fbpx

Które produkty otrzymały nowe stawki VAT?

Nowe stawki VAT - biuro rachunkowe rybnik

Od 1 lipca 2020 roku obowiązują nowe stawki VAT dla pewnych grup towarów i produktów. Jest to efekt wejścia w życie nowej matrycy stawek VAT, która została przesunięta z 1 kwietnia na właśnie 1 lipca bieżącego roku. Pisaliśmy już o tym w poprzednich publikacjach, np. o Wiążącej Informacji Stawkowej czy nowej matrycy stawek VAT.

Na które produkty stawki VAT zostają zmienione?

Zmiana stawek VAT dotyczy głównie owoców, pieczywa, żywności dietetycznej, przypraw, książek, żywności dla niemowląt, żywności luksusowej (owoców morza) czy też lodu. Jakie są nowe stawki VAT?

Na które produkty stawki VAT będą zwiększone?

Wzrost stawek VAT zgodnie z nową matrycą będzie zauważalny przy zakupie takich produktów jak:

– homary i ośmiornice, skorupiaki, bezkręgowce wodne, mięczaki, kawior oraz produkty stworzone w wyniku przetworzenia wspomnianych produktów, a także dań, których te produkty są składnikami – wzrost z 5% na 23%,

– niektóre przyprawy nieprzetworzone będą obciążone wyższą stawką VAT – m.in. szafran, kurkuma i kmin – tutaj wzrost z 5% do 8%,

– lód używany do celów chłodniczych i spożywczych – wzrost z 8% do 23%.

Na które produkty stawki VAT będą obniżone?

Z obniżeniem stawki VAT spotkamy się w przypadku zakupu (lub sprzedaży) produktów takich jak:

– pieczywo i ciastka zostaną objęte wspólną stawką VAT w wysokości 5% (dotychczas stosowane były stawki 5%, 8% i 23%),

– owoce tropikalne i cytrusowe, skórki tych owoców lub melonów oraz niektóre orzechy – z 8% do 5%,

– musztarda, niektóre przyprawy przetworzone (pieprz, tymianek), słodka papryka – z 23% do 8%,

– żywność homogenizowana, dietetyczna, zupy, buliony – z 8% do 5%,

– książki wszelkiego rodzaju, również e-book’i – z 23% do 5%,

– żywność dla niemowląt i małych dzieci, pieluszki, foteliki samochodowe, smoczki, podpaski, tampony – z 8% do 5%.

Podsumowanie

Nowa matryca stawek VAT weszła w życie z dniem dzisiejszym i powyższe stawki należy stosować przy sprzedaży wymienionych produktów. W celu otrzymania Wiążącej Informacji Stawkowej zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami podatkowymi pod adresem email tax@warido.com.

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

zatrudnianie-obywateli-ukrainy-po-1-lipca-2024-r

Zatrudnianie obywateli Ukrainy po 1 lipca 2024 r.

Kryptowaluty, takie jak Bitcoin, zdobyły ogromną popularność jako forma inwestycji. Aktualna wartość Bitcoina wynosi około 245 tysięcy złotych. Choć handel kryptowalutami może przynieść znaczne zyski, ważne jest zrozumienie związanych z tym obowiązków podatkowych.

Czytaj więcej »
nowe-przepisy-dla-operatorow-platform-cyfrowych-2024

Nowe przepisy dla operatorów platform cyfrowych 2024

Od 1 lipca 2024 roku wejdą w życie przepisy nakładające na operatorów platform cyfrowych obowiązek gromadzenia i przekazywania administracji podatkowej informacji o sprzedawcach dokonujących transakcji za pośrednictwem tych platform. Zmiany te wynikają z ustawy z dnia 23 maja 2024 roku, która wprowadza nowe regulacje w zakresie wymiany informacji podatkowych z innymi krajami.

Czytaj więcej »
fuzje-transgraniczne-globalny-sukces-dlafirm

Fuzje Transgraniczne – globalny sukces dla firm

Globalizacja gospodarki oraz dynamiczny rozwój technologii sprawiają, że coraz więcej firm decyduje się na ekspansję międzynarodową. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu są fuzje transgraniczne. Proces ten umożliwia przedsiębiorstwom dostęp do nowych rynków, technologii oraz zasobów, które w przeciwnym razie byłyby trudno dostępne. W artykule przyjrzymy się bliżej, czym są fuzje transgraniczne, jakie korzyści przynoszą oraz jakie wyzwania wiążą się z ich realizacją.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.