Darowizna od rodziców – czy należy ją opodatkować?

Darowizna od rodziców

Społeczeństwo ma świadomość, że zazwyczaj darowizna od rodziców czy najbliższego kręgu rodziny jest zwolniona z podatku od spadku i darowizn. Jednak w niektórych sytuacjach, aby zwolnienie nadal przysługiwało trzeba wywiązać się z danych formalności. Kwoty wolne od podatku obowiązują w zależności od grupy podatkowej w jakiej jest osoba, przekazująca darowiznę. Nasze biuro rachunkowe przygotowało dla Was kilka wskazówek.  

Darowizna od rodziców – jaka kwota wolna od podatku?


Darowizny są opodatkowane podatkiem od spadku i darowizn. W niektórych grupach podatkowych przysługuje przywilej zwolnienia. Ma na to wpływ w której grupie podatkowej jest darczyńca i jaka jest tam określona kwota wolna od podatku.  

Grupa 1 – małżonek, zstępni (np. syn, córka, wnuki, prawnuki), wstępni (np. matka, ojciec, dziadkowie), rodzeństwo, ojczym, macocha, pasierb, zięć, synowa, teściowie – kwota wolna od podatku to 9637 zł. 

Grupa 0 – małżonek, zstępni (np. syn, córka, wnuki, prawnuki), wstępni (np. matka, ojciec, dziadkowie), pasierb, rodzeństwo, ojczym i macocha. W tej grupie wszystkie darowizny mogą być zwolnione z podatku, nawet gdy przekroczy się próg 9637 zł, jednak, aby zwolnienie nadal wystąpiło trzeba zgłosić otrzymanie darowizny w przeciągu 6 miesięcy od jej otrzymania do odpowiedniego naczelnika US (druk SD-Z2). 

Grupa 2 – zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych – kwota wolna od podatku to 7276 zł. 

Grupa 3 – pozostałe osoby, nie zaliczone do pozostałych grup – kwota wolna od podatku to 4902 zł.  

Do limitu kwoty wolnej od podatku zalicza się wszystkie darowizny od tej samej osoby w okresie 5 latu. 

Darowizna od rodziców, która przekroczy próg 9637 zł jest zwolniona z podatku pod warunkiem, że został wypełniony formularz SD-Z2 i przekazany do właściwego urzędu skarbowego.  

Pieniężna darowizna od rodziców 

Darowizna od rodziców czy innych członków grupy 0, która jest w formie pieniężnej oraz przekracza próg 9637 zł nie będzie opodatkowana, gdy jej przekazanie można udokumentować na podstawie rachunku bankowego nabywcy, przekazu pocztowego lub gdy darowizna została przekazana do kasy spółdzielczej oszczędnościowo-kredytowej. Wystarczy wtedy do formularza SD-Z2 dołączyć powyższą dokumentację wpływu.  

Jakie są konsekwencje, gdy darowizna od rodziców nie zostanie zgłoszona?  


W sytuacji, gdy darowizna od rodziców nie zostanie zgłoszona – US traktuje to zaniechanie jak oszustwo. W takiej sytuacji podatek oscyluje w granicach od 3% do 20%. Więcej na ten temat dowiesz się w artykule “Niezgłoszenie darowizny od rodziców“.

Biuro rachunkowe

Jeśli są Państwo zainteresowani ofertą biura rachunkowego, które „trzyma rękę na pulsie” i dba o to by ich klienci byli na bieżąco poinformowani o zmianach w przepisach to zapraszamy do zakładki „Wycena usług” – przygotujemy Państwu indywidualną ofertę.

WARIDO – biuro rachunkowe Wodzisław Śląski | biuro rachunkowe Żory | biuro rachunkowe Radlin | biuro rachunkowe Jastrzębie Zdrój | biuro rachunkowe Racibórz  | biuro rachunkowe Katowice  |  biuro rachunkowe Pszczyna  |  biuro rachunkowe Bielsko Biała biuro rachunkowe Rydułtowy biuro rachunkowe Czerwionka-Leszczyny

 

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.com

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

eksploracja-ksiegowosci

Co to jest eksploracja księgowości?

Precyzyjne zarządzanie księgowością to klucz do sukcesu każdej organizacji. Zarówno właściciele, jak i kierownictwo są zobowiązani do ścisłego monitorowania sytuacji finansowej firmy, aby gwarantować jej trwałość i ekspansję. Niemniej jednak (…)

Czytaj więcej »
otwarcie-biznesu-w-sieci

Otwarcie biznesu w sieci – kluczowe informacje

Uruchomienie własnej firmy to skomplikowany zadanie, związane z dokładnym planowaniem i przygotowaniem różnych aspektów. Jest to klucz do ewentualnej realizacji sukcesu. W kontekście zawiłości biurokratycznych, spotykanych w siedzibach różnych instytucji, cały proces może wywoływać (…)

Czytaj więcej »
ocena-wartosci-firm

Ocena wartości firm

Wycena przedsiębiorstw ma różne cele oraz funkcje. Może służyć jako wsparcie decyzyjne – i umożliwiać podejmowanie optymalnych z punktu widzenia firmy decyzji – lub jako informacja dla organów udzielających finansowania. Można ją (…)

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej