Zmiany w e-paragonach 2023
Już od dnia 15 września podatnicy będą mieli możliwość udostępniania paragonów poprzez nową platformę Ministerstwa Finansów – tzw. HUB paragonowy. Jest to jedna ze zmian wprowadzonych w ramach pakietu uproszczeń (…)
Najlepsze rozwiązanie Warido dla nowoczesnej firmy
Twoja firma szybko się rozwija i wiesz, że potrzebujesz profesjonalnej księgowości. Postaw na profesjonalistów z Warido. Specjalizujemy się w obsłudze księgowej firm, a w tym również spółek z o.o.
Nie daj się wyprzedzić konkurencji. Zajmij się rozwojem swojej marki, oszczędzając czas i pieniądze, a sprawy finansowe i formalności zostaw specjalistom.
Masz pytania? Czekamy na Twoją wiadomość lub telefon!
Prowadząc spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, należy stosować się do ściśle określonych i bardziej restrykcyjnych przepisów rachunkowych niż ma to miejsce w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej. Wiązać się to może między innymi z koniecznością poniesienia większych kosztów.
Za tą formą prowadzenia działalności przemawia jednak fakt, że wspólnicy spółki nie odpowiadają za zobowiązania firmy swoim prywatnym mieniem. Jak wygląda księgowość w spółce z o.o?
Księgowość spółek z o.o. reguluje ustawa o rachunkowości z dnia 29 września 1994 roku (Dz. U nr 121 poz. 591). Zgodnie z prawem księgowością w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością może zajmować się dowolna osoba, na przykład członek zarządu. Co ważne, osoba ta nie musi posiadać żadnych dodatkowych kwalifikacji.
Oznacza to, że można samodzielnie prowadzić księgowość w spółce z o.o. Wiele firm korzysta jednak z profesjonalnej pomocy zewnętrznych biur rachunkowych, które oferują szeroki wachlarz kompleksowych usług księgowych. Właściciele spółek z ograniczoną odpowiedzialnością decydując się na takie rozwiązanie mogą zaoszczędzić swój czas i przeznaczyć go na wdrażanie skutecznych form rozwoju biznesu.
Księgowość spółki z o.o. musi być prowadzona w postaci pełnych ksiąg rachunkowych i nie ma od tego żadnych wyjątków. O ile w PKPiR księguje się tylko faktury sprzedażowe i kosztowe, to w pełnych księgach należy zapisywać wszystkie operacje związane z działalnością spółki z o.o. Ewidencjonuje się więc wszystkie przychody i rozchody na danych kontach. Pełna księgowość wymusza na przedsiębiorcy prowadzenie dzienników, księgi głównej oraz pomocniczej, pełnego zestawienia obrotów i sald na wszystkich kontach, a także tworzenie wykazu pasywów i aktywów.
Aktywami jest cały majątek przedsiębiorstwa, który przyczynia się do tego, że spółka zarabia. Są to pieniądze, firmowe samochody, komputery, a nawet meble biurowe. Pasywa wskazują na pochodzenie środków gospodarczych w firmie. W uproszczeniu – pasywa informują o tym, skąd spółka miała środki finansowe na zakup aktywów. Do tego wykazu zalicza się między innymi wkład początkowy, leasingi, kredyty, nieopłacone faktury dla dostawców, czy też zobowiązania wobec pracowników.
Ważne jest to, że suma aktywów musi być dokładnie równa pasywom. Każda złotówka majątku spółki musi mieć pokrycie w pasywach. Nie może dojść do sytuacji, gdy aktywów lub pasywów będzie więcej.
Wspólnik spółki z o.o. nie może iść do banku i wypłacić pieniędzy firmowych. Oczywiście, technicznie nie stoi nic na przeszkodzie, aby to zrobił, ale każda transakcja na firmowym koncie i zmiana jego stanu, nawet o złotówkę, musi zostać zaksięgowana. Wymaga to nie tylko sporo czasu, ale także znajomości bieżących przepisów prawa. Powierzając kwestię prowadzenia pełnej księgowości doświadczonym specjalistom z biura rachunkowego ma się pewność, że wszystkie operacje zostaną przeprowadzone z należytą starannością i zgodnie z przepisami prawa.
Do prowadzenia pełnej księgowości zobowiązane są spółki kapitałowe, czyli z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjne. Są one do tego zobowiązane, jeśli ich przychody ze sprzedaży oferowanych produktów, towarów, usług oraz operacji finansowych przekroczyły za poprzedni rok limit 2 milionów euro.
Pełną księgowość w spółce z o.o. prowadzi się po to, żeby wyliczyć podatek i skrupulatnie monitorować sytuację finansową w firmie. Na podstawie danych z ksiąg sporządza się sprawozdanie finansowe, które są obowiązkowe dla wszystkich przedsiębiorstw prowadzących pełne księgi. Jego szczegółowość zależy od wielkości spółki.
Ustawa o rachunkowości rozdziela firmy na mikro, małe i pozostałe. Dla każdego rodzaju jednostki są nieco inne wzory sprawozdań. Zasadniczo, im firma większa, tym sprawozdanie powinno być bardziej szczegółowo opisane. Tego rodzaju raport powinno przesyłać się w formie elektronicznej do KRS. Sprawozdania wszystkich spółek kapitałowych można zobaczyć w eKRS. Do portalu ma dostęp każda osoba i nie trzeba się nawet logować.
W spółkach kapitałowych prowadzenie pełnej księgowości jest konieczne ze względu na regulacje prawne, ale nie tylko. Pełna księgowość w spółce z o.o. daje zarządowi oraz wspólnikom pełny obraz sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Na podstawie przedstawionych raportów można przygotowywać analizy finansowe, które będą podstawą do podejmowania odpowiednich decyzji dotyczących działalności firmy, co daje lepsze perspektywy rozwoju. Dokumenty pełnej księgowości, np. raporty, zestawienia czy sprawozdania finansowe są również przydatne w przypadku pozyskiwania źródeł finansowania działalności spółki.
Już od dnia 15 września podatnicy będą mieli możliwość udostępniania paragonów poprzez nową platformę Ministerstwa Finansów – tzw. HUB paragonowy. Jest to jedna ze zmian wprowadzonych w ramach pakietu uproszczeń (…)
Nie możemy przegapić najnowszych zmian w zakresie Wewnątrzwspólnotowej Dostawy Towarów (WDT), które wprowadzono w 2023 roku. Wprowadzone innowacje mają na celu uprościć procesy, z którymi (…)
W Polsce koniec roku podatkowego przypada na 31 grudnia. To czas, w którym przedsiębiorcy muszą dokładnie przemyśleć swoje finanse i przygotować się do składania deklaracji podatkowych. W tym artykule omówimy kroki, które przedsiębiorcy (…)
Rachunkowość i finanse to obszar, który niezależnie od wielkości, formy i rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej powinien podążać z biegiem czasu, zwłaszcza jeśli chodzi o nowoczesne technologie oraz programy ułatwiające (…)
Jeśli Twoja firma prowadzi działalność międzynarodową, stawiając czoła wyzwaniom związanym z różnicami kulturowymi, regulacjami prawymi czy barierami językowymi, dodatkowy nacisk na zrozumienie nowych narzędzi fakturowania staje (…)
Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.
Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.
Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.
Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.
Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.
Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.