fbpx

Abolicja podatkowa 2022 – uchylona

abolicja podatkowa

Abolicja podatkowa miała zostać wprowadzona od 1 lipca 2022 roku w ramach Polskiego Ładu. Program miał polegać na tym, że podatnicy będą mieli szanse na ujawienie nieopodatkowanego dochodu, a dzięki temu uzyskaliby tzw. czyste konto.  

Na czym miała polegać abolicja podatkowa 2022? 

Podatnicy otrzymali prawo do zastosowania nowej ryczałtowej stawki podatku, której wysokość miała mieć 8 procent – podatek od dochodu, lub 2 procentową daninę od wysokości wartości majątku za granicą, a które wcześniej nie zostały ujawnione i opodatkowane.  

Odsetki za zwłokę miały nie być naliczane, a podatnik miał rozliczyć opłatę w wysokości 1% od dochodu wykazanego we wniosku. 

Abolicja podatkowa miała szansę na objęcie dochodu z tytułu dysponowaniem udziałów w: 

  • spółkach zagranicznych,  
  • nieruchomościach,  
  • instrumentach finansowych, 

A także w momencie, gdy podatnik nie ujawnił korzyści podatkowej oraz gdy podatnik niepoprawnie ocenił swoją rezydencję podatkową co w konsekwencji sprawiło nie opodatkowanie dochodu.  

Pranie brudnych pieniędzy a abolicja podatkowa  

Program miał dotyczyć kwestii tylko podatku PIT i CIT a nie VAT. Nie miał również wchodzić w sprawy związane z popełnieniem przestępstwem na tle finansowym czy praniem brudnych pieniędzy.   

Dlaczego abolicja podatkowa 2022 została zniesiona? 

Program miał funkcjonować od połowy 2022 roku do końca bieżącego roku. Projekt został przekazany do Trybunału Konstytucyjnego, aby została przeprowadzona kontrola następcza, która miała wykazać zgodność programu z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej. Kontrola wykazała jednak, że: 

  • z abolicji podatkowej nie zostały wykluczone osoby, które pełnią funkcje publiczne, 
  • została naruszona zasada powszechności i równości opodatkowania, 
  • została naruszona zasada zaufania do Państwa i stanowionego przez nie prawa, 
  • została naruszona zasada równości. 

Ustawodawca przyjął argumenty, które wykazała kontrola i podjął decyzję, aby w ramach ustawy poprawiającej Polski Ład (tzw. ustawa Polski Ład 2.0) cofnąć przepisy, które miały wdrożyć abolicję podatkową. 

Uchylona abolicja podatkowa = niekorzystny wpływ 

Prawo polskie mówi, że wprowadzanie zmian w ustawodawstwie na niekorzyść podatników musi się wydarzyć z właściwym wyprzedzeniem. Należy ją ogłosić najpóźniej na miesiąc przed nowym rokiem podatkowym (czyli do 30 listopada). W myśl tej zasady nie można wdrażać negatywnych w skutkach zmian PIT w trakcie roku podatkowego. Reasumując, wprowadzenie jak i zniesienie abolicji podatkowej w połowie roku mogłoby być niezgodne z Konstytucją. 

Newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newsletter’a i bycia na bieżąco!

Biuro rachunkowe

Jeśli są Państwo zainteresowani ofertą biura rachunkowego, które „trzyma rękę na pulsie” i dba o to by ich klienci byli na bieżąco poinformowani o zmianach w przepisach to zapraszamy do zakładki „Wycena usług” – przygotujemy Państwu indywidualną ofertę.

WARIDO – biuro rachunkowe Wodzisław Śląski | biuro rachunkowe Żory | biuro rachunkowe Radlin | biuro rachunkowe Jastrzębie Zdrój | biuro rachunkowe Racibórz  | biuro rachunkowe Katowice  |  biuro rachunkowe Pszczyna  |  biuro rachunkowe Bielsko Biała biuro rachunkowe Rydułtowy biuro rachunkowe Czerwionka-Leszczyny

 

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.com

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

ujemna-marza-w-uslugach-turystyki

Ujemna marża w usługach turystyki

Prowadzisz biuro turystyczne i zdarza się, że musisz dokładać do interesu? Takie sytuacje mają miejsce, gdy np. wycieczkę wykupi niespodziewanie mało osób i jej całościowy koszt będzie wyższy niż pozyskane środki. Na szczęście ustawa o VAT daje Ci furtkę w postaci uwzględnienia marży ujemnej przy rozliczaniu VAT. Dzięki temu nie zapłacisz podatku za usługi, które przyniosły Ci stratę. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym jest marża ujemna w turystyce i jak pomoże Ci zachować płynność finansową.

Czytaj więcej »
umorzenie-zaleglosci-zus-jak-zlozyc-wniosek

Umorzenie zaległości ZUS – jak złożyć wniosek

Ubezpieczenie zdrowotne uprawnia do bezpłatnej pomocy lekarskiej w przychodniach i szpitalach. Jest niezbędne do darmowego korzystania ze wszystkich świadczeń z NFZ.

Prowadzisz działalność gospodarczą, a ktoś z Twojej rodziny nie jest ubezpieczony? Możesz go zgłosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego. Nie wiąże się to z koniecznością opłacania podwójnej składki. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, kogo z rodziny możesz dopisać do ubezpieczenia i jak to zrobić.

Czytaj więcej »
zaswiadczenie-o-przychodzie-a-zasilek-przedemerytalny

Urlop po ukończeniu studiów – ile dni się należy?

Zatrudniasz pracownika, który jednocześnie studiuje i wkrótce zakończy edukację? Pamiętaj, żeby po ukończeniu studiów wyższych doliczyć mu odpowiedni staż pracy, a co za tym idzie – dodatkowe dni urlopu wypoczynkowego. Jest to jeden z Twoich podstawowych obowiązków jako pracodawcy. Za brak prawidłowego rozliczenia urlopu (czyli braku uwzględnienia dodatkowych dni, które przysługują absolwentowi), możesz dostać karę grzywny w wysokości od 1 000 zł do nawet 30 000 zł.

Czytaj więcej »
alimenty-a-rozliczenie-podatkowe

Alimenty a rozliczenie podatkowe

Rozliczenie podatkowe alimentów często rodzi wątpliwości u podatników. Ten artykuł ma na celu wyjaśnienie, jak alimenty powinny być traktowane w kontekście opodatkowania oraz jak właściwie je wykazać w zeznaniu rocznym.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.