Jak obliczyć ulgę IP BOX?
Polski Ład wprowadził wiele korzyści dla firm, które zajmują się działalnością badawczo-rozwojową. W dzisiejszym wpisie omówimy zasady funkcjonowania IP BOX oraz wskażemy, kto może starać się o przyznanie tej ulgi.
Płać tylko za usługi, których potrzebujesz
Zatrudnij zewnętrzny dział księgowy, aby zaoszczędzić czas i pieniądze. Zaoszczędź nawet do 75% kosztów księgowości i płać tylko za usługi, których potrzebujesz.
Czy chciałbyś skupić się na swojej podstawowej działalności? Pozwól nam zająć się Twoją księgowością. Outsourcing księgowy to doskonałe rozwiązanie dla Twoich problemów. Zacznij oszczędzać już dziś! Zapytaj o bezpłatną wycenę i umów się na konsultację już dziś!
Jednym z nieodzownych obowiązków przedsiębiorstw jest szczegółowe prowadzenie księgowości. Biorąc pod uwagę jej zawiłość i ciągłe zmiany w przepisach, jest to czynność czasochłonna, a niekiedy także przerastająca możliwości merytoryczne przedsiębiorstwa. Aby mieć pewność, że księgowość prowadzona jest poprawnie i zgodnie z obowiązującymi przepisami, wielu przedsiębiorców decyduje się skorzystanie z usług zewnętrznego podmiotu w ramach tzw. outsourcingu księgowego.
W jaki sposób funkcjonuje taka współpraca, co wchodzi w skład outsourcingu usług księgowych i jakie korzyści może przynieść takie rozwiązanie? Wszystkie te kwestie omówimy poniżej.
Outsourcing to słowo pochodzące z języka angielskiego, które do polskiego języka na dobre weszło kilka lat temu Jest ono połączeniem trzech wyrazów: outside, resource oraz using i dosłownie oznacza korzystanie z zewnętrznych źródeł. W kontekście przedsiębiorstw oznacza ono przekazanie wykonywania ważnych z punktu widzenia funkcji wyspecjalizowanemu w danej dziedzinie usługodawcy. Jest to relatywnie nowe rozwiązanie na polskim rynku, ale cieszy się coraz większą popularnością.
Zgodnie z tą definicją outsourcing w księgowości polega więc na zleceniu firmie zewnętrznej kompleksowej obsługi księgowej przedsiębiorstwa. Trzeba jednak pamiętać, że definicja outsourcingu nie określa zakresu zadań, którymi może zajmować się w firmie podmiot zewnętrzny. W zależności od profilu działalności mogą to być zarówno poboczne, jak i witalne dla interesów całej firmy obszary. Granicę współdziałania określają same zainteresowane strony.
Warto też zaznaczyć, że outsourcing opiera się na długoterminowych relacjach partnerskich, nie zaś na relacji zleceniodawca-usługodawca. Przeważnie profesjonalną obsługę rozlicza się w trybie miesięcznym na podstawie stałej opłaty ustalonej wspólnie przez obie strony i zależnej od rodzaju i zakresu świadczonych usług.
Jak już wspomnieliśmy, zakres usług outsourcingu księgowego zależy od porozumienia zlecającego oraz wykonawcy. Można go ustalić samodzielnie w taki sposób, aby najpełniej odpowiadał na potrzeby firmy. W większości przypadków opiera się jednak na pełnej obsłudze firmy.
Do obowiązków biur rachunkowych zalicza się przede wszystkim:
Wiele firm prowadzi również profesjonalne doradztwo w sprawach finansowych. W wielu przypadkach można liczyć na takie usługi jak opracowanie procedur księgowych, kontroling finansowy przedsiębiorstwa, weryfikacja planów biznesowych, wsparcie merytoryczne w trakcie posiedzeń rady nadzorczej, a także szkolenia dla pracowników.
Największą korzyścią, jaką odniesie przedsiębiorstwo korzystające z outsourcingu usług księgowych, jest redukcja kosztów ponoszonych w związku prowadzeniem działu księgowości w firmie. Zlecenie takich usług kancelarii rachunkowej jest po prostu tańsze.
Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego warto zdecydować się na outsourcing księgowy. Oprócz optymalizacji finansowej pracy przedsiębiorstwa:
Oczywiście samo podjęcie współpracy w ramach outsourcingu księgowego nie jest jeszcze gwarantem powodzenia przedsięwzięcia. O tym decyduje wybór właściwej firmy, która kompleksowo zajmie się rachunkowością w przedsiębiorstwie. Warto poświęcić trochę czasu na wybór odpowiedniego partnera i zweryfikowanie, czy jest on odpowiednio wykwalifikowana, ma wiedzę i doświadczenie w realizacji zadań, które mu się powierza.
Polski Ład wprowadził wiele korzyści dla firm, które zajmują się działalnością badawczo-rozwojową. W dzisiejszym wpisie omówimy zasady funkcjonowania IP BOX oraz wskażemy, kto może starać się o przyznanie tej ulgi.
Zakup mieszkania czy samochodu od osoby fizycznej to przykłady czynności, które oznaczają konieczność zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Wówczas też ma zastosowanie deklaracja PCC-3. Jak ją wypełnić? Gdzie zapłacić PCC? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące podatku PCC.
Wraz z początkiem marca wielu pracodawców musi pomyśleć o zgłoszeniu do urzędu pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Jeśli Ty także zatrudniasz takie osoby, pamiętaj, że masz czas do końca marca, aby zgłosić stan faktyczny za rok ubiegły. Jak to zrobić?
Napoje alkoholowe stanowią szczególny produkt w kontekście emitowania reklam. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że dnia 1 kwietnia 2021 roku weszło w życie rozporządzenie określające wzór nowej zbiorczej deklaracji ZUS DRA-2, która odnosi się do opłat za usługi będące reklamami napojów alkoholowych.
Sprawozdanie z działalności spółki jest podsumowaniem aktywności organizacji w danym roku obrotowym. Wskazuje się w nim informacje o sytuacji finansowej spółki oraz stanie majątkowym. Oprócz tego trzeba wystawić w nim ocenę uzyskiwanych efektów, opis zagrożeń czy czynniki niebezpieczeństwa, a także opisać zdarzenia, które wpływają na działalność jednostki i jej przewidywanym rozwoju.
Sprawdzenie KRS stanowi więc podstawowy krok w badaniu wiarygodności spółki z o.o. Warto zatem dokładniej przyjrzeć się temu zagadnieniu i odpowiedzieć na pytanie, jak sprawdzić czy spółka z o.o. została zarejestrowana w KRS.
Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.
Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.
Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.
Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.
Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.
Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.