W spółce jawnej, jako spółce opierającej się na osobistej odpowiedzialności wspólników za zobowiązania spółki, śmierć jednego z nich rodzi wiele problemów. W Kodeksie spółek handlowych widnieją zapisy, w skutek których dalsze losy spółki jawnej po śmierci jej wspólnika mogą mieć kilka możliwych scenariuszy.
Zgodnie z treścią art. 58 Kodeksu spółek handlowych, śmierć wspólnika powoduje rozwiązanie spółki. W doktrynie istnieją jednak dwie odmienne interpretacje tego przepisu.
Czy śmierć wspólnika w spółce jawnej oznacza rozwiązanie spółki?
Pierwsza z nich wskazuje, że dwuosobowa spółka jawna po śmierci jednego ze wspólników ulega rozwiązaniu. Interpretację tę popiera fakt, że w polskim prawo nie istnieje jednoosobowa spółka jawna.
Z drugiej strony, śmierć wspólnika i likwidacja spółki wiążą się z powstaniem licznych problemów dla kontrahentów spółki. Remanent likwidacyjny, wycenienie majątku oraz jego opodatkowanie – likwidacja oznacza obowiązek zakończenia nawiązanych stosunków prawnych, zatem powstałe umowy handlowe muszą zostać wypowiedziane, w rezultacie czego liczne przedsięwzięcia mogą zostać przekreślone.
Kontynuacja działalności spółki jawnej po śmierci wspólnika
Śmierć wspólnika w spółce jawnej została wskazana jako przyczyna prowadząca do jej rozwiązania, ale z drugiej strony ustawodawca stworzył również zapis pozwalający na kontynuację działania spółki, wskazując ku temu określone warunki (art. 64 KSH). Wynika z niego, że spółka jawna może kontynuować działalność w określonych przypadkach, gdy:
- w umowie znajduje się zapis, że śmierć wspólnika nie powoduje jej rozwiązania;
- pozostali wspólnicy tak ustanowią – pozostali wspólnicy powinni niezwłocznie i jednogłośnie nawiązać odpowiednie porozumienie
Podsumowując, w sytuacji śmierci wspólnika w spółce jawnej i braku odpowiednich zapisów w tej kwestii w umowie, dalsze losy spółki wynikać będą ze składu osobowego wspólników przed śmiercią – czy był on dwuosobowy czy kilkuosobowy.
Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.com
Facebooklinkedin
Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.