Które produkty otrzymały nowe stawki VAT?

Nowe stawki VAT - biuro rachunkowe rybnik

Od 1 lipca 2020 roku obowiązują nowe stawki VAT dla pewnych grup towarów i produktów. Jest to efekt wejścia w życie nowej matrycy stawek VAT, która została przesunięta z 1 kwietnia na właśnie 1 lipca bieżącego roku. Pisaliśmy już o tym w poprzednich publikacjach, np. o Wiążącej Informacji Stawkowej czy nowej matrycy stawek VAT.

Na które produkty stawki VAT zostają zmienione?

Zmiana stawek VAT dotyczy głównie owoców, pieczywa, żywności dietetycznej, przypraw, książek, żywności dla niemowląt, żywności luksusowej (owoców morza) czy też lodu. Jakie są nowe stawki VAT?

Na które produkty stawki VAT będą zwiększone?

Wzrost stawek VAT zgodnie z nową matrycą będzie zauważalny przy zakupie takich produktów jak:

– homary i ośmiornice, skorupiaki, bezkręgowce wodne, mięczaki, kawior oraz produkty stworzone w wyniku przetworzenia wspomnianych produktów, a także dań, których te produkty są składnikami – wzrost z 5% na 23%,

– niektóre przyprawy nieprzetworzone będą obciążone wyższą stawką VAT – m.in. szafran, kurkuma i kmin – tutaj wzrost z 5% do 8%,

– lód używany do celów chłodniczych i spożywczych – wzrost z 8% do 23%.

Na które produkty stawki VAT będą obniżone?

Z obniżeniem stawki VAT spotkamy się w przypadku zakupu (lub sprzedaży) produktów takich jak:

– pieczywo i ciastka zostaną objęte wspólną stawką VAT w wysokości 5% (dotychczas stosowane były stawki 5%, 8% i 23%),

– owoce tropikalne i cytrusowe, skórki tych owoców lub melonów oraz niektóre orzechy – z 8% do 5%,

– musztarda, niektóre przyprawy przetworzone (pieprz, tymianek), słodka papryka – z 23% do 8%,

– żywność homogenizowana, dietetyczna, zupy, buliony – z 8% do 5%,

– książki wszelkiego rodzaju, również e-book’i – z 23% do 5%,

– żywność dla niemowląt i małych dzieci, pieluszki, foteliki samochodowe, smoczki, podpaski, tampony – z 8% do 5%.

Podsumowanie

Nowa matryca stawek VAT weszła w życie z dniem dzisiejszym i powyższe stawki należy stosować przy sprzedaży wymienionych produktów. W celu otrzymania Wiążącej Informacji Stawkowej zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami podatkowymi pod adresem email tax@warido.com.

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

zmiany-w-e-paragonach-2023

Zmiany w e-paragonach 2023

Już od dnia 15 września podatnicy będą mieli możliwość udostępniania paragonów poprzez nową platformę Ministerstwa Finansów – tzw. HUB paragonowy. Jest to jedna ze zmian wprowadzonych w ramach pakietu uproszczeń (…)

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej