Zaznacz stronę

Założenie spółki z o.o. przez internet w systemie S24 staje się coraz powszechniejsze, ponieważ jest tańszym rozwiązaniem od usług notarialnych, dokumenty wypełniamy i wysyłamy online, a sam proces trwa około 48 godzin. Nie oznacza to jednak, że ta czynność jest prosta i oczywista – po drodze czeka na nas dużo pułapek, niespodzianek i błędów systemu, które tylko osoba z odpowiednim doświadczeniem będzie w stanie pokonać. Odpowiadamy więc na pytanie – Jak założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością przez internet?

Jak przygotować się do założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez internet?

Przede wszystkim powinniśmy być pewni swojego wyboru co do założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. I tutaj w tym miejscu podkreślamy, że niewystarczającym argumentem jest chęć nieodprowadzania ZUS – forma prawna spółki z o.o. została stworzona do innych celów. Ponadto zwracamy uwagę na to, że będąc jedynym udziałowcem i tworząc jednoosobowy zarząd w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością składki ZUS są naliczane analogicznie jak w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, więc ta, nazwijmy to, korzyść finansowa nie wystąpi w tym przypadku.

Równie istotna kwestia to ustalenie struktury własności, czyli podział udziałów lub decyzja o ich niedzieleniu. Jest to ważne z punktu widzenia zarządzania jednostką, a także podziału ewentualnego zysku.

Powinniśmy również określić PKD działalności spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – sposobów na to jest co najmniej kilka, np. wypisywanie konkretnych działalności z dopiskiem „PKD” w wyszukiwarce i wybieranie poszczególnych pozycji, które nas dotyczą.

By uniknąć opłat sądowych związanych ze zmianą wpisu dotyczącego naszej spółki w KRS powinniśmy również zdecydować się w jakim mieście będzie jej siedziba – jest o tym wzmianka w umowie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, którą wyślemy elektronicznie do sądu.

Założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez internet odbywa się przy wykorzystaniu profilu zaufanego (ePUAP) lub podpisu kwalifikowanego. Profil zaufany możemy założyć całkowicie darmowo w kilka minut jeśli posiadamy konto w banku. Podpis kwalifikowany wymaga potwierdzenia naszej tożsamości i wiąże się z poniesieniem kosztów zamówienia certyfikatu. Zdecydowanie polecamy profil zaufany.

Jak założyć konto w systemie S24?

Założenie konta w systemie S24 nie jest skomplikowane. Będziemy potrzebowali profil zaufany lub podpis kwalifikowany i odrobinę skupienia, ponieważ popełnienie błędu w danych osobowych skomplikuje cały proces – podpisanie niepoprawnego wniosku o założenie konta zablokuje nasz podpis elektroniczny do czasu aż urzędnik na nasz odrębny wniosek nam go nie odblokuje.

Zakładanie konta rozpoczynamy od wejścia na stronę Ministerstwa Sprawiedliwości, wyboru kafelka nr 2 „S24 – Rejestracja spółki inne wnioski” i scroll’owania myszką na dół strony gdzie znajduje się przycisk „Utwórz konto”. Następnie postępujemy zgodnie z instrukcjami tworzenia konta i potwierdzania go elektronicznym podpisem.

Jak założyć spółkę w systemie S24?

Gdy mamy już założone konto w systemie S24 możemy przejść do zakładania spółki. W tym celu logujemy się na swoje konto i w zakładce „Moje przedsiębiorstwa” wybieramy opcję „Dodaj przedsiębiorstwo”. Wpisujemy dane naszej spółki i klikamy „Zapisz”.

Następnie przechodzimy do zakładki „Wnioski”, klikamy „Nowy wniosek” i wybieramy wniosek o nazwie „Wniosek o rejestrację podmiotu w rejestrze przedsiębiorców – spółka z o.o. przy wykorzystaniu wzorca umowy”.

Cały proces tworzenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest dosyć zawiły, więc postanowiliśmy nagrać krótki filmik szkoleniowy, w którym pokazujemy etap po etapie jak taką spółkę założyć. Szkolenie jest dostępne w symbolicznej cenie 4,99 PLN brutto na naszej platformie szkoleniowej. Link do szkolenia: Jak założyć spółkę z o.o. przez internet w systemie S24?

Co zrobić po złożeniu wniosku o wpis spółki z ograniczoną odpowiedzialnością do KRS?

Gdy status naszego wniosku o wpis spółki z ograniczoną odpowiedzialnością do KRS zmieni się na „Wysłany” to w przeciągu kilku godzin sąd powinien nadać naszej sprawie sygnaturę. Do kolejnych kilku godzin powinna pojawić się korespondencja w związku z naszym wnioskiem, w której sąd zawezwie nas do uzupełnienia braków w dokumentacji, czyli adresów do doręczeń członków zarządu, adresów do doręczeń wspólników spółki i oświadczenia, że spółka nie jest cudzoziemcem. Po dosłaniu tych dokumentów nasza spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zostanie wpisana do KRS. Jak to sprawdzić opisaliśmy w naszym artykule ” Jak sprawdzić czy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością została zarejestrowana? „.

Nie jest to jednak koniec naszych obowiązków w związku z nowo założoną spółką. Pozostałe wnioski i zgłoszenia opisaliśmy w naszym artykule „Gdzie zgłosić spółkę z o.o. po jej założeniu„.

Osoby zainteresowane podjęciem współpracy z naszym biurem rachunkowym zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu +48537726726 lub adresem email sekretariat@warido.com.

Wypełnij poniższy formularz lub zadzwoń!

Zapraszamy do współpracy!

Wymagana zgoda

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Call Now Button