Wiążąca Informacja Stawkowa (WIS)

wiążąca informacja stawkowa

Wiążąca Informacja Stawkowa to narzędzie, którego zadaniem jest ułatwienie podatnikom wyboru zastosowania odpowiedniej stawki VAT. Od kiedy będzie obowiązywała nowa matryca VAT? Jak uzyskać WIS dla danego towaru lub usługi? Czy złożenie wniosku o WIS jest płatne?

Od kiedy będzie obowiązywała nowa matryca VAT?

Od 1 lipca 2020 r. będzie obowiązywała nowa matryca stawek VAT.

Jak informuje Ministerstwo Finansów; Celem nowej matrycy stawek VAT jest wprowadzenie uproszczenia w stosowaniu odpowiednich stawek VAT do konkretnych towarów lub usług dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą.

Czy rzeczywiście nowa matryca stawek VAT spowoduje uproszczenie procedury?

Patrząc na powstanie nowej decyzji jaką jest Wiążąca Informacja Stawkowa (WIS) można uznać, że z góry zostały przewidziane niejasności co do zastosowania odpowiednich stawek VAT na dane towary lub usługi.

Czym jest Wiążąca Informacja Stawkowa?

Wiążąca Informacja Stawkowa, to wniosek na podstawie, którego towary lub usługi wątpliwe co do zastosowania odpowiedniej stawki VAT zostaną odpowiednio zaklasyfikowane poprzez decyzję wydaną przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

WIS ma sklasyfikować towar według: PKWiU (Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług) (dział, grupa, klasa, kategoria, podkategoria lub pozycja), niezbędną do określenia stawki VAT lub CN (Nomenklatury scalonej) (odpowiedni dział, pozycja, podpozycja lub kod CN) albo według PKOB (Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych) (sekcja, dział, grupa lub klasa).

Czy złożenie wniosku o WIS jest płatne?

Złożenie wniosku o wydanie decyzji WIS jest płatne i wynosi 40 zł za klasyfikację jednego towaru lub usługi.

Jaki jest czas oczekiwania na WIS?

Czas oczekiwania na wydanie decyzji z Wiążącej Informacji Stawkowej nie powinien przekroczyć trzech miesięcy w sytuacji otrzymania przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej kompletnego wniosku, bez konieczności uzupełniania go w jakimkolwiek zakresie.

Czy warto skorzystać ze złożenia Wiążącej Informacji Stawkowej?

Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo związane z potwierdzeniem zastosowania odpowiedniej stawki VAT, w sytuacji niejasności co do zastosowania odpowiedniej stawki VAT, zdecydowanie warto skorzystać ze złożenia wniosku o WIS.

Jak otrzymać Wiążącą Informację Stawkową?

Jeśli potrzebujesz pomocy przy złożeniu wniosku o WIS lub potrzebujesz opinii w zakresie doboru odpowiedniej stawki VAT skontaktuj się z nami, a nasi doradcy podatkowi zrealizują dla Ciebie powyższe czynności.

Autor: MP, +48577579100

 

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

nowe-przepisy-dla-jednoosobowych-działalnosci-gospodarczych

Nowe przepisy dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Rozpoczęcie nowego roku często wiąże się z wprowadzeniem nowych przepisów, które mogą mieć znaczący wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej. Rok 2024 nie jest wyjątkiem, szczególnie dla właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych, dla których zmiany prawne stanowią zarówno wyzwanie, jak i okazję do optymalizacji swoich przedsięwzięć.

Czytaj więcej »
oplata-za-jednorazowe-opakowania-w-gastronomii

Opłata za jednorazowe opakowania w gastronomii

Gastronomia od 1 stycznia 2024 pobiera od konsumentów opłaty za jednorazowe opakowania na wynos wykonane z tworzyw sztucznych. Przepis jest wynikiem zaimplementowania do polskiego prawa unijnej dyrektywy SUP (Single-Use Plastics Directive) zwanej dyrektywą plastikową. Jeżeli właśnie otwierasz na lato restaurację, przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie obowiązują Cię zasady. Pozwoli Ci to uniknąć kar wynoszących nawet 40 tys. zł.

Czytaj więcej »
leasing-samochodow-osobowych-a-rozliczenia-vat

Leasing samochodów osobowych a rozliczenia VAT

Wakacje składkowe to miesięczny urlop dla przedsiębiorców, kiedy to będą zwolnieni z opłacania większości składek ZUS. Wakacje nie obligują do zawieszania działalności, co znaczy, że można w ich trakcie normalnie pracować i zarabiać. Jeżeli prowadzisz firmę i przyda Ci się oddech od zobowiązań, przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, czy kwalifikujesz się do skorzystania z wakacji.

Czytaj więcej »
dni-wolne-od-pracy-2024-czyli-czy-2-maja-trzeba-pracowac

Dni wolne od pracy 2024, czyli czy 2 maja trzeba pracować?

W świecie biznesu, gdzie obraz marki i jej percepcja mają zasadnicze znaczenie dla sukcesu, odpowiednie zarządzanie wydatkami na reprezentację i reklamę jest kluczowe. Zrozumienie, jak efektywnie przekształcić te wydatki w koszty uzyskania przychodu, może być determinantą przewagi konkurencyjnej. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, który rzuca światło na ten skomplikowany aspekt zarządzania finansowego.

Czytaj więcej »
eksport-i-wsto-w-dzialalnosci-zwolnionej-z-VAT-jak-to-działa

Eksport i WSTO w działalności zwolnionej z VAT

W świecie biznesu i inwestycji, dywidenda to znak dobrze prosperującej spółki, a dla udziałowców – oczekiwany przychód. Co jednak, gdy udziałowiec nie dożyje wypłaty dywidendy? W takich okolicznościach pojawiają się pytania dotyczące opodatkowania tej dywidendy, która przechodzi na spadkobierców. Czy podlega ona podatkowi dochodowemu, czy może podatkowi od spadków i darowizn? To zagadnienie jest istotne nie tylko dla spadkobierców, ale również dla firm, które muszą właściwie zarządzać swoimi zobowiązaniami podatkowymi.

Czytaj więcej »
zarzadzanie-kosztami-reprezentacji-i-reklamy

Zarządzanie kosztami reprezentacji i reklamy

W świecie biznesu, gdzie obraz marki i jej percepcja mają zasadnicze znaczenie dla sukcesu, odpowiednie zarządzanie wydatkami na reprezentację i reklamę jest kluczowe. Zrozumienie, jak efektywnie przekształcić te wydatki w koszty uzyskania przychodu, może być determinantą przewagi konkurencyjnej. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, który rzuca światło na ten skomplikowany aspekt zarządzania finansowego.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.