Zaznacz stronę

Ulga mieszkaniowa 2021 ma obowiązywać od przyszłego roku i dotyczyć osób, które nie ukończyły 35 roku życia, a które zakupią mieszkanie lub będą budowały dom. Jest jednak pewien haczyk – jaki? Ile będzie można odliczyć od przychodu?

Ulga mieszkaniowa 2021 – kogo dotyczy?

Zgodnie z informacjami podanymi przez Ministerstwo Rozwoju, nowa ulga mieszkaniowa ma obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku i dotyczyć osób do 35 roku życia, które zakupią mieszkanie lub będą budowały dom. Jednak nie wszystkie mieszkania będą objęte ulgą.

Ulga mieszkaniowa 2021 – co podlega odliczeniu od PIT?

Z ulgi mieszkaniowej skorzystać będzie można podczas rozliczania PIT, jeśli w poprzednim roku podatkowym budowaliśmy dom lub zakupiliśmy mieszkanie, ale UWAGA – zakupiliśmy mieszkanie od dewelopera na rynku pierwotnym. Zakup mieszkania na rynku wtórnym nie będzie podlegał odliczeniu.

Jak udokumentować zakup lub budowę, by skorzystać z ulgi mieszkaniowej?

Ministerstwo Rozwoju zapewnia, że faktury nie będą potrzebne, a jedynie akt notarialny lub pozwolenie na użytkowanie. Dlaczego? O tym poniżej.

Jaka będzie stawka ulgi mieszkaniowej?

Wysokość ulgi mieszkaniowej ma być uzależniona od ilości dzieci w rodzinie i od wysokości kosztów w budownictwie mieszkaniowym. Bazując na danych z 2019 roku kwota do odliczenia zaczynałaby się od 4597 zł w przypadku „singla”, a dla małżeństwa wychowującego dwójkę dzieci wyniosłaby 11492,50 zł. Są to wyliczenia na podstawie danych historycznych, więc w 2021 roku kwoty te na pewno będą wyższe.

Podsumowanie

Ulga mieszkaniowa jest zdecydowanie zbyt niska biorąc pod uwagę aktualne ceny mieszkań w Polsce. Powyższe kwoty mają jedynie pomniejszyć przychód, więc np. dla singla jest to korzyść wartości 781,49 zł.

Zachęcamy do zapisania się do naszego newsletter’a i bycia na bieżąco.

Autor: RG, tel.: +48537726726

Wypełnij poniższy formularz lub zadzwoń!

Zapraszamy do współpracy!

Wymagana zgoda

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Call Now Button