fbpx

Czy warto założyć spółkę z o.o.?

Czy warto założyć spółkę z o.o.

Spis treści

 

Ludzie dywagują, czy warto założyć spółkę z o.o. czy jedynie jednoosobową działalność gospodarzą. Oczywistej odpowiedzi na to pytanie nie ma, jest to zależne od tego jaką działalność prowadzimy.
Spółka z ograniczaną odpowiedzialnością jak sama nazwa wskazuje wiąże się z tym, że wspólnicy spółki nie odpowiadaj całym swoim majątkiem, lecz tylko do wysokości wniesionych wkładów. Natomiast w jednoosobowej działalności gospodarczej przedsiębiorcy odpowiadają całym swoim majątkiem. Wynika z tego, że jeśli mamy zamiar prowadzić firmę, która jest związana z dużym ryzykiem i odpowiedzialnością, wówczas warto wybrać spółkę z o.o. W niektórych przypadkach z kolei lepiej zdecydować się na jednoosobową działalność gospodarczą.

Jakie są plusy założenia spółki z o.o.?

Ograniczona odpowiedzialność

Jak wspomnieliśmy we wstępie, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością cechuje się tym, że nie odpowiadamy całym swoim majątkiem, co to oznacza?Jeśli jesteśmy wspólnikiem w spółce z o.o. odpowiadamy tylko i wyłącznie do kwoty, którą wnieśliśmy w kapitale zakładowym.Istnieją jednak sytuacje, w których zarząd spółki odpowiada całym swoim majątkiem, np. gdy za późno z złoży wniosek o ogłoszenie upadłości spółki.
Jest to jednak sytuacja, która dotyczy zarządu spółki, a nie wspólników, czyli właścicieli. Należy pamiętać o tym, że w momencie, gdy powstanie podstawa do zgłoszenia upadłości, mamy tylko 2 tygodnie na złożenie wniosku.

Niskie koszty założenia spółki

Pomimo tego, że spółka z o.o. nie jest najprostszą formą prawną do założenia, to koszty jej utworzenia w porównaniu do pozostałych form prawnych spółek są stosunkowo niskie. Zarejestrować spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością możemy na dwa sposoby – z udziałem notariusza lub przy pomocy systemu S24. Jeśli decydujemy się na wizytę u notariusza, to powinniśmy się liczyć z takimi kosztami jak:
· opłata za spisanie umowy spółki w formie aktu notarialnego (zgodnie z cennikiem notariusza),
· Opłata sądowa za rejestrację w KRS – 250,00 PLN,
· Opłata za wpis w Monitorze Sądowym – 100,00 PLN.
Ponadto będziemy musieli wnieść kapitał zakładowy.O kapitale zakładowym i jego wysokości pisaliśmy w innym artykule: Czy trzeba pokryć kapitał zakładowy w spółce z o.o.?

Spółkę z o.o. można zarejestrować przez Internet przy pomocy systemu S24

Istnieje możliwość założenia spółki przez internet poprzez system S24. Jest to tańsza oraz krótsza alternatywa dla zakładania spółki niż korzystanie z usług notariusza. O tej metodzie pisaliśmy w innym naszym artykule: Jak założyć spółkę z o.o. przez internet?

Jakie są minusy założenia spółki z o.o.?

Podwójne opodatkowanie zysków

Podczas prowadzenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jesteśmy zmuszeni do podwójnego opodatkowania zysków. Czy oznacza to, że posiadając spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością płacimy dwa razy większe podatki niż wtedy, gdy posiadamy np. Jednoosobową działalność gospodarczą? W teorii tak, ale w praktyce jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jesteśmy zobligowani do płacenia podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) – 19% lub 9%, a później pobierając dywidendę jako wspólnik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością musimy zapłacić od niej podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) – 19%.

Założenie spółki z o.o. nie jest łatwe

Założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jest stosunkowo trudne dla osoby, która po raz pierwszy będzie przechodziła procedurę rejestracji. Wiąże się to ze składaniem wielu dokumentów, dlatego zalecamy, żeby przy zakładaniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością skorzystać z pomocy biura rachunkowego.

Podsumowanie

Spółka z o.o. ma swoje zalety takie jak ograniczoną odpowiedzialność oraz stosunkowo niski koszt założenia. Natomiast ma tez swoje wady, takie jak m.in. obliguje do podwójnego opodatkowania naszych zysków
w momencie ich wypłaty. Założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie należy również do najłatwiejszych, jeśli zdecydujemy się to robić po raz pierwszy bez niczyjego wsparcia. Wybranie formy prawnej przyszłej firmy nie jest łatwe, dlatego zaleca się skorzystanie z pomocy biura rachunkowego w celu zaczerpnięcia rady. Być może okaże się, że w twoim przypadku wystarczy jednoosobowa działalność gospodarcza?
Nasze biuro rachunkowe chętnie pomoże w wyborze formy prawnej i założeniu spółki czy to przez system S24 czy to u notariusza. Pomagamy naszym klientom również w innych sprawach związanych z prowadzeniem działalności.

 

Warido Accounting sp. z o.o.
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.com

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

ujemna-marza-w-uslugach-turystyki

Ujemna marża w usługach turystyki

Prowadzisz biuro turystyczne i zdarza się, że musisz dokładać do interesu? Takie sytuacje mają miejsce, gdy np. wycieczkę wykupi niespodziewanie mało osób i jej całościowy koszt będzie wyższy niż pozyskane środki. Na szczęście ustawa o VAT daje Ci furtkę w postaci uwzględnienia marży ujemnej przy rozliczaniu VAT. Dzięki temu nie zapłacisz podatku za usługi, które przyniosły Ci stratę. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym jest marża ujemna w turystyce i jak pomoże Ci zachować płynność finansową.

Czytaj więcej »
umorzenie-zaleglosci-zus-jak-zlozyc-wniosek

Umorzenie zaległości ZUS – jak złożyć wniosek

Ubezpieczenie zdrowotne uprawnia do bezpłatnej pomocy lekarskiej w przychodniach i szpitalach. Jest niezbędne do darmowego korzystania ze wszystkich świadczeń z NFZ.

Prowadzisz działalność gospodarczą, a ktoś z Twojej rodziny nie jest ubezpieczony? Możesz go zgłosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego. Nie wiąże się to z koniecznością opłacania podwójnej składki. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, kogo z rodziny możesz dopisać do ubezpieczenia i jak to zrobić.

Czytaj więcej »
zaswiadczenie-o-przychodzie-a-zasilek-przedemerytalny

Urlop po ukończeniu studiów – ile dni się należy?

Zatrudniasz pracownika, który jednocześnie studiuje i wkrótce zakończy edukację? Pamiętaj, żeby po ukończeniu studiów wyższych doliczyć mu odpowiedni staż pracy, a co za tym idzie – dodatkowe dni urlopu wypoczynkowego. Jest to jeden z Twoich podstawowych obowiązków jako pracodawcy. Za brak prawidłowego rozliczenia urlopu (czyli braku uwzględnienia dodatkowych dni, które przysługują absolwentowi), możesz dostać karę grzywny w wysokości od 1 000 zł do nawet 30 000 zł.

Czytaj więcej »
alimenty-a-rozliczenie-podatkowe

Alimenty a rozliczenie podatkowe

Rozliczenie podatkowe alimentów często rodzi wątpliwości u podatników. Ten artykuł ma na celu wyjaśnienie, jak alimenty powinny być traktowane w kontekście opodatkowania oraz jak właściwie je wykazać w zeznaniu rocznym.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.