fbpx

Jak wypełnić PCC-3 formularz i kiedy należy go złożyć?

jak-wypelnic-pcc-3-formularz-i-kiedy-nalezy-go-zlozyc (1)

Spis treści

Aktualizacja treści z dnia 11.01.2024 r.

W ostatnim artykule pisaliśmy o tym czym jest PCC-3, jakie czynności podlegają pod formularz PCC-3 oraz jakie są stawki podatku. W poniższym artykule zostanie omówiona kwestia poprawnego wypełnienia formularza PCC-3.  

Formularz PCC-3 można wypełnić w urzędzie skarbowym oraz na stronie internetowej Portalu Podatkowego. W pierwszej kolejności najważniejsze są PESEL, a także data, w której została dokonana czynność – czyli data, w której została zawarta umowa.  

Jak wypełnić PCC-3? 

CZĘŚC A. MIEJSCE I CEL SKŁADANIA DEKLARACJI 

Podatnik wskazuje w części A odpowiedni urząd skarbowy, który jest przypisany pod adres miejsca zamieszkania podatnika lub pod adres firmy. W tej części podatnik również zaznacza jaki jest cel składania deklaracji.  

jak-wypełnic-PCC-3-formularz-i-kiedy-nalezy-go-złozyć

CZĘŚĆ B. DANE PODATNIKA 

W części B należy wypisać imię i nazwisko oraz datę urodzenia, a także adres zamieszkania. 

jak-wypełnic-PCC-3-formularz-i-kiedy-nalezy-go-złozyć

CZĘŚĆ C. PRZEDMIOT OPODATKOWANIA I TREŚĆ CZYNNOŚCI CYWILNOPRAWNEJ 

Podatnik ma do wyboru kilka przedmiotów opodatkowania na formularzu. Jest to zależne od spisanej umowy czy też orzeczenia sądu. Należy również określić miejsce położenia albo działania prawa majątkowego oraz czy dokonana czynność cywilnoprawna miała miejsce w Polsce czy poza granicami kraju.  

jak-wypełnic-PCC-3-formularz-i-kiedy-nalezy-go-złozyć

CZĘŚĆ D. OBLICZENIE NALEŻNEGO PODATKU OD CZYNNOŚCI CYWILNOPRAWNYCH, Z WYJĄTKIEM UMOWY SPÓŁKI 

Jest to najważniejsza część deklaracji, w której należy wpisać podstawę opodatkowania, stawkę i wartość obliczonego podatku. Trzeba odznaczyć właściwą rubrykę, która jest zależna od rodzaju zawartej umowy.  

jak-wypełnic-PCC-3-formularz-i-kiedy-nalezy-go-złozyć

CZĘŚĆ E. OBLICZENIE NALEŻNEGO PODATKU OD UMOWY SPÓŁKI / ZMIANY UMOWY SPÓŁKI 

Część E jest dla spółek osobowych albo kapitałowych. Należy tutaj wskazać podstawę prawną do opodatkowania oraz wyznaczyć wartość podatku.  

jak-wypełnic-PCC-3-formularz-i-kiedy-nalezy-go-złozyć

CZĘŚĆ F. PODATEK OD ZAPŁATY 

W tej części należy wpisać kwotę, która jest należna do zapłaty.  

jak-wypełnic-PCC-3-formularz-i-kiedy-nalezy-go-złozyć

CZĘŚC G. INFORMACJE DODATKOWE

W części G trzeba wpisać informacje dodatkowe, które dotyczą wskazanych umów w określonych przypadkach.  

jak-wypełnic-PCC-3-formularz-i-kiedy-nalezy-go-złozyć

CZĘŚĆ H. INFORMACJE O ZAŁĄCZNIKACH 

Część H formularza informuje o ilości załączników, które są dołączone do formularza.  

jak-wypełnic-PCC-3-formularz-i-kiedy-nalezy-go-złozyć

CZĘŚĆ I. PODPIS PODATNIKA / OSÓB REPREZENTUJĄCYCH PODATNIKA 

Podatnik w tej części podaje swoje imię i nazwisko, a także składa swój podpis wraz z datą wypełnienia formularza.

jak-wypełnic-PCC-3-formularz-i-kiedy-nalezy-go-złozyć

Formularz PCC-3 należy złożyć 14 dni od dnia, w którym powstał obowiązek podatkowy.

Oferta Warido

Jeśli są Państwo zainteresowani ofertą biura rachunkowego, które „trzyma rękę na pulsie” i dba o to by ich klienci byli na bieżąco poinformowani o zmianach w przepisach to zapraszamy!

Skontaktuj się z nami już dziś i dowiedz się więcej o tym, jak możemy wspierać Twoją firmę w drodze do sukcesu!

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

zatrudnianie-obywateli-ukrainy-po-1-lipca-2024-r

Zatrudnianie obywateli Ukrainy po 1 lipca 2024 r.

Kryptowaluty, takie jak Bitcoin, zdobyły ogromną popularność jako forma inwestycji. Aktualna wartość Bitcoina wynosi około 245 tysięcy złotych. Choć handel kryptowalutami może przynieść znaczne zyski, ważne jest zrozumienie związanych z tym obowiązków podatkowych.

Czytaj więcej »
nowe-przepisy-dla-operatorow-platform-cyfrowych-2024

Nowe przepisy dla operatorów platform cyfrowych 2024

Od 1 lipca 2024 roku wejdą w życie przepisy nakładające na operatorów platform cyfrowych obowiązek gromadzenia i przekazywania administracji podatkowej informacji o sprzedawcach dokonujących transakcji za pośrednictwem tych platform. Zmiany te wynikają z ustawy z dnia 23 maja 2024 roku, która wprowadza nowe regulacje w zakresie wymiany informacji podatkowych z innymi krajami.

Czytaj więcej »
fuzje-transgraniczne-globalny-sukces-dlafirm

Fuzje Transgraniczne – globalny sukces dla firm

Globalizacja gospodarki oraz dynamiczny rozwój technologii sprawiają, że coraz więcej firm decyduje się na ekspansję międzynarodową. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu są fuzje transgraniczne. Proces ten umożliwia przedsiębiorstwom dostęp do nowych rynków, technologii oraz zasobów, które w przeciwnym razie byłyby trudno dostępne. W artykule przyjrzymy się bliżej, czym są fuzje transgraniczne, jakie korzyści przynoszą oraz jakie wyzwania wiążą się z ich realizacją.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.