Śmierć wspólnika w spółce jawnej – co dalej?

W spółce jawnej, jako spółce opierającej się na osobistej odpowiedzialności wspólników za zobowiązania spółki, śmierć jednego z nich rodzi wiele problemów. W Kodeksie spółek handlowych widnieją zapisy, w skutek których dalsze losy spółki jawnej po śmierci jej wspólnika mogą mieć kilka możliwych scenariuszy.

Zgodnie z treścią art. 58 Kodeksu spółek handlowych, śmierć wspólnika powoduje rozwiązanie spółki. W doktrynie istnieją jednak dwie odmienne interpretacje tego przepisu.

Czy śmierć wspólnika w spółce jawnej oznacza rozwiązanie spółki?

Pierwsza z nich wskazuje, że dwuosobowa spółka jawna po śmierci jednego ze wspólników ulega rozwiązaniu. Interpretację tę popiera fakt, że w polskim prawo nie istnieje jednoosobowa spółka jawna.

Z drugiej strony, śmierć wspólnika i likwidacja spółki wiążą się z powstaniem licznych problemów dla kontrahentów spółki. Remanent likwidacyjny, wycenienie majątku oraz jego opodatkowanie – likwidacja oznacza obowiązek zakończenia nawiązanych stosunków prawnych, zatem powstałe umowy handlowe muszą zostać wypowiedziane, w rezultacie czego liczne przedsięwzięcia mogą zostać przekreślone.

Kontynuacja działalności spółki jawnej po śmierci wspólnika

Śmierć wspólnika w spółce jawnej została wskazana jako przyczyna prowadząca do jej rozwiązania, ale z drugiej strony ustawodawca stworzył również zapis pozwalający na kontynuację działania spółki, wskazując ku temu określone warunki (art. 64 KSH). Wynika z niego, że spółka jawna może kontynuować działalność w określonych przypadkach, gdy:

  • w umowie znajduje się zapis, że śmierć wspólnika nie powoduje jej rozwiązania;
  • pozostali wspólnicy tak ustanowią – pozostali wspólnicy powinni niezwłocznie i jednogłośnie nawiązać odpowiednie porozumienie

Podsumowując, w sytuacji śmierci wspólnika w spółce jawnej i braku odpowiednich zapisów w tej kwestii w umowie, dalsze losy spółki wynikać będą ze składu osobowego wspólników przed śmiercią – czy był on dwuosobowy czy kilkuosobowy.

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.com

Facebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

doradca-podatkowy-procedury-vat-marza-na-samochody-uzywane

Doradca podatkowy: Procedury VAT marża na samochody używane

Rynek samochodów używanych rozkwita, oferując przedsiębiorcom szansę na zysk, ale zarazem naświetlając potrzebę zrozumienia i zastosowania skomplikowanych przepisów podatkowych. Właściwa znajomość i zastosowanie procedury VAT marża może znacząco wpłynąć na rentowność transakcji. Niniejszy wpis ma na celu przybliżyć specyfikę tej procedury, odmiennej od standardowego opodatkowania, której stosowanie w branży motoryzacyjnej może stać się źródłem oszczędności podatkowych oraz zapewnić firmom przewagę konkurencyjną.

Czytaj więcej »
obsluga-kadrowo-placowa-wlasny-dzial-czy-outsourcing

Obsługa kadrowo-płacowa: Własny dział czy outsourcing?

Każda organizacja, bez względu na wielkość i rodzaj umów z pracownikami, musi skonfrontować się z kompleksowością obsługi kadrowo-płacowej. Proces ten staje się koniecznością już przy zatrudnianiu choćby jednego pracownika i niezależnie od tego, czy działamy w modelu mikroprzedsiębiorstwa czy też prowadzimy firmę zatrudniającą setki osób.

Czytaj więcej »