Jakie pamiątki z wakacji (spoza UE) należy zgłosić podczas przekraczania granicy!

Jakie pamiątki z wakacji (spoza UE) należy zgłosić podczas przekraczania granicy!

Wakacje już trwają, urlopy są zaplanowane, jednak czy wiesz jakie pamiątki z wakacji można ze sobą bezpiecznie przywieźć do Polski, aby uniknąć przykrych niespodzianek na granicy? Nasze biuro rachunkowe zebrało dla Was najważniejsze informacje! 

Jaka może być maksymalna wartość pamiątki z wakacji? 

Bez dodatkowych opłat spoza UE można przewieźć towary o wartości: do 300 euro – jeśli podróżuje się samochodem lub pociągiem, do 430 euro – jeśli podróżuje się samolotem lub statkiem. Ocleniu nie podlegają rzeczy, które nabyliśmy w terminalu, w sklepie bezcłowym. 

Kawior jako pamiątka? 

Kawior legalnie w bagażu można przewozić w opakowaniu do 125 g i koniecznie musi posiadać oryginalną banderolę, przy czym kawioru z ryb jesiotrowatych nie można w ogóle przewozić, ponieważ są zagrożone wyginięciem. 

Odzież ze skóry 

Torebki, buty lub inne elementy odzieży, które są wykonane ze skóry naturalnej nie mogą być wytworzone ze skóry zwierząt zagrożonych wyginięciem. Produkty powinny zostać zakupione w miejscach, które wydają certyfikat pochodzenia materiału. 

Biżuteria 

Biżuteria – kolczyki, naszyjniki czy wisiorki choćby z piórem ptaka chronionego albo muszelką koralowca, mogą obciążyć przewożącego dotkliwą karą pieniężną. 

Alkohol i wyroby tytoniowe czy to dobre pamiątki z wakacji? 

Nie wolno przewozić alkoholu spoza UE, gdy jego ilość jest większa niż: 

 • 1 litr wyrobów spirytusowych o obj. alkoholu powyżej 22%,
 • 2 litry wina alkoholizowanego lub wina musującego (poniżej 22%), 
 • 4 litry wina niemusującego, 
 • 16 litrów piwa. 

Wyroby tytoniowe są objęte odrębnym limitem, w zależności od tego, czy przewozimy je drogą lądową, czy morską lub lotniczą. 

W transporcie lądowym dozwolone jest: 

 • 40 szt. papierosów albo 
 • 20 szt. cygaretek albo 
 • 10 szt. cygar albo 
 • 50 g tytoniu. 

W transporcie morskim oraz lotniczym można przewieźć: 

 • 200 szt. papierosów albo 
 • 100 szt. cygaretek albo 
 • 50 szt. cygar albo 
 • 250 g tytoniu.  

Inne środki płatnicze 

Wracając z kraju spoza strefy Schengen, należy dokonać pisemnego zgłoszenia celnego, jeśli są wiezione środki płatnicze w kwocie równej lub większej niż 10 000 euro lub ich równowartość w innej walucie. 

Należy także zgłosić złoto lub platynę dewizową, niezależnie od wartości. 

Co grozi za niezgłoszenie jednej z powyższej pamiątki z wakacji? 

Jeśli zgłoszenie zostanie zaniechane, trzeba być świadomym, że jest popełniane wykroczenie skarbowe, za co grozi grzywna, która może sięgnąć aż 50% przewożonej kwoty, a w dodatku niezgłoszone środki będą skonfiskowane na granicy do wyjaśnienia sprawy. 

Biuro rachunkowe

Jeśli są Państwo zainteresowani ofertą biura rachunkowego, które „trzyma rękę na pulsie” i dba o to by ich klienci byli na bieżąco poinformowani o zmianach w przepisach to zapraszamy do zakładki „Wycena usług” – przygotujemy Państwu indywidualną ofertę.

