Śmierć wspólnika w spółce jawnej – co dalej?

W spółce jawnej, jako spółce opierającej się na osobistej odpowiedzialności wspólników za zobowiązania spółki, śmierć jednego z nich rodzi wiele problemów. W Kodeksie spółek handlowych widnieją zapisy, w skutek których dalsze losy spółki jawnej po śmierci jej wspólnika mogą mieć kilka możliwych scenariuszy.

Zgodnie z treścią art. 58 Kodeksu spółek handlowych, śmierć wspólnika powoduje rozwiązanie spółki. W doktrynie istnieją jednak dwie odmienne interpretacje tego przepisu.

Czy śmierć wspólnika w spółce jawnej oznacza rozwiązanie spółki?

Pierwsza z nich wskazuje, że dwuosobowa spółka jawna po śmierci jednego ze wspólników ulega rozwiązaniu. Interpretację tę popiera fakt, że w polskim prawo nie istnieje jednoosobowa spółka jawna.

Z drugiej strony, śmierć wspólnika i likwidacja spółki wiążą się z powstaniem licznych problemów dla kontrahentów spółki. Remanent likwidacyjny, wycenienie majątku oraz jego opodatkowanie – likwidacja oznacza obowiązek zakończenia nawiązanych stosunków prawnych, zatem powstałe umowy handlowe muszą zostać wypowiedziane, w rezultacie czego liczne przedsięwzięcia mogą zostać przekreślone.

Kontynuacja działalności spółki jawnej po śmierci wspólnika

Śmierć wspólnika w spółce jawnej została wskazana jako przyczyna prowadząca do jej rozwiązania, ale z drugiej strony ustawodawca stworzył również zapis pozwalający na kontynuację działania spółki, wskazując ku temu określone warunki (art. 64 KSH). Wynika z niego, że spółka jawna może kontynuować działalność w określonych przypadkach, gdy:

  • w umowie znajduje się zapis, że śmierć wspólnika nie powoduje jej rozwiązania;
  • pozostali wspólnicy tak ustanowią – pozostali wspólnicy powinni niezwłocznie i jednogłośnie nawiązać odpowiednie porozumienie

Podsumowując, w sytuacji śmierci wspólnika w spółce jawnej i braku odpowiednich zapisów w tej kwestii w umowie, dalsze losy spółki wynikać będą ze składu osobowego wspólników przed śmiercią – czy był on dwuosobowy czy kilkuosobowy.

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.com

Facebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

Deklaracja PCC-3

Czym jest deklaracja PCC-3 i kiedy należy ją złożyć?

Zakup mieszkania czy samochodu od osoby fizycznej to przykłady czynności, które oznaczają konieczność zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Wówczas też ma zastosowanie deklaracja PCC-3. Jak ją wypełnić? Gdzie zapłacić PCC? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące podatku PCC.

Czytaj więcej »
ZSWA ZUS

ZSWA ZUS – zgłoszenie okresów pracy szczególnej

Wraz z początkiem marca wielu pracodawców musi pomyśleć o zgłoszeniu do urzędu pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Jeśli Ty także zatrudniasz takie osoby, pamiętaj, że masz czas do końca marca, aby zgłosić stan faktyczny za rok ubiegły. Jak to zrobić?

Czytaj więcej »
Reklama napojów alkoholowych

Reklama napojów alkoholowych

Napoje alkoholowe stanowią szczególny produkt w kontekście emitowania reklam. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że dnia 1 kwietnia 2021 roku weszło w życie rozporządzenie określające wzór nowej zbiorczej deklaracji ZUS DRA-2, która odnosi się do opłat za usługi będące reklamami napojów alkoholowych.

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej