Polski Ład 2.0 – najważniejsze zmiany – część 1

Polski Ład 2.0

Od 1 lipca 2022 r. mają wejść nowe przepisy dotyczące nowelizacje Polskiego Ładu, czyli tzw. Polski Ład 2.0. Jakie są najważniejsze zmiany? Czego możemy się spodziewać?  

PIT 12% zamiast 17% 

Podstawową zmianą, którą wprowadza Polski Ład 2.0 jest obniżenie podstawowej stawki podatku PIT z 17% do 12%. Oznacza to, że od dochodu po odliczeniach (np. pensji pomniejszonej o składki ZUS i koszty uzyskania przychodu) będzie odprowadzany podatek PIT w wysokości 12% zamiast 17%. Oczywiście, podstawowa stawka podatku obowiązuje tylko do określonego progu dochodowego. Przekraczając próg 120 tys. zł będzie trzeba od jego nadwyżki zapłacić podatek, który wynosi 32%. 

Likwidacja ulgi dla klasy średniej 

Polski Ład 2.0 proponuje kolejną zmianę, którą jest likwidacja ulgi dla klasy średniej. Dzięki uldze pracownicy o zarobkach między 5701 zł a 11 141 zł miesięcznie mieli nie ponosić negatywnych skutkach Nowego Ładu.  
W praktyce ulga powodowała liczne problemy. Pracodawca, aby ją obliczyć musiał stosować skomplikowane algorytmy. Mogło się też okazać, że komuś ulga przysługuje w ujęciu miesięcznym, ale nie będzie mu przysługiwała w ujęciu rocznym. W efekcie finalnym pracownicy w wielu przypadkach wypełniali wnioski o niestosowanie ulgi. 

Likwidacja mechanizmu odraczania zaliczek 

Od 1 lipca Polski Ład 2.0 likwiduje mechanizm odraczania zaliczek, który został wprowadzony na początku obecnego roku, gdy okazało się, że Nowy Ład nie przynosi takich efektów jak zakładano na początku, a część pracowników otrzymała niższe pensje, pracodawców z początkiem roku dopadł nowy obowiązek. Musieli wyliczać wysokość zaliczki na podatek według zasad z 2021 r. i 2022 r. i odprowadzać je do urzędu skarbowego według wielopunktowej instrukcji. 
Dla pracowników i zleceniobiorców mechanizm według przepisów był korzystny – mieli otrzymywać wyższe wynagrodzenie nawet, jeśli nie złożyli formularza PIT-2 lub gdy dla bezpieczeństwa zrezygnowali z ulgi dla klasy średniej. Niestety, mechanizm wpływał również na tych, którzy tego nie potrzebowali i w efekcie końcowym można było nieświadomie otrzymywać zbyt wysokie pensje, a po rozliczeniu rocznym PIT trzeba by było dopłacić podatek. Taka właśnie sytuacja mogła dotknąć osoby pracujące na kilku etatach. 

Kwota wolna bez zmian, nowa kwota zmniejszająca podatek 

Polski Ład wprowadził kwotę wolną od podatku. Kwota ta wynosi obecnie 30 tys. zł. Kwota ta w Polskim Ładzie 2.0 pozostanie bez zmian. Dzięki temu osoby, które rozliczają się według skali podatkowej, nie płaca podatku w sytuacji, gdy ich roczny dochód (po odliczeniu) nie przekracza 30 tys. zł. W sytuacji, gdy dochód zostanie przekroczony, płaci się PIT od kwoty nadwyżki.  

Możliwość zmiany formy opodatkowania na skalę podatkową 

Z przepisów wynika, że formy opodatkowania działalności gospodarczej albo najmu nie można zmieniać w trakcie roku, jednak Polski Ład 2.0 przewiduje takie zmiany. Ze względu na reformę, może wyniknąć sytuacja, że ktoś wybrał podatek liniowy albo ryczałt ze względu na przepisy, które były w styczniu, jednak po zmianach, które mają obowiązywać od 1 lipca wybrałby skalę podatkową.  

Jeśli zastanawiasz się nad najlepszym rozwiązaniem podatkowym dla swojej działalności – zapraszamy na konsultację z naszymi doradcami podatkowymi.  

Biuro rachunkowe

Jeśli są Państwo zainteresowani ofertą biura rachunkowego, które „trzyma rękę na pulsie” i dba o to by ich klienci byli na bieżąco poinformowani o zmianach w przepisach to zapraszamy do zakładki „Wycena usług” – przygotujemy Państwu indywidualną ofertę.

WARIDO – biuro rachunkowe Wodzisław Śląski | biuro rachunkowe Żory | biuro rachunkowe Radlin | biuro rachunkowe Jastrzębie Zdrój | biuro rachunkowe Racibórz  | biuro rachunkowe Katowice  |  biuro rachunkowe Pszczyna  |  biuro rachunkowe Bielsko Biała biuro rachunkowe Rydułtowy biuro rachunkowe Czerwionka-Leszczyny

 

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.com

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

eksploracja-ksiegowosci

Co to jest eksploracja księgowości?

Precyzyjne zarządzanie księgowością to klucz do sukcesu każdej organizacji. Zarówno właściciele, jak i kierownictwo są zobowiązani do ścisłego monitorowania sytuacji finansowej firmy, aby gwarantować jej trwałość i ekspansję. Niemniej jednak (…)

Czytaj więcej »
otwarcie-biznesu-w-sieci

Otwarcie biznesu w sieci – kluczowe informacje

Uruchomienie własnej firmy to skomplikowany zadanie, związane z dokładnym planowaniem i przygotowaniem różnych aspektów. Jest to klucz do ewentualnej realizacji sukcesu. W kontekście zawiłości biurokratycznych, spotykanych w siedzibach różnych instytucji, cały proces może wywoływać (…)

Czytaj więcej »
ocena-wartosci-firm

Ocena wartości firm

Wycena przedsiębiorstw ma różne cele oraz funkcje. Może służyć jako wsparcie decyzyjne – i umożliwiać podejmowanie optymalnych z punktu widzenia firmy decyzji – lub jako informacja dla organów udzielających finansowania. Można ją (…)

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej