Nowy Ład 2.0 – najważniejsze zmiany – część 2

Nowy Ład 2.0 - najważniejsze zmiany - część 2

Już za kilka dni mają wejść nowe przepisy dotyczące nowelizacje Nowego Ładu, czyli tzw. Nowy Ład 2.0. Kilka dni temu nasze biuro rachunkowe prezentowało Wam pierwszą część najważniejszych zmian w Polskim Ładzie 2.0, a poniżej znajdziecie kolejną porcję istotnych modyfikacji.

Składka zdrowotna częściowo odliczana  

Jedną z głównych modyfikacji Nowego Ładu było zniwelowanie możliwości, która dawała szansę na odliczenie składki zdrowotnej od podatku. Kolejną trudnością dla właścicieli przedsiębiorstw stał się nowy styl obliczania wysokości składki. Te zasady w większości nadal będą funkcjonować. Nowelizacja Nowego Ładu prognozuje zmianę dla przedsiębiorców, którzy są opodatkowani liniowo, kartą podatkową lub ryczałtem. Mają one na celu złagodzić negatywne skutki reformy. Dzięki nowym zmianom będzie możliwe:  

– dla przedsiębiorców, którzy są opodatkowani liniowo będą mogli odliczyć od dochodu zapłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne. Maksymalnie do kwoty wynoszącej 8700 zł rocznie. Co roku limit ten będzie waloryzowany, 

– dla przedsiębiorców, którzy są na karcie podatkowej – obniżenie podatku o 19% zapłaconych składek zdrowotnych, 

– dla przedsiębiorców, którzy mają ryczałt – będą mogli odliczyć od przychodów połowę zapłaconych składek zdrowotnych. 

Niestety nie została uwzględniona żadna możliwość odliczenia składki zdrowotnej w przypadku podatników rozliczających się według skali. Podatnicy rozliczający się wg skali skorzystają z obniżenia PIT z 17% do 12%. 

„Hipotetyczny podatek należny za 2022 r.” 

Dla osób którym należałaby się ulga dla klasy średniej przewidziano, że urząd skarbowy zastosuje obliczenia dla „hipotetycznego podatku należnego za 2022 r.”. Obliczenia będą na podstawie stanu prawnego sprzed zmian, które zachodzą w lipcu. Jeśli w wyniku obliczeń wyjdzie, że podatnik miałby stracić na likwidacji ulgi dla klasy średniej to podatnik zostanie rozliczony na zasadach, które obowiązywały wcześniej i są korzystniejsze tak aby podatnik otrzymał wyrównanie. Nie będzie obowiązku składania wniosku. Urząd skarbowy zobowiązuje się dopełnić wszelkich formalności.   

Rozliczenie z dzieckiem dla samotnych rodziców 

Nowy Ład 2.0 przywraca możliwość rozliczenia PIT z dzieckiem przez samotnych rodziców. Do dochodu rodzica nie zostaną wliczone dochody dziecka, które jest małoletnie z tytułu renty. Zostaną one potraktowane jako dochody dziecka, które są odrębną kwotą wolna.  

Niestety rozwiązanie to jest znacznie mniej korzystne niż przepis, który obowiązywał przed wprowadzeniem Nowego Ładu. Z pełnego wachlarza korzyści skorzystają tylko rodzice dzieci niepełnosprawnych, natomiast pozostali rodzice będą mogli skorzystać z półtorakrotności kwoty wolnej (45 tys. zł). 

Wyższy limit przy uldze na dziecko 

Nowy Ład 2.0 daje szansę na skorzystanie z ulgi prorodzinnej również przy dziecku, które osiągnęło wiek pełnoletni, ale nie ukończyło 25 roku życia i wciąż się uczy lub studiuje. Takie dziecko nie może mieć własnych dochodów lub przychodów, który przekracza limit 3089 zł (za wyjątkiem renty rodzinnej).  

Limit ten prawdopodobnie ulegnie zwiększeniu do dwunastokrotność kwoty renty socjalnej, w wysokości obowiązującej w grudniu danego roku. Na ten moment renta socjalna osiąga pułap 1338,44 zł. Co roku renta socjalna jest waloryzowana, więc również limit przy uldze na dzieci będzie wzrastał w następnych latach. 

Ten sam limit ma mieć również zastosowanie w sytuacji rozliczania się z pełnoletnim uczącym się dzieckiem przez samotnych rodziców. 

Zasiłek macierzyński wliczany do ulg 

Ulga dla młodych, ulga dla pracujących emerytów, ulga dla rodzin 4+, a także ulga na powrót działają w podobny sposób. Podatnicy, którzy z nich korzystają nie płacą podatku w sytuacji, gdy ich przychód nie przekroczy 85 528 zł. Do tego limitu nie będą się wliczać jednak wszystkie przychody, m.in. zasiłku macierzyńskiego. Jednak ta niekorzystna regulacja dla matek ma zostać zmieniona. 

Biuro rachunkowe

Jeśli są Państwo zainteresowani ofertą biura rachunkowego, które „trzyma rękę na pulsie” i dba o to by ich klienci byli na bieżąco poinformowani o zmianach w przepisach to zapraszamy do zakładki „Wycena usług” – przygotujemy Państwu indywidualną ofertę.

WARIDO – biuro rachunkowe Wodzisław Śląski | biuro rachunkowe Żory | biuro rachunkowe Radlin | biuro rachunkowe Jastrzębie Zdrój | biuro rachunkowe Racibórz  | biuro rachunkowe Katowice  |  biuro rachunkowe Pszczyna  |  biuro rachunkowe Bielsko Biała biuro rachunkowe Rydułtowy biuro rachunkowe Czerwionka-Leszczyny

 

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.com

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

nowe-przepisy-dla-jednoosobowych-działalnosci-gospodarczych

Nowe przepisy dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Rozpoczęcie nowego roku często wiąże się z wprowadzeniem nowych przepisów, które mogą mieć znaczący wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej. Rok 2024 nie jest wyjątkiem, szczególnie dla właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych, dla których zmiany prawne stanowią zarówno wyzwanie, jak i okazję do optymalizacji swoich przedsięwzięć.

Czytaj więcej »
oplata-za-jednorazowe-opakowania-w-gastronomii

Opłata za jednorazowe opakowania w gastronomii

Gastronomia od 1 stycznia 2024 pobiera od konsumentów opłaty za jednorazowe opakowania na wynos wykonane z tworzyw sztucznych. Przepis jest wynikiem zaimplementowania do polskiego prawa unijnej dyrektywy SUP (Single-Use Plastics Directive) zwanej dyrektywą plastikową. Jeżeli właśnie otwierasz na lato restaurację, przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie obowiązują Cię zasady. Pozwoli Ci to uniknąć kar wynoszących nawet 40 tys. zł.

Czytaj więcej »
leasing-samochodow-osobowych-a-rozliczenia-vat

Leasing samochodów osobowych a rozliczenia VAT

Wakacje składkowe to miesięczny urlop dla przedsiębiorców, kiedy to będą zwolnieni z opłacania większości składek ZUS. Wakacje nie obligują do zawieszania działalności, co znaczy, że można w ich trakcie normalnie pracować i zarabiać. Jeżeli prowadzisz firmę i przyda Ci się oddech od zobowiązań, przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, czy kwalifikujesz się do skorzystania z wakacji.

Czytaj więcej »
dni-wolne-od-pracy-2024-czyli-czy-2-maja-trzeba-pracowac

Dni wolne od pracy 2024, czyli czy 2 maja trzeba pracować?

W świecie biznesu, gdzie obraz marki i jej percepcja mają zasadnicze znaczenie dla sukcesu, odpowiednie zarządzanie wydatkami na reprezentację i reklamę jest kluczowe. Zrozumienie, jak efektywnie przekształcić te wydatki w koszty uzyskania przychodu, może być determinantą przewagi konkurencyjnej. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, który rzuca światło na ten skomplikowany aspekt zarządzania finansowego.

Czytaj więcej »
eksport-i-wsto-w-dzialalnosci-zwolnionej-z-VAT-jak-to-działa

Eksport i WSTO w działalności zwolnionej z VAT

W świecie biznesu i inwestycji, dywidenda to znak dobrze prosperującej spółki, a dla udziałowców – oczekiwany przychód. Co jednak, gdy udziałowiec nie dożyje wypłaty dywidendy? W takich okolicznościach pojawiają się pytania dotyczące opodatkowania tej dywidendy, która przechodzi na spadkobierców. Czy podlega ona podatkowi dochodowemu, czy może podatkowi od spadków i darowizn? To zagadnienie jest istotne nie tylko dla spadkobierców, ale również dla firm, które muszą właściwie zarządzać swoimi zobowiązaniami podatkowymi.

Czytaj więcej »
zarzadzanie-kosztami-reprezentacji-i-reklamy

Zarządzanie kosztami reprezentacji i reklamy

W świecie biznesu, gdzie obraz marki i jej percepcja mają zasadnicze znaczenie dla sukcesu, odpowiednie zarządzanie wydatkami na reprezentację i reklamę jest kluczowe. Zrozumienie, jak efektywnie przekształcić te wydatki w koszty uzyskania przychodu, może być determinantą przewagi konkurencyjnej. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, który rzuca światło na ten skomplikowany aspekt zarządzania finansowego.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.