za nie całym swoim majątkiem osobistym. Z kolei spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest odrębnym podmiotem prawa, który sam ponosi ryzyko prowadzonej przez siebie działalności, czyli to spółka samodzielnie odpowiada za zaciągnięte zobowiązania (odrębną kwestią jest odpowiedzialność członków zarządu spółki z o.o.). 

W tym miejscu należy dodać, że przekształcenie działalności nie zwalnia z zobowiązań zaciągniętych przed przekształceniem firmy. Za zobowiązania zaciągnięte jako JDG odpowiada się solidarnie ze spółką, przez okres 3 lat od dnia przekształcenia. 

  • Sukcesja prawna 

Zapis ten pozwala na kontynuację praw i obowiązków nowej spółce przekształconej z jednoosobowej działalności gospodarczej.  Zatem na spółkę z o.o. przechodzą więc wszelkie umowy, uzyskane koncesje, zezwolenia i ulgi, które zawarte zostały jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą (o ile decyzja w tej sprawie nie postanowiła inaczej). 

  • Ciągłość

Przekształcenie działalności nie wiąże się ze zmianą nazwy firmy, pozostaje ona ta sama, jedynie należy dodać do niej skrót sp. z o.o. 

  • Perspektywy rozwoju 

Poprzez przyjęcie wspólników oraz wniesienie przez nich wkładów do spółki, a w związku z tym pozyskanie kapitału pozwalającego na rozwój i innowacje.  

  • Dziedziczenie

W przypadku śmierci członka zarządu spadkobiercy mogą kontynuować działalność spółki, a firma może działać bez przerwy. Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. usprawnia proces sukcesji. 

Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. – jakie są wymogi?


Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczą w sp. z o.o. może zostać dokonane po spełnieniu konkretnych wymogów opisanych Kodeksem spółek handlowych. Obejmują one: 

  • sporządzenie planu przekształcenia jednoosobowej działalności w spółkę z o.o. wraz z załącznikami oraz opinią biegłego rewidenta; 
  • złożenie oświadczenia o przekształceniu przedsiębiorcy; 
  • powołanie członków organów spółki przekształconej; 
  • zawarcie umowy spółki albo podpisanie statutu spółki przekształconej; 
  • dokonanie w rejestrze wpisu spółki przekształconej i wykreślenia przedsiębiorcy przekształcanego z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. 

Wyżej wymienione czynności wymagają wiążą się oczywiście z kosztami, ale przede wszystkim posiadania odpowiedniej wiedzy i doświadczenia prawnego oraz podatkowego. W procesie przekształcenia zalecane jest więc skorzystanie z pomocy doświadczonych ekspertów.

Jeśli nasz artykuł o przekształceniu działalności gospodarczej w spółkę jest dla Ciebie przydatny i myślisz o przekształceniu działalności gospodarczej lub masz dodatkowe pytania np. związane z opinią biegłego sądowego, to zapraszamy do kontaktu. 

Czytaj też:
Czy warto założyć spółkę z o.o.?
Rejestracja spółki z o.o. w urzędzie skarbowym
Pokrycie kapitału zakładowego w spółce z o.o.
Jak podzielić udziały w spółce z o.o.?
Rejestracja spółki z o.o. do VAT – zgłoszenie VAT-R

 

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.com

Facebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

nowe-przepisy-dla-jednoosobowych-działalnosci-gospodarczych

Nowe przepisy dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Rozpoczęcie nowego roku często wiąże się z wprowadzeniem nowych przepisów, które mogą mieć znaczący wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej. Rok 2024 nie jest wyjątkiem, szczególnie dla właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych, dla których zmiany prawne stanowią zarówno wyzwanie, jak i okazję do optymalizacji swoich przedsięwzięć.

Czytaj więcej »
oplata-za-jednorazowe-opakowania-w-gastronomii

Opłata za jednorazowe opakowania w gastronomii

Gastronomia od 1 stycznia 2024 pobiera od konsumentów opłaty za jednorazowe opakowania na wynos wykonane z tworzyw sztucznych. Przepis jest wynikiem zaimplementowania do polskiego prawa unijnej dyrektywy SUP (Single-Use Plastics Directive) zwanej dyrektywą plastikową. Jeżeli właśnie otwierasz na lato restaurację, przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie obowiązują Cię zasady. Pozwoli Ci to uniknąć kar wynoszących nawet 40 tys. zł.

Czytaj więcej »
leasing-samochodow-osobowych-a-rozliczenia-vat

Leasing samochodów osobowych a rozliczenia VAT

Wakacje składkowe to miesięczny urlop dla przedsiębiorców, kiedy to będą zwolnieni z opłacania większości składek ZUS. Wakacje nie obligują do zawieszania działalności, co znaczy, że można w ich trakcie normalnie pracować i zarabiać. Jeżeli prowadzisz firmę i przyda Ci się oddech od zobowiązań, przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, czy kwalifikujesz się do skorzystania z wakacji.

Czytaj więcej »
dni-wolne-od-pracy-2024-czyli-czy-2-maja-trzeba-pracowac

Dni wolne od pracy 2024, czyli czy 2 maja trzeba pracować?

W świecie biznesu, gdzie obraz marki i jej percepcja mają zasadnicze znaczenie dla sukcesu, odpowiednie zarządzanie wydatkami na reprezentację i reklamę jest kluczowe. Zrozumienie, jak efektywnie przekształcić te wydatki w koszty uzyskania przychodu, może być determinantą przewagi konkurencyjnej. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, który rzuca światło na ten skomplikowany aspekt zarządzania finansowego.

Czytaj więcej »
eksport-i-wsto-w-dzialalnosci-zwolnionej-z-VAT-jak-to-działa

Eksport i WSTO w działalności zwolnionej z VAT

W świecie biznesu i inwestycji, dywidenda to znak dobrze prosperującej spółki, a dla udziałowców – oczekiwany przychód. Co jednak, gdy udziałowiec nie dożyje wypłaty dywidendy? W takich okolicznościach pojawiają się pytania dotyczące opodatkowania tej dywidendy, która przechodzi na spadkobierców. Czy podlega ona podatkowi dochodowemu, czy może podatkowi od spadków i darowizn? To zagadnienie jest istotne nie tylko dla spadkobierców, ale również dla firm, które muszą właściwie zarządzać swoimi zobowiązaniami podatkowymi.

Czytaj więcej »
zarzadzanie-kosztami-reprezentacji-i-reklamy

Zarządzanie kosztami reprezentacji i reklamy

W świecie biznesu, gdzie obraz marki i jej percepcja mają zasadnicze znaczenie dla sukcesu, odpowiednie zarządzanie wydatkami na reprezentację i reklamę jest kluczowe. Zrozumienie, jak efektywnie przekształcić te wydatki w koszty uzyskania przychodu, może być determinantą przewagi konkurencyjnej. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, który rzuca światło na ten skomplikowany aspekt zarządzania finansowego.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.