Wiążąca Informacja Stawkowa (WIS)

wiążąca informacja stawkowa

Wiążąca Informacja Stawkowa to narzędzie, którego zadaniem jest ułatwienie podatnikom wyboru zastosowania odpowiedniej stawki VAT. Od kiedy będzie obowiązywała nowa matryca VAT? Jak uzyskać WIS dla danego towaru lub usługi? Czy złożenie wniosku o WIS jest płatne?

Od kiedy będzie obowiązywała nowa matryca VAT?

Od 1 lipca 2020 r. będzie obowiązywała nowa matryca stawek VAT.

Jak informuje Ministerstwo Finansów; Celem nowej matrycy stawek VAT jest wprowadzenie uproszczenia w stosowaniu odpowiednich stawek VAT do konkretnych towarów lub usług dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą.

Czy rzeczywiście nowa matryca stawek VAT spowoduje uproszczenie procedury?

Patrząc na powstanie nowej decyzji jaką jest Wiążąca Informacja Stawkowa (WIS) można uznać, że z góry zostały przewidziane niejasności co do zastosowania odpowiednich stawek VAT na dane towary lub usługi.

Czym jest Wiążąca Informacja Stawkowa?

Wiążąca Informacja Stawkowa, to wniosek na podstawie, którego towary lub usługi wątpliwe co do zastosowania odpowiedniej stawki VAT zostaną odpowiednio zaklasyfikowane poprzez decyzję wydaną przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

WIS ma sklasyfikować towar według: PKWiU (Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług) (dział, grupa, klasa, kategoria, podkategoria lub pozycja), niezbędną do określenia stawki VAT lub CN (Nomenklatury scalonej) (odpowiedni dział, pozycja, podpozycja lub kod CN) albo według PKOB (Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych) (sekcja, dział, grupa lub klasa).

Czy złożenie wniosku o WIS jest płatne?

Złożenie wniosku o wydanie decyzji WIS jest płatne i wynosi 40 zł za klasyfikację jednego towaru lub usługi.

Jaki jest czas oczekiwania na WIS?

Czas oczekiwania na wydanie decyzji z Wiążącej Informacji Stawkowej nie powinien przekroczyć trzech miesięcy w sytuacji otrzymania przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej kompletnego wniosku, bez konieczności uzupełniania go w jakimkolwiek zakresie.

Czy warto skorzystać ze złożenia Wiążącej Informacji Stawkowej?

Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo związane z potwierdzeniem zastosowania odpowiedniej stawki VAT, w sytuacji niejasności co do zastosowania odpowiedniej stawki VAT, zdecydowanie warto skorzystać ze złożenia wniosku o WIS.

Jak otrzymać Wiążącą Informację Stawkową?

Jeśli potrzebujesz pomocy przy złożeniu wniosku o WIS lub potrzebujesz opinii w zakresie doboru odpowiedniej stawki VAT skontaktuj się z nami, a nasi doradcy podatkowi zrealizują dla Ciebie powyższe czynności.

Autor: MP, +48577579100

 

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

Deklaracja PCC-3

Czym jest deklaracja PCC-3 i kiedy należy ją złożyć?

Zakup mieszkania czy samochodu od osoby fizycznej to przykłady czynności, które oznaczają konieczność zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Wówczas też ma zastosowanie deklaracja PCC-3. Jak ją wypełnić? Gdzie zapłacić PCC? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące podatku PCC.

Czytaj więcej »
ZSWA ZUS

ZSWA ZUS – zgłoszenie okresów pracy szczególnej

Wraz z początkiem marca wielu pracodawców musi pomyśleć o zgłoszeniu do urzędu pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Jeśli Ty także zatrudniasz takie osoby, pamiętaj, że masz czas do końca marca, aby zgłosić stan faktyczny za rok ubiegły. Jak to zrobić?

Czytaj więcej »
Reklama napojów alkoholowych

Reklama napojów alkoholowych

Napoje alkoholowe stanowią szczególny produkt w kontekście emitowania reklam. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że dnia 1 kwietnia 2021 roku weszło w życie rozporządzenie określające wzór nowej zbiorczej deklaracji ZUS DRA-2, która odnosi się do opłat za usługi będące reklamami napojów alkoholowych.

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej