
Obowiązek złożenia oświadczenia o wartości sprzedaży alkoholu
Spis treści Podmioty posiadające zezwolenie na detaliczną sprzedaż alkoholu muszą złożyć oświadczenie o wartości sprzedanego alkoholu w 2022 roku do 31 stycznia 2023 roku….
Audyty od lat cieszą się dużym uznaniem wśród przedsiębiorców, ponieważ to właśnie one pokazują obszary prowadzonej działalności, które wymagają poprawy lub zupełnej modyfikacji. Jednym z najczęściej wybieranych form sprawdzenia działań firmy jest audyt finansowy, na którego czele stoi biegły rewident.
Audyt finansowy firmy ma na celu przede wszystkim otrzymanie informacji, czy sprawozdania finansowe złożone przez firmę są prawdziwym odzwierciedleniem sytuacji majątkowo-finansowej i zostały przygotowane w sposób rzetelny, a żadne osoby trzecie nie mają dodatkowych korzyści ze zmiany wartości zawartych w sprawozdaniu finansowym. Ewentualne wykrycie nieprawidłowości wpływającej na efektywność danego przedsiębiorstwa pozwoli naprawić błędy lub pociągnąć pracowników do odpowiedzialności.
Audyt finansowy, na czym polega? Audyt finansowy – często zwany również rewizją finansową to bardzo ważne działania mające na celu wykrycie błędów i przedstawienie ich odpowiednim osobom, na przykład zarządcom spółki. Biegły, który przeprowadza audyt finansowy firmy, dokładnie analizuje sytuację finansową oraz dostarczone wcześniej dokumenty, aby należycie sprawdzić sprawozdanie finansowe, pod kątem rzetelności i prawidłowości.
Podjęcie decyzji, aby przeprowadzić audyt finansowy firmy, wynika z konkretnych potrzeb przedsiębiorcy lub całego zarządu. Zazwyczaj jest ono zlecane w celu podniesienia renomy firmy lub usprawnienia konkretnych działów, na przykład księgowości. Wiedząc już, dlaczego przeprowadza się audyt, warto zastanowić się, czy takie działania będą dobrym rozwiązaniem w przypadku własnej działalności
Po odbytym procesie rewizji finansowej zarząd otrzymuje informacje o obecnej sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Zlecający może również liczyć na indywidualną opinię firmy przeprowadzającej audyt oraz raporty, na podstawie których podjęte zostaną odpowiednie kroki mające na celu wdrożenie czynności naprawczych. Zarząd może również pociągnąć pracowników do odpowiedzialności za doprowadzenie do błędów wpływających na kondycję finansową przedsiębiorstwa.
Audyt finansowy co to jest? Jest to m.in.: kontrola pozycji bilansowych, rachunek zysków i strat przedsiębiorstwa oraz sprawdzanie środków pieniężnych, którymi dysponuje lub dysponowała dana firma. Należy pamiętać, że audyt instytucji finansowych czy audyt finansowy wspólnoty mieszkaniowej może być przeprowadzany w inny sposób niż rewizja finansowa biznesu działającego w zupełnie innym sektorze niż wyżej wymienione.
Badanie sprawozdania finansowego pomaga rozłożyć na czynniki pierwsze finanse firmy uwiecznione w różnych systemach i sprawozdaniach. Nie może być on jednak przeprowadzony przez niedoświadczoną osobę nieposiadającą wiedzy z dziedziny rachunkowości czy księgowości. Nie tylko wynik finansowy brany jest pod lupę – bardzo ważne jest sprawdzenie procesów kontrolnych czy procedur, które wykonywane są w danym przedsiębiorstwie. Osoba bez doświadczenia mogłaby sobie nie poradzić.
Rewizję przeprowadza biegły, który szczegółowo bada zapisy księgowe, transakcje oraz prawidłowości wyceny aktywów i pasywów. Jeśli tylko okaże się, że badanie sprawozdania finansowego wykazuje nieprawidłowości, to biegły zleca testy analityczne oraz bardziej szczegółową kontrolę mającą na celu dostarczyć niezbędne informacje o błędach popełnionych przez osoby odpowiedzialne za finanse firmy.
Biegły dostarcza głównemu księgowemu lub wyznaczonej osobie spis dokumentów, które niezbędne są do prawidłowego przygotowania się przed rewizją finansową. Z pewnością każdy księgowy potrafi odpowiedzieć na pytanie – co to jest audyt finansowy, ale nie każdy ma w głowie listę niezbędnej papierologii. Szczególnie że przebieg całego procesu zależny jest od wielkości firmy, jej działalności i specyfikacji.
Dokumenty niezbędne do sprawdzenia prawidłowości działań finansowych to m.in.: statut firmy lub umowa założycielska, wszelkie uchwały, regulaminy, protokół z kontroli instytucji państwowych, takich jak urząd skarbowy czy ZUS (jeśli takowe miały miejsce), opinia i raporty z poprzednich audytów, instrukcja obiegu dokumentacji i wiele więcej. Lista jest naprawdę długa, dlatego warto zapoznać się z nią od razu po dostarczeniu przez biegłego. W przypadku firm zajmujących się sprzedażą danego towaru audytor uprawniony jest do zlecenia inwentaryzacji.
Tak naprawdę rewizja finansowa powinna zostać przeprowadzona przez niezależnego biegłego, który nie jest związany z firmą, nie zajmuje się księgowością dla danej instytucji oraz pracuje dla jednostki specjalizującej się w audytach finansowych. Zlecenie działania kontrolnego doświadczonej firmie to klucz do uzyskania jasnych i prawdziwych informacji dotyczących finansów przedsiębiorstwa.
Bardzo ważne jest wskazanie konkretnych nieprawidłowości lub obszarów, które wymagają zmiany, by działalność funkcjonowała jeszcze lepiej. Dzięki rewizji finansowej przedsiębiorca ma możliwość wdrożenia odpowiednich działań optymalizacyjnych oraz wyciągnięcia wniosków na przyszłość. Warto poznać bliżej audyt sprawozdań finansowych Gabrusewicz.
Spis treści Podmioty posiadające zezwolenie na detaliczną sprzedaż alkoholu muszą złożyć oświadczenie o wartości sprzedanego alkoholu w 2022 roku do 31 stycznia 2023 roku….
Spis treści Nip-8 to formularz, który składamy w celu zgłoszenia spółki z o.o. w urzędzie skarbowym lub w celu aktualizacji danych. W naszym przypadku będzie…
Nasze biuro rachunkowe w poniższym artykule przygotowało parę informacji na temat zmian jakie nadchodzą w 2023 roku i dotyczą CITu estońskiego. Co to jest CIT…
W ostatnim wpisie nasze biuro rachunkowe przygotowało najczęstsze przyczyny, które popychają przedsiębiorców do decyzji o zmianie nazwy firmy. Możesz o nich przeczytaj w tym artykule…
Nasze biuro rachunkowe przygotowało najważniejsze czynniki, które popychają przedsiębiorców do decyzji o zmianie nazwy firmy. Jakie czynniki decydują o zmianie nazwy firmy? Niektóre firmy decydują się…
Slim VAT 3 to pakiet modyfikacji w ustawie o VAT, który ma ułatwić rozliczenie VAT dla przedsiębiorców. Pakiet modyfikacji został przekazany do konsultacji publicznych. Zmiany…
Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.
Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.
Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.
Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.
Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.
Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.