Jak obliczyć ulgę IP BOX?
Polski Ład wprowadził wiele korzyści dla firm, które zajmują się działalnością badawczo-rozwojową. W dzisiejszym wpisie omówimy zasady funkcjonowania IP BOX oraz wskażemy, kto może starać się o przyznanie tej ulgi.
Skuteczna pomoc dla freelancerów
Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej to spore wyzwanie. Oddaj część swoich obowiązków ekspertom. Skorzystaj z pomocy profesjonalnego biura rachunkowego Warido.
Prowadzenie księgowości w jednoosobowej firmie może być trudne. Napisz do nas już dziś i spytaj o szczegóły współpracy. Zyskaj spokój ducha i więcej czasu na rozwój.
Zarządzanie jednoosobową działalnością gospodarczą wiąże się z wieloma formalnościami. Każdy przedsiębiorca jest zobowiązany do prowadzenia księgowości w swojej firmie. Niektóre osoby decydują się na samodzielne rozliczanie, a inne z kolei stawiają na gotowe rozwiązanie w postaci biur rachunkowych lub specjalnych aplikacji. Jak wygląda księgowość jednoosobowej działalności gospodarczej? Ile kosztuje i co się bardziej opłaca?
Tak, jak w przypadku wielu innych firm, prowadzenie księgowości firmy jednoosobowej jest koniecznością. Obowiązkowi temu podlegają wszyscy przedsiębiorcy. Jest to zagadnienie budzące najwięcej wątpliwości wśród osób, które chcą otworzyć własny biznes. W rzeczywistości jednak nie jest to takie straszne, jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Wedle prawa księgowość działalności jednoosobowej można prowadzić samodzielnie lub zlecić to zadanie zewnętrznym podmiotom, między innymi biurom rachunkowym.
Jak prowadzić księgowość w jednoosobowej działalności gospodarczej? Wszystko zależy od wybranej formy. Księgowość dla JDG może być prowadzona w formie ewidencji przychodów lub Księgi Przychodów i Rozchodów. Na początku warto poznać oba pojęcia związane z prowadzeniem rozliczeń i wiedzieć, na co należy się zdecydować, jeśli myśli się o otwarciu własnej firmy.
Ryczałt ewidencjonowany jest prowadzeniem księgowości jednoosobowej działalności gospodarczej, które opiera się na księgowaniu wszystkich przychodów firmy. Przedsiębiorcy, którzy wybiorą ryczałt, płacą podatek od przychodów bez możliwości pomniejszenia go o koszty jego uzyskania. KPiR polega na ewidencjonowaniu sprzedaży i wydatków danej firmy, czyli w tym przypadku istnieje możliwość pomniejszenia podatku związanego z ponoszonymi kosztami.
Przedstawione powyżej formy rozliczenia zaliczają się do tak zwanej małej księgowości, z której najczęściej korzystają jednoosobowe działalności gospodarcze.
Prowadzenie księgowości jednoosobowej działalności gospodarczej wiąże się z pewnymi obowiązkami, które spoczywają na barkach przedsiębiorcy. Poza prowadzeniem ewidencji lub KPiR, korzystając z uproszczonej księgowości, należy prowadzić także ewidencję VAT, wyposażenia, środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, jak również ewidencję przebiegu pojazdu.
Zdecydowana większość początkujących przedsiębiorców chce uniknąć formalności. Dlatego też decydują się oni na podjęcie współpracy z księgową dla jednoosobowej działalności gospodarczej lub biurem rachunkowym. Pomoc specjalisty, który jest na bieżąco ze wszystkimi przepisami prawa oferuje również możliwość skontaktowania się z nim w dowolnej chwili, co jest rzeczą nieocenioną.
Jest to bardzo duże ułatwienie pod kątem prowadzenia własnej firmy. Podmiot gospodarczy nie traci czasu na wielogodzinne podliczanie podatku, dzięki czemu może bezstresowo skupić się na rozkręcaniu własnego biznesu.
Koszt księgowości jednoosobowej działalności gospodarczej zależy od kilku czynników, między innymi od:
Koszt księgowość dla JDG w przypadku zatrudnienia prywatnej księgowej z reguł jest wysoki. W takim przypadku należy liczyć się z wydatkiem nawet kilku tysięcy złotych. Dlatego też takie rozwiązanie jest rzadko spotykane. Zdecydowanie taniej wychodzi podjęcie współpracy z biurem rachunkowym.
Jak zostało wspomniane już wcześniej, przedsiębiorcy mogą zdecydować się na samodzielne prowadzenie księgowości lub powierzyć to zadanie księgowej albo do biura rachunkowego. Część z nich, głównie ze względów finansowych, wybiera pierwszy wariant. JDG z reguły nie przeprowadzają wielu skomplikowanych operacji finansowych, przez co księgowość może prowadzić tak naprawdę każdy właściciel firmy.
Czy opłaca się to? Wszystko zależy od kilku kwestii. Przede wszystkim samodzielne prowadzenie księgowości nie wiąże się z dodatkowymi kosztami, jednak wymaga to znajomości aktualnych przepisów i biegłości w rachunkach.
W przypadku rozwiązania, jakim jest samodzielne prowadzenie księgowości, podmiot gospodarczy zobowiązany jest do:
O ile na samym początku samodzielne rozliczanie swojej firmy nie sprawia problemów, to z biegiem czasu może się to jednak stać problematyczne. Szczególnie gdy ilość codziennych obowiązków wzrośnie, wystawianych będzie coraz więcej faktur, a przepisy w międzyczasie ulegną zmianie.
Polski Ład wprowadził wiele korzyści dla firm, które zajmują się działalnością badawczo-rozwojową. W dzisiejszym wpisie omówimy zasady funkcjonowania IP BOX oraz wskażemy, kto może starać się o przyznanie tej ulgi.
Zakup mieszkania czy samochodu od osoby fizycznej to przykłady czynności, które oznaczają konieczność zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Wówczas też ma zastosowanie deklaracja PCC-3. Jak ją wypełnić? Gdzie zapłacić PCC? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące podatku PCC.
Wraz z początkiem marca wielu pracodawców musi pomyśleć o zgłoszeniu do urzędu pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Jeśli Ty także zatrudniasz takie osoby, pamiętaj, że masz czas do końca marca, aby zgłosić stan faktyczny za rok ubiegły. Jak to zrobić?
Napoje alkoholowe stanowią szczególny produkt w kontekście emitowania reklam. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że dnia 1 kwietnia 2021 roku weszło w życie rozporządzenie określające wzór nowej zbiorczej deklaracji ZUS DRA-2, która odnosi się do opłat za usługi będące reklamami napojów alkoholowych.
Sprawozdanie z działalności spółki jest podsumowaniem aktywności organizacji w danym roku obrotowym. Wskazuje się w nim informacje o sytuacji finansowej spółki oraz stanie majątkowym. Oprócz tego trzeba wystawić w nim ocenę uzyskiwanych efektów, opis zagrożeń czy czynniki niebezpieczeństwa, a także opisać zdarzenia, które wpływają na działalność jednostki i jej przewidywanym rozwoju.
Sprawdzenie KRS stanowi więc podstawowy krok w badaniu wiarygodności spółki z o.o. Warto zatem dokładniej przyjrzeć się temu zagadnieniu i odpowiedzieć na pytanie, jak sprawdzić czy spółka z o.o. została zarejestrowana w KRS.
Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.
Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.
Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.
Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.
Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.
Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.