Zaznacz stronę

Wiążąca Informacja Stawkowa to narzędzie, którego zadaniem jest ułatwienie podatnikom wyboru zastosowania odpowiedniej stawki VAT. Od kiedy będzie obowiązywała nowa matryca VAT? Jak uzyskać WIS dla danego towaru lub usługi? Czy złożenie wniosku o WIS jest płatne?

Od kiedy będzie obowiązywała nowa matryca VAT?

Od 1 lipca 2020 r. będzie obowiązywała nowa matryca stawek VAT.

Jak informuje Ministerstwo Finansów; Celem nowej matrycy stawek VAT jest wprowadzenie uproszczenia w stosowaniu odpowiednich stawek VAT do konkretnych towarów lub usług dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą.

Czy rzeczywiście nowa matryca stawek VAT spowoduje uproszczenie procedury?

Patrząc na powstanie nowej decyzji jaką jest Wiążąca Informacja Stawkowa (WIS) można uznać, że z góry zostały przewidziane niejasności co do zastosowania odpowiednich stawek VAT na dane towary lub usługi.

Czym jest Wiążąca Informacja Stawkowa?

Wiążąca Informacja Stawkowa, to wniosek na podstawie, którego towary lub usługi wątpliwe co do zastosowania odpowiedniej stawki VAT zostaną odpowiednio zaklasyfikowane poprzez decyzję wydaną przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

WIS ma sklasyfikować towar według: PKWiU (Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług) (dział, grupa, klasa, kategoria, podkategoria lub pozycja), niezbędną do określenia stawki VAT lub CN (Nomenklatury scalonej) (odpowiedni dział, pozycja, podpozycja lub kod CN) albo według PKOB (Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych) (sekcja, dział, grupa lub klasa).

Czy złożenie wniosku o WIS jest płatne?

Złożenie wniosku o wydanie decyzji WIS jest płatne i wynosi 40 zł za klasyfikację jednego towaru lub usługi.

Jaki jest czas oczekiwania na WIS?

Czas oczekiwania na wydanie decyzji z Wiążącej Informacji Stawkowej nie powinien przekroczyć trzech miesięcy w sytuacji otrzymania przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej kompletnego wniosku, bez konieczności uzupełniania go w jakimkolwiek zakresie.

Czy warto skorzystać ze złożenia Wiążącej Informacji Stawkowej?

Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo związane z potwierdzeniem zastosowania odpowiedniej stawki VAT, w sytuacji niejasności co do zastosowania odpowiedniej stawki VAT, zdecydowanie warto skorzystać ze złożenia wniosku o WIS.

Jak otrzymać Wiążącą Informację Stawkową?

Jeśli potrzebujesz pomocy przy złożeniu wniosku o WIS lub potrzebujesz opinii w zakresie doboru odpowiedniej stawki VAT skontaktuj się z nami, a nasi doradcy podatkowi zrealizują dla Ciebie powyższe czynności.

Autor: MP, +48577579100

 

Wypełnij poniższy formularz lub zadzwoń!

Zapraszamy do współpracy!

Wymagana zgoda

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Call Now Button