Ulga mieszkaniowa 2021

ulga mieszkaniowa 2021

Ulga mieszkaniowa 2021 ma obowiązywać od przyszłego roku i dotyczyć osób, które nie ukończyły 35 roku życia, a które zakupią mieszkanie lub będą budowały dom. Jest jednak pewien haczyk – jaki? Ile będzie można odliczyć od przychodu?

Ulga mieszkaniowa 2021 – kogo dotyczy?

Zgodnie z informacjami podanymi przez Ministerstwo Rozwoju, nowa ulga mieszkaniowa ma obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku i dotyczyć osób do 35 roku życia, które zakupią mieszkanie lub będą budowały dom. Jednak nie wszystkie mieszkania będą objęte ulgą.

Ulga mieszkaniowa 2021 – co podlega odliczeniu od PIT?

Z ulgi mieszkaniowej skorzystać będzie można podczas rozliczania PIT, jeśli w poprzednim roku podatkowym budowaliśmy dom lub zakupiliśmy mieszkanie, ale UWAGA – zakupiliśmy mieszkanie od dewelopera na rynku pierwotnym. Zakup mieszkania na rynku wtórnym nie będzie podlegał odliczeniu.

Jak udokumentować zakup lub budowę, by skorzystać z ulgi mieszkaniowej?

Ministerstwo Rozwoju zapewnia, że faktury nie będą potrzebne, a jedynie akt notarialny lub pozwolenie na użytkowanie. Dlaczego? O tym poniżej.

Jaka będzie stawka ulgi mieszkaniowej?

Wysokość ulgi mieszkaniowej ma być uzależniona od ilości dzieci w rodzinie i od wysokości kosztów w budownictwie mieszkaniowym. Bazując na danych z 2019 roku kwota do odliczenia zaczynałaby się od 4597 zł w przypadku “singla”, a dla małżeństwa wychowującego dwójkę dzieci wyniosłaby 11492,50 zł. Są to wyliczenia na podstawie danych historycznych, więc w 2021 roku kwoty te na pewno będą wyższe.

Podsumowanie

Ulga mieszkaniowa jest zdecydowanie zbyt niska biorąc pod uwagę aktualne ceny mieszkań w Polsce. Powyższe kwoty mają jedynie pomniejszyć przychód, więc np. dla singla jest to korzyść wartości 781,49 zł.

Zachęcamy do zapisania się do naszego newsletter’a i bycia na bieżąco.

Autor: RG, tel.: +48537726726

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

Deklaracja PCC-3

Czym jest deklaracja PCC-3 i kiedy należy ją złożyć?

Zakup mieszkania czy samochodu od osoby fizycznej to przykłady czynności, które oznaczają konieczność zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Wówczas też ma zastosowanie deklaracja PCC-3. Jak ją wypełnić? Gdzie zapłacić PCC? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące podatku PCC.

Czytaj więcej »
ZSWA ZUS

ZSWA ZUS – zgłoszenie okresów pracy szczególnej

Wraz z początkiem marca wielu pracodawców musi pomyśleć o zgłoszeniu do urzędu pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Jeśli Ty także zatrudniasz takie osoby, pamiętaj, że masz czas do końca marca, aby zgłosić stan faktyczny za rok ubiegły. Jak to zrobić?

Czytaj więcej »
Reklama napojów alkoholowych

Reklama napojów alkoholowych

Napoje alkoholowe stanowią szczególny produkt w kontekście emitowania reklam. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że dnia 1 kwietnia 2021 roku weszło w życie rozporządzenie określające wzór nowej zbiorczej deklaracji ZUS DRA-2, która odnosi się do opłat za usługi będące reklamami napojów alkoholowych.

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej