W jakiej działalności wszystko można wrzucać w koszty?

działalność detektywistyczna biuro rachunkowe rybnik

W której działalności gospodarczej można wrzucać niemal wszystko w koszty? Zgodnie z indywidualną interpretacją nr 0112-KDIL2-2.4011.235.2020.1.AA działalność detektywistyczna jest działalnością właśnie tego typu, w której wyjazdy na narty, obiady w restauracjach, zakupy ubrań czy wypady do kina są możliwe do zaklasyfikowania jako koszty uzyskania przychodów. 

Działalność detektywistyczna – regulacje prawne

Założenie działalności detektywistycznej posiada pewne obostrzenia, np. obowiązek posiadania odpowiedniej licencji czy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone podczas wykonywania czynności detektywa. Jeśli działalność byłaby prowadzona przez osobę prawną to wystarczy, że odpowiednią licencję posiadać będzie osoba uprawniona do reprezentowania przedsiębiorcy lub pełnomocnik ustanowiony przez przedsiębiorcę do kierowania działalnością detektywistyczną.

Ponadto oczywiście, osoby wchodzące w skład zarządu przedsiębiorstwa prowadzącego biuro detektywistyczne nie mogą widnieć jako dłużnicy w KRS oraz nie mogą mieć na koncie umyślnych przestępstw skarbowych i pozostałych przestępstw.

Zaliczanie zakupów w koszty w działalności detektywistycznej

Zgodnie z interpretacją nr 0112-KDIL2-2.4011.235.2020.1.AA prowadząc działalność detektywistyczną mamy szerokie możliwości co do klasyfikowania poszczególnych wydatków jako kosztów uzyskania przychodów. Krajowa Informacja Skarbowa stwierdziła, że występuje wystarczający związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy zakupem biletów do kina czy obiadów w restauracji a prowadzeniem działalności detektywistycznej. Zdaniem KIS, detektyw musi pojawiać się w różnych miejscach i dopasowywać się do otoczenia poprzez m.in. zjeżdżanie na stoku i wizyty w kinie, gdy sytuacja tego wymaga.

Podobnie w przypadku zakupu ubrań – wykonywanie działalności detektywistycznej wymaga często odpowiedniego ubioru, który pomoże wpasować się do otoczenia i zapewni kamuflaż, np. podczas balu karnawałowego.

Podsumowanie

Z “przymróżeniem oka” i pół żartem – pół serio można powiedzieć, że działalność detektywistyczna to idealne rozwiązanie dla osób, które chciałyby naprawdę niemal wszystko wrzucać w koszty. Przedsiębiorców spełniających wyżej opisane wymogi i chcących rozpocząć prowadzenie działalności detektywistycznej w formie jednoosobowej działalności gospodarczej czy też spółki prawa handlowego zapraszamy do nas – chętnie pomożemy z realizacją wszystkich formalności związanych z założeniem firmy.

Zachęcamy również do zapisania się do naszego newsletter’a i bycia na bieżąco!

Autor: RG, +48537726726

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

nowe-przepisy-dla-jednoosobowych-działalnosci-gospodarczych

Nowe przepisy dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Rozpoczęcie nowego roku często wiąże się z wprowadzeniem nowych przepisów, które mogą mieć znaczący wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej. Rok 2024 nie jest wyjątkiem, szczególnie dla właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych, dla których zmiany prawne stanowią zarówno wyzwanie, jak i okazję do optymalizacji swoich przedsięwzięć.

Czytaj więcej »
oplata-za-jednorazowe-opakowania-w-gastronomii

Opłata za jednorazowe opakowania w gastronomii

Gastronomia od 1 stycznia 2024 pobiera od konsumentów opłaty za jednorazowe opakowania na wynos wykonane z tworzyw sztucznych. Przepis jest wynikiem zaimplementowania do polskiego prawa unijnej dyrektywy SUP (Single-Use Plastics Directive) zwanej dyrektywą plastikową. Jeżeli właśnie otwierasz na lato restaurację, przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie obowiązują Cię zasady. Pozwoli Ci to uniknąć kar wynoszących nawet 40 tys. zł.

Czytaj więcej »
leasing-samochodow-osobowych-a-rozliczenia-vat

Leasing samochodów osobowych a rozliczenia VAT

Wakacje składkowe to miesięczny urlop dla przedsiębiorców, kiedy to będą zwolnieni z opłacania większości składek ZUS. Wakacje nie obligują do zawieszania działalności, co znaczy, że można w ich trakcie normalnie pracować i zarabiać. Jeżeli prowadzisz firmę i przyda Ci się oddech od zobowiązań, przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, czy kwalifikujesz się do skorzystania z wakacji.

Czytaj więcej »
dni-wolne-od-pracy-2024-czyli-czy-2-maja-trzeba-pracowac

Dni wolne od pracy 2024, czyli czy 2 maja trzeba pracować?

W świecie biznesu, gdzie obraz marki i jej percepcja mają zasadnicze znaczenie dla sukcesu, odpowiednie zarządzanie wydatkami na reprezentację i reklamę jest kluczowe. Zrozumienie, jak efektywnie przekształcić te wydatki w koszty uzyskania przychodu, może być determinantą przewagi konkurencyjnej. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, który rzuca światło na ten skomplikowany aspekt zarządzania finansowego.

Czytaj więcej »
eksport-i-wsto-w-dzialalnosci-zwolnionej-z-VAT-jak-to-działa

Eksport i WSTO w działalności zwolnionej z VAT

W świecie biznesu i inwestycji, dywidenda to znak dobrze prosperującej spółki, a dla udziałowców – oczekiwany przychód. Co jednak, gdy udziałowiec nie dożyje wypłaty dywidendy? W takich okolicznościach pojawiają się pytania dotyczące opodatkowania tej dywidendy, która przechodzi na spadkobierców. Czy podlega ona podatkowi dochodowemu, czy może podatkowi od spadków i darowizn? To zagadnienie jest istotne nie tylko dla spadkobierców, ale również dla firm, które muszą właściwie zarządzać swoimi zobowiązaniami podatkowymi.

Czytaj więcej »
zarzadzanie-kosztami-reprezentacji-i-reklamy

Zarządzanie kosztami reprezentacji i reklamy

W świecie biznesu, gdzie obraz marki i jej percepcja mają zasadnicze znaczenie dla sukcesu, odpowiednie zarządzanie wydatkami na reprezentację i reklamę jest kluczowe. Zrozumienie, jak efektywnie przekształcić te wydatki w koszty uzyskania przychodu, może być determinantą przewagi konkurencyjnej. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, który rzuca światło na ten skomplikowany aspekt zarządzania finansowego.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.