Czy warto założyć spółkę z o.o.?

Czy warto założyć spółkę z o.o.

Spis treści

 

Ludzie dywagują, czy warto założyć spółkę z o.o. czy jedynie jednoosobową działalność gospodarzą. Oczywistej odpowiedzi na to pytanie nie ma, jest to zależne od tego jaką działalność prowadzimy.
Spółka z ograniczaną odpowiedzialnością jak sama nazwa wskazuje wiąże się z tym, że wspólnicy spółki nie odpowiadaj całym swoim majątkiem, lecz tylko do wysokości wniesionych wkładów. Natomiast w jednoosobowej działalności gospodarczej przedsiębiorcy odpowiadają całym swoim majątkiem. Wynika z tego, że jeśli mamy zamiar prowadzić firmę, która jest związana z dużym ryzykiem i odpowiedzialnością, wówczas warto wybrać spółkę z o.o. W niektórych przypadkach z kolei lepiej zdecydować się na jednoosobową działalność gospodarczą.

Jakie są plusy założenia spółki z o.o.?

Ograniczona odpowiedzialność

Jak wspomnieliśmy we wstępie, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością cechuje się tym, że nie odpowiadamy całym swoim majątkiem, co to oznacza?Jeśli jesteśmy wspólnikiem w spółce z o.o. odpowiadamy tylko i wyłącznie do kwoty, którą wnieśliśmy w kapitale zakładowym.Istnieją jednak sytuacje, w których zarząd spółki odpowiada całym swoim majątkiem, np. gdy za późno z złoży wniosek o ogłoszenie upadłości spółki.
Jest to jednak sytuacja, która dotyczy zarządu spółki, a nie wspólników, czyli właścicieli. Należy pamiętać o tym, że w momencie, gdy powstanie podstawa do zgłoszenia upadłości, mamy tylko 2 tygodnie na złożenie wniosku.

Niskie koszty założenia spółki

Pomimo tego, że spółka z o.o. nie jest najprostszą formą prawną do założenia, to koszty jej utworzenia w porównaniu do pozostałych form prawnych spółek są stosunkowo niskie. Zarejestrować spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością możemy na dwa sposoby – z udziałem notariusza lub przy pomocy systemu S24. Jeśli decydujemy się na wizytę u notariusza, to powinniśmy się liczyć z takimi kosztami jak:
· opłata za spisanie umowy spółki w formie aktu notarialnego (zgodnie z cennikiem notariusza),
· Opłata sądowa za rejestrację w KRS – 250,00 PLN,
· Opłata za wpis w Monitorze Sądowym – 100,00 PLN.
Ponadto będziemy musieli wnieść kapitał zakładowy.O kapitale zakładowym i jego wysokości pisaliśmy w innym artykule: Czy trzeba pokryć kapitał zakładowy w spółce z o.o.?

Spółkę z o.o. można zarejestrować przez Internet przy pomocy systemu S24

Istnieje możliwość założenia spółki przez internet poprzez system S24. Jest to tańsza oraz krótsza alternatywa dla zakładania spółki niż korzystanie z usług notariusza. O tej metodzie pisaliśmy w innym naszym artykule: Jak założyć spółkę z o.o. przez internet?

Jakie są minusy założenia spółki z o.o.?

Podwójne opodatkowanie zysków

Podczas prowadzenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jesteśmy zmuszeni do podwójnego opodatkowania zysków. Czy oznacza to, że posiadając spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością płacimy dwa razy większe podatki niż wtedy, gdy posiadamy np. Jednoosobową działalność gospodarczą? W teorii tak, ale w praktyce jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jesteśmy zobligowani do płacenia podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) – 19% lub 9%, a później pobierając dywidendę jako wspólnik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością musimy zapłacić od niej podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) – 19%.

Założenie spółki z o.o. nie jest łatwe

Założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jest stosunkowo trudne dla osoby, która po raz pierwszy będzie przechodziła procedurę rejestracji. Wiąże się to ze składaniem wielu dokumentów, dlatego zalecamy, żeby przy zakładaniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością skorzystać z pomocy biura rachunkowego.

Podsumowanie

Spółka z o.o. ma swoje zalety takie jak ograniczoną odpowiedzialność oraz stosunkowo niski koszt założenia. Natomiast ma tez swoje wady, takie jak m.in. obliguje do podwójnego opodatkowania naszych zysków
w momencie ich wypłaty. Założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie należy również do najłatwiejszych, jeśli zdecydujemy się to robić po raz pierwszy bez niczyjego wsparcia. Wybranie formy prawnej przyszłej firmy nie jest łatwe, dlatego zaleca się skorzystanie z pomocy biura rachunkowego w celu zaczerpnięcia rady. Być może okaże się, że w twoim przypadku wystarczy jednoosobowa działalność gospodarcza?
Nasze biuro rachunkowe chętnie pomoże w wyborze formy prawnej i założeniu spółki czy to przez system S24 czy to u notariusza. Pomagamy naszym klientom również w innych sprawach związanych z prowadzeniem działalności.

 

Warido Accounting sp. z o.o.
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.com

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

nowe-przepisy-dla-jednoosobowych-działalnosci-gospodarczych

Nowe przepisy dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Rozpoczęcie nowego roku często wiąże się z wprowadzeniem nowych przepisów, które mogą mieć znaczący wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej. Rok 2024 nie jest wyjątkiem, szczególnie dla właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych, dla których zmiany prawne stanowią zarówno wyzwanie, jak i okazję do optymalizacji swoich przedsięwzięć.

Czytaj więcej »
oplata-za-jednorazowe-opakowania-w-gastronomii

Opłata za jednorazowe opakowania w gastronomii

Gastronomia od 1 stycznia 2024 pobiera od konsumentów opłaty za jednorazowe opakowania na wynos wykonane z tworzyw sztucznych. Przepis jest wynikiem zaimplementowania do polskiego prawa unijnej dyrektywy SUP (Single-Use Plastics Directive) zwanej dyrektywą plastikową. Jeżeli właśnie otwierasz na lato restaurację, przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie obowiązują Cię zasady. Pozwoli Ci to uniknąć kar wynoszących nawet 40 tys. zł.

Czytaj więcej »
leasing-samochodow-osobowych-a-rozliczenia-vat

Leasing samochodów osobowych a rozliczenia VAT

Wakacje składkowe to miesięczny urlop dla przedsiębiorców, kiedy to będą zwolnieni z opłacania większości składek ZUS. Wakacje nie obligują do zawieszania działalności, co znaczy, że można w ich trakcie normalnie pracować i zarabiać. Jeżeli prowadzisz firmę i przyda Ci się oddech od zobowiązań, przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, czy kwalifikujesz się do skorzystania z wakacji.

Czytaj więcej »
dni-wolne-od-pracy-2024-czyli-czy-2-maja-trzeba-pracowac

Dni wolne od pracy 2024, czyli czy 2 maja trzeba pracować?

W świecie biznesu, gdzie obraz marki i jej percepcja mają zasadnicze znaczenie dla sukcesu, odpowiednie zarządzanie wydatkami na reprezentację i reklamę jest kluczowe. Zrozumienie, jak efektywnie przekształcić te wydatki w koszty uzyskania przychodu, może być determinantą przewagi konkurencyjnej. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, który rzuca światło na ten skomplikowany aspekt zarządzania finansowego.

Czytaj więcej »
eksport-i-wsto-w-dzialalnosci-zwolnionej-z-VAT-jak-to-działa

Eksport i WSTO w działalności zwolnionej z VAT

W świecie biznesu i inwestycji, dywidenda to znak dobrze prosperującej spółki, a dla udziałowców – oczekiwany przychód. Co jednak, gdy udziałowiec nie dożyje wypłaty dywidendy? W takich okolicznościach pojawiają się pytania dotyczące opodatkowania tej dywidendy, która przechodzi na spadkobierców. Czy podlega ona podatkowi dochodowemu, czy może podatkowi od spadków i darowizn? To zagadnienie jest istotne nie tylko dla spadkobierców, ale również dla firm, które muszą właściwie zarządzać swoimi zobowiązaniami podatkowymi.

Czytaj więcej »
zarzadzanie-kosztami-reprezentacji-i-reklamy

Zarządzanie kosztami reprezentacji i reklamy

W świecie biznesu, gdzie obraz marki i jej percepcja mają zasadnicze znaczenie dla sukcesu, odpowiednie zarządzanie wydatkami na reprezentację i reklamę jest kluczowe. Zrozumienie, jak efektywnie przekształcić te wydatki w koszty uzyskania przychodu, może być determinantą przewagi konkurencyjnej. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, który rzuca światło na ten skomplikowany aspekt zarządzania finansowego.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.