fbpx

Umorzenie mikro-pożyczki 5000 zł bez składania wniosku

umorzenie pożyczki 5000 zł bez wniosku

W czwartek uchwalona została tzw. Tarcza Antykryzysowa 4.0., która zagwarantowała przedsiębiorcą brak konieczności składania wniosku o umorzenie mikro-pożyczki 5000 zł z urzędu pracy. Weryfikacja spełnienia warunków do umorzenia ma być wyłącznie po stronie urzędów pracy.

Umorzenie mikro-pożyczki 5000 zł

Zgodnie z Tarczą Antykryzysową 3.0. mikro-pożyczka miała być umarzana, jeśli przedsiębiorca przez 3 kolejne miesiące od dnia otrzymania pieniędzy będzie kontynuował działalność gospodarczą. Po upływie tego terminu dochodził drugi warunek, czyli złożenie wniosku o umorzenie w terminie 14 dni od dnia spełnienia warunku nr 1.

Tarcza Antykryzysowa 4.0. znosi obowiązek składania wniosku o umorzenie pożyczki. Oznacza to, że jedynym warunkiem pozostało prowadzenie działalności gospodarczej przez 3 kolejne miesiące od dnia otrzymania pożyczki.

Weryfikację spełnienia tego kryterium będzie przeprowadzał urząd pracy poprzez sprawdzanie statusu w CEIDG oraz KRS. Jeśli po upływie 3 miesięcy firma nie będzie zamknięta ani zawieszona to pożyczka zostanie umorzona automatycznie.

Podatek dochodowy od umorzonej pożyczki

Przypominamy również, że umorzenie mikro-pożyczki 5000 zł zgodnie z Tarczą Antykryzysową nie jest klasyfikowane jako przychód w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Oznacza to, że umorzenie pożyczki będzie przychodem nieopodatkowanym.

Podsumowanie

Automatyczne umarzanie pożyczki bez składania wniosku to propozycja Rzecznika MŚP, którą oceniamy jak najbardziej na plus. W przypadku, gdyby przedsiębiorca nie złożył takiego wniosku musiałby pożyczkę zwrócić wraz z odsetkami.

Zachęcamy do zapisania się do naszego newsletter’a i bycia na bieżąco!

Autor: RG

Więcej informacji pod numerem telefonu +48537726726 lub adresem email sekretariat@warido.com.

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

ujemna-marza-w-uslugach-turystyki

Ujemna marża w usługach turystyki

Prowadzisz biuro turystyczne i zdarza się, że musisz dokładać do interesu? Takie sytuacje mają miejsce, gdy np. wycieczkę wykupi niespodziewanie mało osób i jej całościowy koszt będzie wyższy niż pozyskane środki. Na szczęście ustawa o VAT daje Ci furtkę w postaci uwzględnienia marży ujemnej przy rozliczaniu VAT. Dzięki temu nie zapłacisz podatku za usługi, które przyniosły Ci stratę. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym jest marża ujemna w turystyce i jak pomoże Ci zachować płynność finansową.

Czytaj więcej »
umorzenie-zaleglosci-zus-jak-zlozyc-wniosek

Umorzenie zaległości ZUS – jak złożyć wniosek

Ubezpieczenie zdrowotne uprawnia do bezpłatnej pomocy lekarskiej w przychodniach i szpitalach. Jest niezbędne do darmowego korzystania ze wszystkich świadczeń z NFZ.

Prowadzisz działalność gospodarczą, a ktoś z Twojej rodziny nie jest ubezpieczony? Możesz go zgłosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego. Nie wiąże się to z koniecznością opłacania podwójnej składki. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, kogo z rodziny możesz dopisać do ubezpieczenia i jak to zrobić.

Czytaj więcej »
zaswiadczenie-o-przychodzie-a-zasilek-przedemerytalny

Urlop po ukończeniu studiów – ile dni się należy?

Zatrudniasz pracownika, który jednocześnie studiuje i wkrótce zakończy edukację? Pamiętaj, żeby po ukończeniu studiów wyższych doliczyć mu odpowiedni staż pracy, a co za tym idzie – dodatkowe dni urlopu wypoczynkowego. Jest to jeden z Twoich podstawowych obowiązków jako pracodawcy. Za brak prawidłowego rozliczenia urlopu (czyli braku uwzględnienia dodatkowych dni, które przysługują absolwentowi), możesz dostać karę grzywny w wysokości od 1 000 zł do nawet 30 000 zł.

Czytaj więcej »
alimenty-a-rozliczenie-podatkowe

Alimenty a rozliczenie podatkowe

Rozliczenie podatkowe alimentów często rodzi wątpliwości u podatników. Ten artykuł ma na celu wyjaśnienie, jak alimenty powinny być traktowane w kontekście opodatkowania oraz jak właściwie je wykazać w zeznaniu rocznym.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.