Czy warto założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością i spółkę komandytową?

Czy warto założyć spółkę z o.o. spółkę komandytową

 

Istnieje możliwość założenia spółki komandytowej ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Głównym powodem zakładania tego typu działalności jest to, że zakładamy spółkę komandytową, której komplementariuszem, zostaje spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, czyli odpowiada całym swoim majątkiem. My jako osoba fizyczna, zostajemy komandytariuszem, czyli odpowiadamy do wysokości sumy komandytowej. Prowadzenie takiej formy prawnej spółki ma swoje plusy i minusy. Nie da się sformułować uniwersalnej odpowiedzi na pytanie – czy warto założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością wraz ze spółką komandytową? Zawsze odpowiedź będzie uzależniona od indywidualnego przypadku.

 

Jaka jest różnica pomiędzy komandytariuszem, a komplementariuszem?

Komplementariusz to wspólnik w spółce komandytowej, który odpowiada za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem – czyli do wysokości kapitału, jeśli mamy do czynienia ze spółką kapitałową w roli komplementariusza. Minimalna kwota kapitału spółki z o.o. to 5000,00 PLN. Komandytariusz to wspólnik, który w spółce komandytowej, odpowiada za zobowiązania spółki tylko do wysokości sumy komandytowej.

Jakie są plusy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością spółki komandytowej?

Ograniczona odpowiedzialność

Jedną z zalet prowadzenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością spółki komandytowej jest to, że będąc komplementariuszem w tej spółce odpowiadamy za zobowiązania bez ograniczeń. Natomiast, jeśli tą rolę przydzielimy spółce z o.o., a my jako osoba fizyczna będziemy komandytariuszem to odpowiadać będziemy tylko i wyłączenie do wysokości sumy komandytowej, która jest ustalana w umówię spółki (Kodeks Spółek Handlowych nie określa minimalnej wysokości sumy komandytowej w spółce komandytowej). Łączymy zatem zalety opodatkowania podatkiem liniowym przy jednoczesnym ograniczeniu odpowiedzialności spółki z o.o.

Brak konieczności podwójnego opodatkowania podatkiem dochodowym

Podczas rejestracji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością spółki komandytowej wyznaczamy podział przyszłych, ewentualnych zysków. Możemy wówczas ustalić bardzo duży procent udziału w zysku dla komandytariusza, a mały procent zysków dla komplementariusza, w skutek tego jako osoba fizyczna odbierając dywidendę będziemy płacili tylko podatek dochodowy dla osób fizycznych (PIT). Ze względu na różny sposób oceny fikcyjności umowy spółki komandytowej przez sądy zaleca się minimalny udział komplementariusza na poziomie 10%. W tej sytuacji komandytariusz może mieć 90% zysków opodatkowanych liniowo. Warto zaznaczyć, że jeśli chcemy odebrać dywidendę jako wspólnik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością musimy zapłacić podatek dochodowy podwójnie (wpierw podatek dochodowy od osób prawnych CIT, a później podatek dochodowy od osób fizycznych PIT).

Jakie są minusy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością spółki komandytowej?

Trzeba prowadzić pełną księgowość w obydwu spółkach

Gdy zakładamy spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością spółkę komandytową jesteśmy zobligowani, żeby prowadzić pełną podwójną księgowość. Musimy ją prowadzić dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. Przy okazji informujemy, że naszym klientom spółkę z o.o. w tej konstrukcji obsługujemy w symbolicznej cenie 100,00 PLN netto miesięcznie przy założeniu, że pełni ona rolę jedynie komplementariusza w spółce komandytowej i nie prowadzi odrębnej działalności gospodarczej.

Dodatkowe koszty założenia

Podczas tworzenia konstrukcji spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa, musimy oczywiście oprócz założenia spółki z o.o. Założyć dodatkowo spółkę komandytową, wiążą się z tym dodatkowe koszty takie jak:
– Opłata sądowa – 500 PLN (250 PLN, jeśli zakładamy spółkę komandytową przez Internet),
– Opłata za ogłoszenie w Monitorze Sądowym – 100 PLN,
– Taksa notarialna – zależna od wartości przedmiotu czynności notarialnej,
– Podatek od czynności cywilnoprawnych – 0,5% od wartości wniesionego aportu.

Wspólnicy w spółce komandytowej muszą płacić składki ZUS oraz ubezpieczenie społeczne

Gdy prowadzimy spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością sp. K. to musimy liczyć się z tym, że jako wspólnik tego podmiotu będziemy musieli płacić składki ZUS oraz ubezpieczenie zdrowotne. Kolejnym minusem jest to, że jako wspólnik spółki komandytowej nie możemy skorzystać z tak zwanego “małego ZUS”, czyli ulgi w płaceniu składek przewidzianej dla nowych działalności.

Czy warto założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k ma swoje plusy i minusy, a opłacalność jej założenia jest zawsze określana indywidualnie – czasem warto, czasem nie. Przed podjęciem decyzji o założeniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością spółki komandytowej zalecamy skonsultowanie się z naszym biurem rachunkowym w celu indywidualnej analizy waszego przypadku. Nasza firma może również pomóc w założeniu spółki z o.o., założeniu spółki komandytowej, późniejszej rejestracji tych spółek do CRBR, zarejestrowaniu spółki komandytowej do VAT, a także obsłudze księgowej obydwu spółek (przypominamy, że spółka z o.o. obsługiwana jest w promocyjnej cenie). ????


Kontakt z naszym biurem jest następujący:
Tel:+48537726726
Email: sekretariat@warido.com
Wycena usług księgowych

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.com

Facebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

ceny-transferowe-czas-na-sporzadzenie-dokumentacji

Ceny transferowe – czas na sporządzenie dokumentacji

Termin na sporządzenie lokalnej dokumentacji cen transferowych za rok 2022 upłynął 31 października. W obliczu nowych wyzwań i zmian legislacyjnych, jest to zadanie wymagające szczególnej uwagi. Ten artykuł ma na celu wyjaśnienie istoty i konsekwencji niezachowania terminu, a także wskazanie, jak nasze usługi doradztwa podatkowego online mogą pomóc w tej kwestii.

Czytaj więcej »
doradca-podatkowy-procedury-vat-marza-na-samochody-uzywane

Doradca podatkowy: Procedury VAT marża na samochody używane

Rynek samochodów używanych rozkwita, oferując przedsiębiorcom szansę na zysk, ale zarazem naświetlając potrzebę zrozumienia i zastosowania skomplikowanych przepisów podatkowych. Właściwa znajomość i zastosowanie procedury VAT marża może znacząco wpłynąć na rentowność transakcji. Niniejszy wpis ma na celu przybliżyć specyfikę tej procedury, odmiennej od standardowego opodatkowania, której stosowanie w branży motoryzacyjnej może stać się źródłem oszczędności podatkowych oraz zapewnić firmom przewagę konkurencyjną.

Czytaj więcej »