Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o.

jak przebiega proces przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w sp. z o.o.

Na fali zmian jakie zapowiada wejście w życie Polskiego Ładu wielu przedsiębiorców interesuje się zagadnieniem przekształcenia, związanym ze zmianą formy prowadzenia dotychczasowej działalności gospodarczej w formę spółki prawa handlowego

Jednoosobowa działalność gospodarcza jest najchętniej wybieraną formą na początku prowadzenia działalności, ale posiada wiele mankamentów, które uwidaczniają się wraz z jej rozwojem. Jedną z możliwości jest przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w sp. z o.o. Dowiedz się, co należy o tym wiedzieć i jak to zrobić krok po kroku. 

Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. – jakie są korzyści?


Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w sp. z o.o.ma wiele zalet, dzięki którym przedsiębiorcy decydują się na zmianę dotychczasowej formy prawnej firmy.

  • Ograniczenia odpowiedzialności majątkiem osobistym 

Zmiana jednej formy na drugą w głównej mierze dotyczy zobowiązań zaciągniętych w ramach działalności. W JDG osoba fizyczna odpowiada za nie całym swoim majątkiem osobistym. Z kolei spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest odrębnym podmiotem prawa, który sam ponosi ryzyko prowadzonej przez siebie działalności, czyli to spółka samodzielnie odpowiada za zaciągnięte zobowiązania (odrębną kwestią jest odpowiedzialność członków zarządu spółki z o.o.). 

W tym miejscu należy dodać, że przekształcenie działalności nie zwalnia z zobowiązań zaciągniętych przed przekształceniem firmy. Za zobowiązania zaciągnięte jako JDG odpowiada się solidarnie ze spółką, przez okres 3 lat od dnia przekształcenia. 

  • Sukcesja prawna 

Zapis ten pozwala na kontynuację praw i obowiązków nowej spółce przekształconej z jednoosobowej działalności gospodarczej.  Zatem na spółkę z o.o. przechodzą więc wszelkie umowy, uzyskane koncesje, zezwolenia i ulgi, które zawarte zostały jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą (o ile decyzja w tej sprawie nie postanowiła inaczej). 

  • Ciągłość

Przekształcenie działalności nie wiąże się ze zmianą nazwy firmy, pozostaje ona ta sama, jedynie należy dodać do niej skrót sp. z o.o. 

  • Perspektywy rozwoju 

Poprzez przyjęcie wspólników oraz wniesienie przez nich wkładów do spółki, a w związku z tym pozyskanie kapitału pozwalającego na rozwój i innowacje.  

  • Dziedziczenie

W przypadku śmierci członka zarządu spadkobiercy mogą kontynuować działalność spółki, a firma może działać bez przerwy. Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. usprawnia proces sukcesji. 

Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. – jakie są wymogi?


Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczą w sp. z o.o. może zostać dokonane po spełnieniu konkretnych wymogów opisanych Kodeksem spółek handlowych. Obejmują one: 

  • sporządzenie planu przekształcenia jednoosobowej działalności w spółkę z o.o. wraz z załącznikami oraz opinią biegłego rewidenta; 
  • złożenie oświadczenia o przekształceniu przedsiębiorcy; 
  • powołanie członków organów spółki przekształconej; 
  • zawarcie umowy spółki albo podpisanie statutu spółki przekształconej; 
  • dokonanie w rejestrze wpisu spółki przekształconej i wykreślenia przedsiębiorcy przekształcanego z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. 

Wyżej wymienione czynności wymagają wiążą się oczywiście z kosztami, ale przede wszystkim posiadania odpowiedniej wiedzy i doświadczenia prawnego oraz podatkowego. W procesie przekształcenia zalecane jest więc skorzystanie z pomocy doświadczonych ekspertów.

Jeśli nasz artykuł o przekształceniu działalności gospodarczej w spółkę jest dla Ciebie przydatny i myślisz o przekształceniu działalności gospodarczej lub masz dodatkowe pytania np. związane z opinią biegłego sądowego, to zapraszamy do kontaktu. 

Czytaj też:
Czy warto założyć spółkę z o.o.?
Rejestracja spółki z o.o. w urzędzie skarbowym
Pokrycie kapitału zakładowego w spółce z o.o.
Jak podzielić udziały w spółce z o.o.?
Rejestracja spółki z o.o. do VAT – zgłoszenie VAT-R

 

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.com

Facebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

zmiany-w-e-paragonach-2023

Zmiany w e-paragonach 2023

Już od dnia 15 września podatnicy będą mieli możliwość udostępniania paragonów poprzez nową platformę Ministerstwa Finansów – tzw. HUB paragonowy. Jest to jedna ze zmian wprowadzonych w ramach pakietu uproszczeń (…)

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej