fbpx

Jakie są koszty założenia sp. z o.o.?

Omawiamy jakie są koszty założenia sp. z o.o.

Rejestracja spółki wymaga przygotowania odpowiedniej dokumentacji i dopełnienia szeregu formalności, w związku z czym szybko pojawia się myśl jakie są koszty założenia sp. z o.o.? Warto zaznajomić się z orientacyjnymi kosztami takiego procesu.  

Spółkę z o.o. można założyć na dwa sposoby: tradycyjnie, w formie aktu notarialnego lub internetowo, za pomocą systemu teleinformatycznego (S24). Oba sposoby mają swoje plusy i minusy.  

Jakie są koszty sporządzenia umowy lub aktu założycielskiego spółki?


W celu założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, należy zacząć od przygotowania i sporządzenia formalnego aktu prawnego (umowy spółki lub aktu założycielskiego). Koszty sporządzenia aktu są różne.  

Zawarcie umowy spółki w formie aktu notarialnego wiąże się z kosztem taksy notarialnej. Jej wysokość jest zależna od wyboru kancelarii notarialnej. W tym miejscu należy dodać, że notariusze podlegają Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej. Przykładowo, za sporządzenie umowy spółki z minimalnym kapitałem zakładowym wynoszącym 5.000 zł maksymalna wysokość taksy notarialnej wyniesie 160 zł + VAT. Należy dodać, że klienci nie otrzymują oryginałów umowy, a jej wypis. Maksymalna stawka za sporządzenie wypisu wynosi 6 zł + VAT za każdą stronę.  

Zakładając spółkę przy użyciu systemu S24, nie ponosimy opłat za sporządzenie projektu umowy. W tym miejscu trzeba jednak wspomnieć, że kreator dostępny w systemie ma zamkniętą strukturę i może nie spełnić naszych oczekiwań. Umowę zawartą w ten sposób można później zmienić, jednak trzeba będzie ponieść już koszt taksy notarialnej.  

Jakie są opłaty sądowe przy zakładaniu spółki z o.o.?


Przechodząc do kolejnego etapu powstawania spółki z o.o., opłat sądowych, również są zależne od formy zawiązywania tej spółki. Koszty poniesione w S24 to: 

  • 250 zł – opłata od wniosku o zarejestrowanie spółki z o.o. w rejestrze przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym
  • 100 zł – opłata za ogłoszenie wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym 

W przypadku formy tradycyjnej opłata sądowa za wpis spółki w KRS wynosi 500 zł, a opłata za zgłoszenie do Monitora pozostaje niezmienna.

Podatek od czynności cywilnoprawnych przy zakładaniu spółki z o.o. 

Przy zakładaniu spółki należy również opłacić podatek PCC. Jeżeli umowa zawierana jest w formie aktu notarialnego, pobiera go od nas notariusz. Jeżeli przez Internet – musimy dodatkowo pamiętać o złożeniu deklaracji PCC-3, obliczeniu podatku i jego uiszczeniu. 

Koszty rejestracji do VAT sp. z o.o. 

Przedsiębiorcy, którzy chcą zarejestrować spółkę do VAT zobowiązani są złożyć zgłoszenie VAT-R w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na miejsce siedziby spółki. Koszt wysłania wniosku VAT-R jest darmowy, jednakże, jeśli wybierzemy w wniosku, że chcemy potwierdzenie zarejestrowania jako podatnika VAT, to wtedy będziemy musieli zapłacić 170 zł. 

Inne koszty założenia sp. z o.o. 

Szacując koszty założenia spółki, warto wspomnieć o dodatkowych dokumentach jak ustanowienie pełnomocnika współki, które powinno zostać przeprowadzone notarialnie, a jego koszt wynosi 30 zł. Wśród tego rodzaju opłat można wskazać również notarialne poświadczenie podpisów członków zarządu, składane w sądzie rejestrowym (20 złotych + VAT od jednego podpisu). 

 

Nasz zespół zapewnia kompleksowe wsparcie przy założeniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – od ustalenia potrzeb klienta, poprzez przygotowanie całej dokumentacji, aż do zarejestrowania spółki i dalszego wsparcia w prowadzonej działalności gospodarczej. Dzięki temu oszczędzisz czas i unikniesz błędów, które bardzo często zdarzają się przy rejestracji spółek. 

Czytaj też:
Czy warto założyć spółkę z o.o.?
Rejestracja spółki z o.o. w urzędzie skarbowym
Pokrycie kapitału zakładowego w spółce z o.o.
Obowiązki zarządu spółki z o.o.
Jak podzielić udziały w spółce z o.o.?

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.com

Facebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

nowe-przepisy-dla-operatorow-platform-cyfrowych-2024

Nowe przepisy dla operatorów platform cyfrowych 2024

Od 1 lipca 2024 roku wejdą w życie przepisy nakładające na operatorów platform cyfrowych obowiązek gromadzenia i przekazywania administracji podatkowej informacji o sprzedawcach dokonujących transakcji za pośrednictwem tych platform. Zmiany te wynikają z ustawy z dnia 23 maja 2024 roku, która wprowadza nowe regulacje w zakresie wymiany informacji podatkowych z innymi krajami.

Czytaj więcej »
fuzje-transgraniczne-globalny-sukces-dlafirm

Fuzje Transgraniczne – globalny sukces dla firm

Globalizacja gospodarki oraz dynamiczny rozwój technologii sprawiają, że coraz więcej firm decyduje się na ekspansję międzynarodową. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu są fuzje transgraniczne. Proces ten umożliwia przedsiębiorstwom dostęp do nowych rynków, technologii oraz zasobów, które w przeciwnym razie byłyby trudno dostępne. W artykule przyjrzymy się bliżej, czym są fuzje transgraniczne, jakie korzyści przynoszą oraz jakie wyzwania wiążą się z ich realizacją.

Czytaj więcej »
badanie-bilansu-w-spolce-z-o-o-podstawowe-informacje

Badanie bilansu w spółce z o.o. – podstawowe informacje

Jednym z kluczowych obowiązków spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest coroczne sporządzanie sprawozdania finansowego, w którym bilans odgrywa istotną rolę. W niektórych przypadkach konieczne jest także zlecenie biegłemu rewidentowi przeprowadzenia badania sprawozdania przed jego zatwierdzeniem.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.