Zaznacz stronę

W czwartek uchwalona została tzw. Tarcza Antykryzysowa 4.0., która zagwarantowała przedsiębiorcą brak konieczności składania wniosku o umorzenie mikro-pożyczki 5000 zł z urzędu pracy. Weryfikacja spełnienia warunków do umorzenia ma być wyłącznie po stronie urzędów pracy.

Umorzenie mikro-pożyczki 5000 zł

Zgodnie z Tarczą Antykryzysową 3.0. mikro-pożyczka miała być umarzana, jeśli przedsiębiorca przez 3 kolejne miesiące od dnia otrzymania pieniędzy będzie kontynuował działalność gospodarczą. Po upływie tego terminu dochodził drugi warunek, czyli złożenie wniosku o umorzenie w terminie 14 dni od dnia spełnienia warunku nr 1.

Tarcza Antykryzysowa 4.0. znosi obowiązek składania wniosku o umorzenie pożyczki. Oznacza to, że jedynym warunkiem pozostało prowadzenie działalności gospodarczej przez 3 kolejne miesiące od dnia otrzymania pożyczki.

Weryfikację spełnienia tego kryterium będzie przeprowadzał urząd pracy poprzez sprawdzanie statusu w CEIDG oraz KRS. Jeśli po upływie 3 miesięcy firma nie będzie zamknięta ani zawieszona to pożyczka zostanie umorzona automatycznie.

Podatek dochodowy od umorzonej pożyczki

Przypominamy również, że umorzenie mikro-pożyczki 5000 zł zgodnie z Tarczą Antykryzysową nie jest klasyfikowane jako przychód w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Oznacza to, że umorzenie pożyczki będzie przychodem nieopodatkowanym.

Podsumowanie

Automatyczne umarzanie pożyczki bez składania wniosku to propozycja Rzecznika MŚP, którą oceniamy jak najbardziej na plus. W przypadku, gdyby przedsiębiorca nie złożył takiego wniosku musiałby pożyczkę zwrócić wraz z odsetkami.

Zachęcamy do zapisania się do naszego newsletter’a i bycia na bieżąco!

Autor: RG

Więcej informacji pod numerem telefonu +48537726726 lub adresem email sekretariat@warido.com.

Wypełnij poniższy formularz lub zadzwoń!

Zapraszamy do współpracy!

Wymagana zgoda

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Call Now Button