Założenie spółki z o.o. przez internet w systemie S24 staje się coraz powszechniejsze, ponieważ jest tańszym rozwiązaniem od usług notarialnych, dokumenty wypełniamy i wysyłamy online, a sam proces trwa około 48 godzin. Nie oznacza to jednak, że ta czynność jest prosta i oczywista – po drodze czeka na nas dużo pułapek, niespodzianek i błędów systemu, które tylko osoba z odpowiednim doświadczeniem będzie w stanie pokonać. Odpowiadamy więc na pytanie – Jak założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością przez internet?
Jak przygotować się do założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez internet?
Przede wszystkim powinniśmy być pewni swojego wyboru co do założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. I tutaj w tym miejscu podkreślamy, że niewystarczającym argumentem jest chęć nieodprowadzania ZUS – forma prawna spółki z o.o. została stworzona do innych celów. Ponadto zwracamy uwagę na to, że będąc jedynym udziałowcem i tworząc jednoosobowy zarząd w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością składki ZUS są naliczane analogicznie jak w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, więc ta, nazwijmy to, korzyść finansowa nie wystąpi w tym przypadku.
Równie istotna kwestia to ustalenie struktury własności, czyli podział udziałów lub decyzja o ich niedzieleniu. Jest to ważne z punktu widzenia zarządzania jednostką, a także podziału ewentualnego zysku.
Powinniśmy również określić PKD działalności spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – sposobów na to jest co najmniej kilka, np. wypisywanie konkretnych działalności z dopiskiem “PKD” w wyszukiwarce i wybieranie poszczególnych pozycji, które nas dotyczą.
By uniknąć opłat sądowych związanych ze zmianą wpisu dotyczącego naszej spółki w KRS powinniśmy również zdecydować się w jakim mieście będzie jej siedziba – jest o tym wzmianka w umowie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, którą wyślemy elektronicznie do sądu.
Założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez internet odbywa się przy wykorzystaniu profilu zaufanego (ePUAP) lub podpisu kwalifikowanego. Profil zaufany możemy założyć całkowicie darmowo w kilka minut jeśli posiadamy konto w banku. Podpis kwalifikowany wymaga potwierdzenia naszej tożsamości i wiąże się z poniesieniem kosztów zamówienia certyfikatu. Zdecydowanie polecamy profil zaufany.
Jak założyć konto w systemie S24?
Założenie konta w systemie S24 nie jest skomplikowane. Będziemy potrzebowali profil zaufany lub podpis kwalifikowany i odrobinę skupienia, ponieważ popełnienie błędu w danych osobowych skomplikuje cały proces – podpisanie niepoprawnego wniosku o założenie konta zablokuje nasz podpis elektroniczny do czasu aż urzędnik na nasz odrębny wniosek nam go nie odblokuje.
Zakładanie konta rozpoczynamy od wejścia na stronę Ministerstwa Sprawiedliwości, wyboru kafelka nr 2 “S24 – Rejestracja spółki inne wnioski” i scroll’owania myszką na dół strony gdzie znajduje się przycisk “Utwórz konto”. Następnie postępujemy zgodnie z instrukcjami tworzenia konta i potwierdzania go elektronicznym podpisem.
Jak założyć spółkę w systemie S24?
Gdy mamy już założone konto w systemie S24 możemy przejść do zakładania spółki. W tym celu logujemy się na swoje konto i w zakładce “Moje przedsiębiorstwa” wybieramy opcję “Dodaj przedsiębiorstwo”. Wpisujemy dane naszej spółki i klikamy “Zapisz”.
Następnie przechodzimy do zakładki “Wnioski”, klikamy “Nowy wniosek” i wybieramy wniosek o nazwie “Wniosek o rejestrację podmiotu w rejestrze przedsiębiorców – spółka z o.o. przy wykorzystaniu wzorca umowy”.
Cały proces tworzenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest dosyć zawiły, więc postanowiliśmy nagrać krótki filmik szkoleniowy, w którym pokazujemy etap po etapie jak taką spółkę założyć. Szkolenie jest dostępne w symbolicznej cenie 4,99 PLN brutto na naszej platformie szkoleniowej. Link do szkolenia: Jak założyć spółkę z o.o. przez internet w systemie S24?
Co zrobić po złożeniu wniosku o wpis spółki z ograniczoną odpowiedzialnością do KRS?
Gdy status naszego wniosku o wpis spółki z ograniczoną odpowiedzialnością do KRS zmieni się na “Wysłany” to w przeciągu kilku godzin sąd powinien nadać naszej sprawie sygnaturę. Do kolejnych kilku godzin powinna pojawić się korespondencja w związku z naszym wnioskiem, w której sąd zawezwie nas do uzupełnienia braków w dokumentacji, czyli adresów do doręczeń członków zarządu, adresów do doręczeń wspólników spółki i oświadczenia, że spółka nie jest cudzoziemcem. Po dosłaniu tych dokumentów nasza spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zostanie wpisana do KRS. Jak to sprawdzić opisaliśmy w naszym artykule ” Jak sprawdzić czy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością została zarejestrowana? “.
Nie jest to jednak koniec naszych obowiązków w związku z nowo założoną spółką. Pozostałe wnioski i zgłoszenia opisaliśmy w naszym artykule “Gdzie zgłosić spółkę z o.o. po jej założeniu“.
Osoby zainteresowane podjęciem współpracy z naszym biurem rachunkowym zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu +48537726726 lub adresem email sekretariat@warido.com.
Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.com
Facebooklinkedin
Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.