WARIDO – biuro rachunkowe Wodzisław Śląski | biuro rachunkowe Żory | biuro rachunkowe Radlin | biuro rachunkowe Jastrzębie Zdrój | biuro rachunkowe Racibórz  | biuro rachunkowe Katowice  |  biuro rachunkowe Pszczyna  |  biuro rachunkowe Bielsko Biała biuro rachunkowe Rydułtowy biuro rachunkowe Czerwionka-Leszczyny

 

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.com

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

nowe-przepisy-dla-jednoosobowych-działalnosci-gospodarczych

Nowe przepisy dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Rozpoczęcie nowego roku często wiąże się z wprowadzeniem nowych przepisów, które mogą mieć znaczący wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej. Rok 2024 nie jest wyjątkiem, szczególnie dla właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych, dla których zmiany prawne stanowią zarówno wyzwanie, jak i okazję do optymalizacji swoich przedsięwzięć.

Czytaj więcej »
oplata-za-jednorazowe-opakowania-w-gastronomii

Opłata za jednorazowe opakowania w gastronomii

Gastronomia od 1 stycznia 2024 pobiera od konsumentów opłaty za jednorazowe opakowania na wynos wykonane z tworzyw sztucznych. Przepis jest wynikiem zaimplementowania do polskiego prawa unijnej dyrektywy SUP (Single-Use Plastics Directive) zwanej dyrektywą plastikową. Jeżeli właśnie otwierasz na lato restaurację, przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie obowiązują Cię zasady. Pozwoli Ci to uniknąć kar wynoszących nawet 40 tys. zł.

Czytaj więcej »
leasing-samochodow-osobowych-a-rozliczenia-vat

Leasing samochodów osobowych a rozliczenia VAT

Wakacje składkowe to miesięczny urlop dla przedsiębiorców, kiedy to będą zwolnieni z opłacania większości składek ZUS. Wakacje nie obligują do zawieszania działalności, co znaczy, że można w ich trakcie normalnie pracować i zarabiać. Jeżeli prowadzisz firmę i przyda Ci się oddech od zobowiązań, przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, czy kwalifikujesz się do skorzystania z wakacji.

Czytaj więcej »
dni-wolne-od-pracy-2024-czyli-czy-2-maja-trzeba-pracowac

Dni wolne od pracy 2024, czyli czy 2 maja trzeba pracować?

W świecie biznesu, gdzie obraz marki i jej percepcja mają zasadnicze znaczenie dla sukcesu, odpowiednie zarządzanie wydatkami na reprezentację i reklamę jest kluczowe. Zrozumienie, jak efektywnie przekształcić te wydatki w koszty uzyskania przychodu, może być determinantą przewagi konkurencyjnej. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, który rzuca światło na ten skomplikowany aspekt zarządzania finansowego.

Czytaj więcej »
eksport-i-wsto-w-dzialalnosci-zwolnionej-z-VAT-jak-to-działa

Eksport i WSTO w działalności zwolnionej z VAT

W świecie biznesu i inwestycji, dywidenda to znak dobrze prosperującej spółki, a dla udziałowców – oczekiwany przychód. Co jednak, gdy udziałowiec nie dożyje wypłaty dywidendy? W takich okolicznościach pojawiają się pytania dotyczące opodatkowania tej dywidendy, która przechodzi na spadkobierców. Czy podlega ona podatkowi dochodowemu, czy może podatkowi od spadków i darowizn? To zagadnienie jest istotne nie tylko dla spadkobierców, ale również dla firm, które muszą właściwie zarządzać swoimi zobowiązaniami podatkowymi.

Czytaj więcej »
zarzadzanie-kosztami-reprezentacji-i-reklamy

Zarządzanie kosztami reprezentacji i reklamy

W świecie biznesu, gdzie obraz marki i jej percepcja mają zasadnicze znaczenie dla sukcesu, odpowiednie zarządzanie wydatkami na reprezentację i reklamę jest kluczowe. Zrozumienie, jak efektywnie przekształcić te wydatki w koszty uzyskania przychodu, może być determinantą przewagi konkurencyjnej. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, który rzuca światło na ten skomplikowany aspekt zarządzania finansowego.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.