Krajowy System e-Faktur, czyli nadchodzące zmiany w zasadach wystawiania faktur

Rada Ministrów przyjęła projekt zmian do ustawy VAT wdrażającej Krajowy System e-Faktur

Rada Ministrów przyjęła projekt zmian do ustawy VAT wdrażającej Krajowy System e-Faktur. Chodzi o wprowadzenie możliwości wystawiania faktur elektronicznych, e-faktur. Nowe przepisy mają wdrożyć Krajowy System e-Faktur (KSeF), początkowo dla chętnych, a w 2023 obligatoryjnie. 

Krajowy System e-Faktur 

Wiceminister Jan Sarnowski, w komunikacie Ministerstwa Finansów Wdrożenie e-faktur określił jako: “kolejny przykład cyfryzacji usług fiskusa”. Pojawiła się nowa wersja projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (projekt z dnia 2 lipca 2021 r.). Założenia? Wprowadzenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) i możliwości wystawiania/otrzymywania za pomocą tego systemu, nowego rodzaju faktu: faktur ustrukturyzowanych. 

E-faktura, faktura ustrukturyzowana czy faktura elektroniczna? 

E-faktura będzie jedną z form dokumentowania sprzedaży, obok faktur papierowych i już występujących faktur elektronicznych. Czym różnić się będzie od tej ostatniej? W nowej wersji projektu ustawy wprowadzono zmianę w samej definicji faktury ustrukturyzowanej. Zlikwidowano zapis stanowiący o tym, że faktura ustrukturyzowana jest rodzajem faktury elektronicznej. Obecnie, faktura ustrukturyzowana to faktura wystawiona przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur wraz z przydzielonym numerem identyfikującym tę fakturę w KSeF. 

Prócz wystawiania w systemie KSeF można wskazać jeszcze jedną istotną różnicę pomiędzy fakturą ustrukturyzowaną a fakturą elektroniczną. Faktura ustrukturyzowana będzie miała jednolity format – XML. Ujednolicenie powodowane jest chęcią automatyzacji procesu fakturowania i księgowania transakcji, a także zmniejszenia liczby błędów. 

Krajowy System e-Faktur – korzyści 

Wprowadzenie KSeF i faktur ustrukturyzowanych wiązać się będzie z korzyściami: 

  • Przyspieszenie – skorzystanie z e-faktury przyspieszy zwrot VAT o jedną trzecią, a więc termin zwrotu skróci się, z 60 na 40 dni. 
  • Standaryzacja – e-faktury będą wystawiane według jednolitego wzorca oraz pojawi się możliwość oznaczania ich przydzielonym numerem i dokonania weryfikacji zgodności z ustalonym wzorem. 
  • Bezpieczeństwo – e-faktura przechowywana będzie w systemie KSeF przez 10 lat. 
  • Akceptacja – wystawca faktury otrzyma komunikat potwierdzający, że faktura została wystawiona, odrzucona lub nie ma możliwości jej wystawienia. 
  • Zmniejszenie przesyłu dokumentów – podatnicy, którzy wdrożą u siebie e-faktury nie będą musieli przesyłać na żądanie organów skarbowych struktury Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur (JPK_FA). 

Rząd zapowiedział, że początkowo podatnicy będą mogli korzystać z e-faktur dobrowolnie, jednak począwszy od 2023 roku e-faktura będzie obowiązkowa. Ministerstwo Finansów opublikowało już  roboczą wersję struktury logicznej e-Faktury (FA_VAT), aby powoli umożliwić podatnikom dostosowanie swoich systemów informatycznych do wprowadzanej innowacji, która wprowadzona zostanie 1 stycznia 2022 roku. 

Robocza wersja struktury FA_VAT jest dostępna na stronie Ministerstwa Finansów – Krajowej Administracji Skarbowej.

Zachęcamy do zapisania się do naszego newsletter’a i bycia na bieżąco w zmieniających się przepisach dotyczących twojej firmy! 

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.com

Facebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

Deklaracja PCC-3

Czym jest deklaracja PCC-3 i kiedy należy ją złożyć?

Zakup mieszkania czy samochodu od osoby fizycznej to przykłady czynności, które oznaczają konieczność zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Wówczas też ma zastosowanie deklaracja PCC-3. Jak ją wypełnić? Gdzie zapłacić PCC? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące podatku PCC.

Czytaj więcej »
ZSWA ZUS

ZSWA ZUS – zgłoszenie okresów pracy szczególnej

Wraz z początkiem marca wielu pracodawców musi pomyśleć o zgłoszeniu do urzędu pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Jeśli Ty także zatrudniasz takie osoby, pamiętaj, że masz czas do końca marca, aby zgłosić stan faktyczny za rok ubiegły. Jak to zrobić?

Czytaj więcej »
Reklama napojów alkoholowych

Reklama napojów alkoholowych

Napoje alkoholowe stanowią szczególny produkt w kontekście emitowania reklam. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że dnia 1 kwietnia 2021 roku weszło w życie rozporządzenie określające wzór nowej zbiorczej deklaracji ZUS DRA-2, która odnosi się do opłat za usługi będące reklamami napojów alkoholowych.

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej