Jakie są konsekwencje niezgłoszenia darowizny od rodziców?
Spis treści Nasze biuro rachunkowe jakiś czas temu przygotowało dla Was artykuł na temat “darowizna od rodziców – czy należy ją opodatkować” – w publikacji…
w kilku krokach – skorzystaj z pomocy Warido
Chciałbyś pracować na własny rachunek? Załóż firmę w kilka chwil z pomocą ekspertów z Warido. Zajmiemy się wszystkimi formalnościami. Wybierzemy właściwą formę opodatkowania i formę prawną, abyś płacił mniejsze podatki.
Skorzystaj z usług profesjonalistów. Będziesz mógł założyć własną firmę i odnieść sukces.
Czekamy na Twój kontakt telefoniczny lub mailowy już teraz!
Założenie działalności gospodarczej przez internet nie jest obłożone wieloma formalnościami. Przedsiębiorcy mogą zrobić to za pomocą rządowego portalu Biznes.gov.pl, który umożliwia załatwienie wszystkich formalności w ciągu jednej, trwającej zaledwie kilkanaście minut sesji. Pomożemy, jak założyć działalność online i sprawnie przejść przez całą procedurę.
Portal Biznes.gov.pl to rozbudowany system, który umożliwia rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz późniejszą obsługę firmy. Poprzez dostępne w serwisie Konto Przedsiębiorcy możliwe jest:
Wypełnienie wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej odbywa się za pomocą prostego kreatora. Proces ten podzielony jest na kilka etapów – w każdym z nich kreator podpowiada, które pola należy uzupełnić.
KROK 1.
Logowanie do systemu
Można to zrobić przy użyciu Profilu Zaufanego lub e-dowodu, a także adresu e-mail.
KROK 2.
Rejestracja firmy w CEIDG
W formularzu należy wpisać:
Należy przy tym pamiętać, że nie ma obowiązku podawania stałego adresu prowadzenia działalności gospodarczej. Jeśli nie prowadzi się firmy w jednym miejscu lub jest to działalność mobilna, wystarczy zaznaczyć odpowiednią rubrykę w formularzu. Konieczne jest jednak zgłoszenie adresu do doręczeń, a także posiadanie tytułu prawnego do każdej nieruchomości zgłaszanej do CEIDG. Może to być m.in. prawo własności, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, dzierżawa lub najem.
KROK 3.
Zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego lub do ubezpieczenia zdrowotnego
System Biznes.gov.pl sam generuje odpowiednie formularze zgłoszenia do rejestru płatników składek i przesyła je do ZUS. Przedsiębiorcy mają obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy, a ponadto również ubezpieczenie zdrowotne. W szczególnych przypadkach mogą oni skorzystać z Ulgi na Start na okres 6 miesięcy.
KROK 4.
Wybór formy opodatkowania
W przypadku zakładania działalności gospodarczej online system daje możliwość złożenia oświadczenia o wyborze formy opodatkowania przez internet lub złożenia stosownej deklaracji w późniejszym terminie. Warto to zrobić podczas rejestracji, ponieważ wtedy oświadczenie to zostanie od razu przekazane do właściwego Urzędu Skarbowego.
W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej do wyboru są trzy formy opodatkowania:
W przypadku gdy nie zostanie wybrana żadna forma opodatkowania, za domyślne uznaje się opodatkowanie według skali podatkowej.
KROK 5.
Zgłoszenie rejestracyjne lub aktualizacyjne w zakresie VAT
Założenie działalności gospodarczej przez internet wiąże się również z obowiązkiem rejestracji do VAT na formularzu VAT-R, niezależnie od wybranej formy opodatkowania. Nie trzeba jednak wypełniać formularza, jeśli sprzedaje się towary lub usługi zwolnione z VAT, a wartość sprzedaży nie przekracza kwoty 200 tys. zł w ciągu roku.
KROK 6.
Informacje o rachunkach bankowych oraz formie księgowości
Formę księgowości należy określić już w momencie zakładania działalności. Przedsiębiorcy mogą skorzystać z formy pełnej (księgi rachunkowe) lub uproszczonej (księga przychodów i rozchodów).
Na tym etapie wypełniania wniosku konieczne jest także wskazanie numeru rachunku bankowego dla działalności. Co ważne, może to być rachunek prywatny, jeśli:
W pozostałych przypadkach we wniosku CEIDG należy podać numer rachunku firmowego.
KROK 7.
Wysłanie i podpisanie wniosku
Po zebraniu wszystkich niezbędnych danych do założenia działalności gospodarczej przez internet, system wygeneruje, a następnie prześle wniosek do CEIDG.
Aby wniosek był ważny, musi być podpisany Profilem Zaufanym lub podpisem kwalifikowanym. W przypadku braku podpisu elektronicznego wniosek należy zarejestrować osobiście lub przez pełnomocnika w dowolnym urzędzie miasta lub gminy. Termin rejestracji wynosi 7 dni.
Z pewnością warto wcześniej dowiedzieć się, jak założyć działalność gospodarczą przez internet i jaki jest zakres informacji, jakie należy wpisać we wniosku. Radzimy również zastanowić się nad wyborem formy księgowości oraz opodatkowania.
Te elementy będą miały poważny wpływ na późniejsze prowadzenie firmy i dopełnienie swoich obowiązków jako przedsiębiorcy. Po dokładnym przemyśleniu struktury działalności założenie działalności gospodarczej online będzie już tylko formalnością.
Spis treści Nasze biuro rachunkowe jakiś czas temu przygotowało dla Was artykuł na temat “darowizna od rodziców – czy należy ją opodatkować” – w publikacji…
Społeczeństwo ma świadomość, że zazwyczaj darowizna od rodziców czy najbliższego kręgu rodziny jest zwolniona z podatku od spadku i darowizn. Jednak w niektórych sytuacjach, aby…
Dochody osiągane z najmu są opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. Podatnicy osiągający przychody z najmu…
Rejestracja spółki wymaga przygotowania odpowiedniej dokumentacji i dopełnienia szeregu formalności, w związku z czym szybko pojawia się myśl jakie są koszty założenia sp. z o.o.?…
Tarcza finansowa PFR 2.0 to program, którego celem jest pomoc finansowa dla firm z branż, które musiały ograniczyć lub zawiesić działalność w związku z sytuacją…
Dodatkowe świadczenie postojowe – wnioski od 16 grudnia 2020 r. Od 16 grudnia o świadczenie postojowe mogą wystąpić prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą oznaczoną, według Polskiej…
W związku z przydzielanymi subwencjami z Polskiego Funduszu Rozwoju, chcielibyśmy przypomnieć o warunkach, które należy spełnić by subwencja podlegała zwrotowi tylko w 25%, szczególnie że…
Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.
Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.
Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.
Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.
Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.
Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.