Jak wypełnić PCC-3 formularz i kiedy należy go złożyć?

jak wypełnić PCC-3

W ostatnim artykule pisaliśmy o tym czym jest PCC-3, jakie czynności podlegają pod formularz PCC-3 oraz jakie są stawki podatku. W poniższym artykule zostanie omówiona kwestia poprawnego wypełnienia formularza PCC-3.  

Formularz PCC-3 można wypełnić w urzędzie skarbowym oraz na stronie internetowej Portalu Podatkowego. W pierwszej kolejności najważniejsze są PESEL, a także data, w której została dokonana czynność – czyli data, w której została zawarta umowa.  

Jak wypełnić PCC-3? 

CZĘŚC A. MIEJSCE I CEL SKLADANIA DEKLARACJI 

Podatnik wskazuje w części A odpowiedni urząd skarbowy, który jest przypisany pod adres miejsca zamieszkania podatnika lub pod adres firmy. W tej części podatnik również zaznacza jaki jest cel składania deklaracji.  

CZĘŚĆ B. DANE PODATNIKA 

W części B należy wypisać imię i nazwisko oraz datę urodzenia, a także adres zamieszkania. 

CZĘŚĆ C. PRZEDMIOT OPODATKOWANIA I TREŚĆ CZYNNOŚCI CYWILNOPRAWNEJ 

Podatnik ma do wyboru kilka przedmiotów opodatkowania na formularzu. Jest to zależne od spisanej umowy czy też orzeczenia sądu. Należy również określić miejsce położenia albo działania prawa majątkowego oraz czy dokonana czynność cywilnoprawna miała miejsce w Polsce czy poza granicami kraju.  

CZĘŚĆ D. OBLICZENIE NALEŻNEGO PODATKU OD CZYNNOŚCI CYWILNOPRAWNYCH, Z WYJĄTKIEM UMOWY SPÓŁKI 

Jest to najważniejsza część deklaracji, w której należy wpisać podstawę opodatkowania, stawkę i wartość obliczonego podatku. Trzeba odznaczyć właściwą rubrykę, która jest zależna od rodzaju zawartej umowy.  

CZĘŚĆ E. OBLICZENIE NALEŻNEGO PODATKU OD UMOWY SPÓŁKI / ZMIANY UMOWY SPÓŁKI 

Część E jest dla spółek osobowych albo kapitałowych. Należy tutaj wskazać podstawę prawną do opodatkowania oraz wyznaczyć wartość podatku.  

CZĘŚĆ F. PODATEK OD ZAPŁATY 

W tej części należy wpisać kwotę, która jest należna do zapłaty.  

CZĘŚC G. INFORMACJE DODATKOWE 

W części G trzeba wpisać informacje dodatkowe, które dotyczą wskazanych umów w określonych przypadkach.  

CZĘŚĆ H. INFORMACJE O ZAŁĄCZNIKACH 

Część H formularza informuje o ilości załączników, które są dołączone do formularza.  

CZĘŚĆ I. PODPIS PODATNIKA / OSÓB REPREZENTUJĄCYCH PODATNIKA 

Podatnik w tej części podaje swoje imię i nazwisko, a także składa swój podpis wraz z datą wypełnienia formularza.

Formularz PCC-3 należy złożyć 14 dni od dnia, w którym powstał obowiązek podatkowy.

Jeśli są Państwo zainteresowani ofertą biura rachunkowego, które „trzyma rękę na pulsie” i dba o to by ich klienci byli na bieżąco poinformowani o zmianach w przepisach to zapraszamy do zakładki „Kontakt” – przygotujemy Państwu indywidualną ofertę.

WARIDO – biuro rachunkowe Wodzisław Śląski | biuro rachunkowe Żory | biuro rachunkowe Radlin | biuro rachunkowe Jastrzębie Zdrój | biuro rachunkowe Racibórz  | biuro rachunkowe Katowice  |  biuro rachunkowe Pszczyna  |  biuro rachunkowe Bielsko Biała biuro rachunkowe Rydułtowy biuro rachunkowe Czerwionka-Leszczyny

 

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.com

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Spis treści

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

Jak obliczyć ulgę IP BOX?

Jak obliczyć ulgę IP BOX?

Polski Ład wprowadził wiele korzyści dla firm, które zajmują się działalnością badawczo-rozwojową. W dzisiejszym wpisie omówimy zasady funkcjonowania IP BOX oraz wskażemy, kto może starać się o przyznanie tej ulgi.

Czytaj więcej »
Deklaracja PCC-3

Czym jest deklaracja PCC-3 i kiedy należy ją złożyć?

Zakup mieszkania czy samochodu od osoby fizycznej to przykłady czynności, które oznaczają konieczność zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Wówczas też ma zastosowanie deklaracja PCC-3. Jak ją wypełnić? Gdzie zapłacić PCC? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące podatku PCC.

Czytaj więcej »
ZSWA ZUS

ZSWA ZUS – zgłoszenie okresów pracy szczególnej

Wraz z początkiem marca wielu pracodawców musi pomyśleć o zgłoszeniu do urzędu pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Jeśli Ty także zatrudniasz takie osoby, pamiętaj, że masz czas do końca marca, aby zgłosić stan faktyczny za rok ubiegły. Jak to zrobić?

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej