Jak wysłać czynny żal elektronicznie?

czynny żal

Czynny żal, czyli zawiadomienie o popełnieniu czynu zabronionego, w którym znajduje się informacja do naczelnika urzędu skarbowego lub naczelnika urzędu celno-skarbowego o tym jakie obowiązki nie zostały dopełnione.   

W jakich sytuacjach można składać czynny żal?  


Osoba, która popełni wykroczenie skarbowe lub przestępstwo może złożyć czynny żal w poniższych sytuacjach, gdy: 

 • nie złożyła zeznania podatkowego w terminie, 
 • nierzetelnie prowadziła księgi rachunkowe, 
 • nierzetelnie wystawiała faktury, 
 • nie zapłaciła lub zapłaciła nieodpowiedni podatek dochodowy (PIT lub CIT) lub podatek VAT, 
 • bezprawnie stosowała obniżone stawki VAT, 
 • bezprawnie stosowała zwolnienie VAT, 
 • zataiła przed organem podatkowym prawdziwe rozmiary prowadzonej działalności gospodarczej, 
 • wyłudziła zwrot należności celnej, 
 • wyłudziła pozwolenie celne.

Co zrobić, aby czynny żal był skuteczny? 


Należy przyznać się do popełnienia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego zanim naczelnik urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego samodzielnie udokumentuje ten fakt oraz zanim organy ścigania rozpoczną czynności zmierzające do wykrycia tego przestępstwa lub wykroczenia. W drodze wyjątku można złożyć czynny żal, wtedy, gdy już rozpoczną się czynności przez organ ścigania, tylko wtedy, gdy organ ten przekazał podstawy do wszczęcia postępowania w sprawie czynu zabronionego. Czynny żal powinien być złożony do organu, w którym się rozlicza.   

Co powinna zawierać treść czynnego żalu? 

 • określenie osoby składającej czynny żal, 
 • adresata – Naczelnik właściwego urzędu skarbowego, 
 • charakter popełnionego czynu, 
 • istotne okoliczności, 
 • osoby współpracujące, które miały związek z popełnionym czynem; 
 • czy popełniony czyn został przez podatnika naprawiony, a jeżeli nie – to jak i w jakim terminie podatnik zobowiązuje się do uiszczenia zaległych należności wraz z naliczonymi odsetkami czy złożenia obowiązkowych przedmiotów (m.in. deklaracji podatkowych).

Czy czynny żal złożony elektronicznie jest skuteczny? 


Na stronie Ministerstwa Finansów został umieszczony komunikat dotyczący możliwości złożenia czynnego żalu za pomocą drogi elektronicznej. Ministerstwo Finansów podkreśla, że od 5 października 2021 roku złożenie czynnego żalu w formie elektronicznej jest skuteczne. Zmiana zapisu art. 16 ust 4 kks ma wyłącznie charakter dostosowawczy, bez jakichkolwiek modyfikacji treści merytorycznej.  Termin „na piśmie”, które rodziło wiele wątpliwości wśród podatników, zgodnie z ogłoszeniem Ministerstwa Finansów dotyczy zarówno formy papierowej, jak i formy elektronicznej.  

Jak złożyć czynny żal elektronicznie? 


Czynny żal można złożyć za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w tym portalu podatkowego lub skrzynki ePUAP. Pismo musi zawierać podpis identyfikujący osobę składającą czynny żal – podpis osobisty, kwalifikowany podpis elektroniczny lub podpis profilem zaufanym.  

Biuro Rachunkowe

Jeśli są Państwo zainteresowani ofertą biura rachunkowego, które „trzyma rękę na pulsie” i dba o to by ich klienci byli na bieżąco poinformowani o zmianach w przepisach to zapraszamy do zakładki „Wycena usług” – przygotujemy Państwu indywidualną ofertę.

WARIDO – biuro rachunkowe Wodzisław Śląski | biuro rachunkowe Żory | biuro rachunkowe Radlin | biuro rachunkowe Jastrzębie Zdrój | biuro rachunkowe Racibórz  | biuro rachunkowe Katowice  |  biuro rachunkowe Pszczyna  |  biuro rachunkowe Bielsko Biała biuro rachunkowe Rydułtowy biuro rachunkowe Czerwionka-Leszczyny

 

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.com

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

zmiany-w-e-paragonach-2023

Zmiany w e-paragonach 2023

Już od dnia 15 września podatnicy będą mieli możliwość udostępniania paragonów poprzez nową platformę Ministerstwa Finansów – tzw. HUB paragonowy. Jest to jedna ze zmian wprowadzonych w ramach pakietu uproszczeń (…)

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej