Jakie są koszty założenia sp. z o.o.?

Omawiamy jakie są koszty założenia sp. z o.o.

Rejestracja spółki wymaga przygotowania odpowiedniej dokumentacji i dopełnienia szeregu formalności, w związku z czym szybko pojawia się myśl jakie są koszty założenia sp. z o.o.? Warto zaznajomić się z orientacyjnymi kosztami takiego procesu.  

Spółkę z o.o. można założyć na dwa sposoby: tradycyjnie, w formie aktu notarialnego lub internetowo, za pomocą systemu teleinformatycznego (S24). Oba sposoby mają swoje plusy i minusy.  

Jakie są koszty sporządzenia umowy lub aktu założycielskiego spółki?


W celu założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, należy zacząć od przygotowania i sporządzenia formalnego aktu prawnego (umowy spółki lub aktu założycielskiego). Koszty sporządzenia aktu są różne.  

Zawarcie umowy spółki w formie aktu notarialnego wiąże się z kosztem taksy notarialnej. Jej wysokość jest zależna od wyboru kancelarii notarialnej. W tym miejscu należy dodać, że notariusze podlegają Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej. Przykładowo, za sporządzenie umowy spółki z minimalnym kapitałem zakładowym wynoszącym 5.000 zł maksymalna wysokość taksy notarialnej wyniesie 160 zł + VAT. Należy dodać, że klienci nie otrzymują oryginałów umowy, a jej wypis. Maksymalna stawka za sporządzenie wypisu wynosi 6 zł + VAT za każdą stronę.  

Zakładając spółkę przy użyciu systemu S24, nie ponosimy opłat za sporządzenie projektu umowy. W tym miejscu trzeba jednak wspomnieć, że kreator dostępny w systemie ma zamkniętą strukturę i może nie spełnić naszych oczekiwań. Umowę zawartą w ten sposób można później zmienić, jednak trzeba będzie ponieść już koszt taksy notarialnej.  

Jakie są opłaty sądowe przy zakładaniu spółki z o.o.?


Przechodząc do kolejnego etapu powstawania spółki z o.o., opłat sądowych, również są zależne od formy zawiązywania tej spółki. Koszty poniesione w S24 to: 

  • 250 zł – opłata od wniosku o zarejestrowanie spółki z o.o. w rejestrze przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym
  • 100 zł – opłata za ogłoszenie wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym 

W przypadku formy tradycyjnej opłata sądowa za wpis spółki w KRS wynosi 500 zł, a opłata za zgłoszenie do Monitora pozostaje niezmienna.

Podatek od czynności cywilnoprawnych przy zakładaniu spółki z o.o. 

Przy zakładaniu spółki należy również opłacić podatek PCC. Jeżeli umowa zawierana jest w formie aktu notarialnego, pobiera go od nas notariusz. Jeżeli przez Internet – musimy dodatkowo pamiętać o złożeniu deklaracji PCC-3, obliczeniu podatku i jego uiszczeniu. 

Koszty rejestracji do VAT sp. z o.o. 

Przedsiębiorcy, którzy chcą zarejestrować spółkę do VAT zobowiązani są złożyć zgłoszenie VAT-R w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na miejsce siedziby spółki. Koszt wysłania wniosku VAT-R jest darmowy, jednakże, jeśli wybierzemy w wniosku, że chcemy potwierdzenie zarejestrowania jako podatnika VAT, to wtedy będziemy musieli zapłacić 170 zł. 

Inne koszty założenia sp. z o.o. 

Szacując koszty założenia spółki, warto wspomnieć o dodatkowych dokumentach jak ustanowienie pełnomocnika współki, które powinno zostać przeprowadzone notarialnie, a jego koszt wynosi 30 zł. Wśród tego rodzaju opłat można wskazać również notarialne poświadczenie podpisów członków zarządu, składane w sądzie rejestrowym (20 złotych + VAT od jednego podpisu). 

 

Nasz zespół zapewnia kompleksowe wsparcie przy założeniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – od ustalenia potrzeb klienta, poprzez przygotowanie całej dokumentacji, aż do zarejestrowania spółki i dalszego wsparcia w prowadzonej działalności gospodarczej. Dzięki temu oszczędzisz czas i unikniesz błędów, które bardzo często zdarzają się przy rejestracji spółek. 

Czytaj też:
Czy warto założyć spółkę z o.o.?
Rejestracja spółki z o.o. w urzędzie skarbowym
Pokrycie kapitału zakładowego w spółce z o.o.
Obowiązki zarządu spółki z o.o.
Jak podzielić udziały w spółce z o.o.?

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.com

Facebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

zmiany-w-e-paragonach-2023

Zmiany w e-paragonach 2023

Już od dnia 15 września podatnicy będą mieli możliwość udostępniania paragonów poprzez nową platformę Ministerstwa Finansów – tzw. HUB paragonowy. Jest to jedna ze zmian wprowadzonych w ramach pakietu uproszczeń (…)

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej