
Obowiązek złożenia oświadczenia o wartości sprzedaży alkoholu
Spis treści Podmioty posiadające zezwolenie na detaliczną sprzedaż alkoholu muszą złożyć oświadczenie o wartości sprzedanego alkoholu w 2022 roku do 31 stycznia 2023 roku….
Dochodzenie wierzytelności, czyli odzyskiwanie należności od dłużników
Nie wszyscy dłużnicy spłacają swoje należności w terminie. Dochodzenie wierzytelności to po prostu ubieganie się o zobowiązanie finansowe, które nie jest opłacane. Metod jest tutaj wiele – kredytodawcy wysyłają wezwania do zapłaty, rozpoczynają postępowanie windykacyjne, wykorzystują usługi komornika lub nawet sporządzają odpowiedni pozew do sądu. Dochodzenie wierzytelności jest w pełni legalne i dłużnik zawsze musi spłacić wszystkie należności, które zostały zaciągnięte.
Wierzycielem jest osoba, która może żądać od kogoś spełnienia roszczenia – opłacenia należności czy wykonania jakiegoś zadania. Dłużnik zawsze musi spłacić swoje zobowiązania finansowe. Wierzyciel ma do nich pełne prawa i może ubiegać się o pożyczone środki na różne sposoby. Dochodzenie wierzytelności to właśnie próby odzyskania należności od dłużnika. Często niestety trzeba wykorzystywać środki prawne, ponieważ nie każdy spłaca zobowiązania w terminie.
Wierzycielem może być osoba prywatna lub prawna. Warto wiedzieć, że dłużnik zawsze musi spłacić zaciągnięte środki, jeżeli tylko podpisał umowę. To swego rodzaju dowód całej transakcji. Wierzytelność nie oznacza długu, a prawo majątkowe, z którego wynikają określone świadczenia od dłużnika. To prawo osoby lub instytucji pożyczającej – można je wykorzystać na różne sposoby.
Dochodzenie wierzytelności nie dotyczy każdego zobowiązania, jakie musi spłacić dłużnik. Warto wiedzieć, że nie zawsze procedury windykacyjne, wezwania do zapłaty itd. są wykorzystywane. Wierzytelności dzieli się na dwa rodzaje:
Już wiesz, kiedy wierzytelność jest wymagalna – to właśnie wtedy wykorzystuje się różne środki jej dochodzenia. Wierzyciel może prawnie ubiegać się o swoje należności. Wszystkie koszty ich uzyskania muszą zostać pokryte przez dłużnika, który nie opłaca zaciągniętych zobowiązań finansowych.
Już wiesz kto to wierzyciel – ma on swoje prawa. Jednym z najważniejszych jest możliwość dochodzenia wierzytelności. Jeżeli dłużnik przekroczył już termin płatności, może rozpocząć się postępowanie windykacyjne. Wierzyciel może skorzystać z dowolnej formy i zawsze koszty poniesie osoba spłacająca zobowiązanie. Tak jak wyżej wspominaliśmy, każdą należność trzeba spłacić, inaczej mogą wystąpić bardzo nieprzyjemne konsekwencje.
Wierzyciel ma także prawo doliczania karnych odsetek i może on również żądać odszkodowania. Niespłacający należności dłużnik tylko powiększa swoje zobowiązania. Dochodzenie wierzytelności następuje stopniowo:
Aby uniknąć prawnego dochodzenia wierzytelności, należy jak najszybciej regulować zobowiązania finansowe. Przede wszystkim trzeba trzymać się określonych w umowie terminów, by nie generować dodatkowych kosztów.
Wierzyciel może rozpocząć dochodzenie wierzytelności nawet 1 dzień po terminie spłaty. Warto jednak wiedzieć, że dłużnik również ma pewne prawa, z których powinien korzystać:
Dochodzenie wierzytelności następuje tylko w przypadku braku spłaty. Warto wiedzieć, że dłużnicy ponoszą nie tylko jednorazowe finansowe konsekwencje. Oprócz tego mogą zostać wpisani do rejestru KRD lub BIK. Są to specjalne spisy dłużników, które na przykład przeglądają banki i instytucje poza bankowe podczas przyznawania pożyczek lub kredytów. Wpis do rejestru może widnieć nawet przez 5 lat od momentu spłaty całego zobowiązania wraz z dodatkowymi odsetkami.
Spis treści Podmioty posiadające zezwolenie na detaliczną sprzedaż alkoholu muszą złożyć oświadczenie o wartości sprzedanego alkoholu w 2022 roku do 31 stycznia 2023 roku….
Spis treści Nip-8 to formularz, który składamy w celu zgłoszenia spółki z o.o. w urzędzie skarbowym lub w celu aktualizacji danych. W naszym przypadku będzie…
Nasze biuro rachunkowe w poniższym artykule przygotowało parę informacji na temat zmian jakie nadchodzą w 2023 roku i dotyczą CITu estońskiego. Co to jest CIT…
W ostatnim wpisie nasze biuro rachunkowe przygotowało najczęstsze przyczyny, które popychają przedsiębiorców do decyzji o zmianie nazwy firmy. Możesz o nich przeczytaj w tym artykule…
Nasze biuro rachunkowe przygotowało najważniejsze czynniki, które popychają przedsiębiorców do decyzji o zmianie nazwy firmy. Jakie czynniki decydują o zmianie nazwy firmy? Niektóre firmy decydują się…
Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.
Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.
Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.
Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.
Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.
Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.