Dla kogo i od kiedy wirtualne kasy fiskalne w formie oprogramowania?

wirtualne kasy fiskalne w formie oprogramowania

O wirtualnych kasach pisaliśmy już jak były jeszcze na etapie projektu, a dzisiaj są już równorzędnym narzędziem z tradycyjnymi kasami i kasami fiskalnymi online. Dla których branż jako pierwszych przewidziane zostało te rozwiązanie? Od kiedy będzie można używać wirtualnych kas fiskalnych?

Kto może używać wirtualnej kasy fiskalnej?

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 29.05.2020r. w sprawie grup podatników lub rodzajów czynności, w odniesieniu do których możliwe jest używanie kas rejestrujących
mających postać oprogramowania kas wirtualnych mogą używać przedsiębiorcy do takich czynności jak:

– usług przewozu osób samochodem osobowym, w tym taksówką, z wyjątkiem przewozu okazjonalnego,

– usług wynajmu samochodów osobowych z kierowcą (PKWiU 49.32.12.0),

– usług związanych z przeprowadzkami, świadczonych na rzecz gospodarstw domowych (PKWiU 49.42.11.0),

– usług transportu drogowego pasażerskiego pojazdami napędzanymi siłą mięśni ludzkich lub ciągnionymi przez zwierzęta (PKWiU 49.39.35.0),

– usług transportu drogowego pasażerskiego, rozkładowego, międzymiastowego, ogólnodostępnego (PKWiU 49.39.11.0),

– usług transportu pasażerskiego, kolejkami linowymi naziemnymi, kolejkami linowymi i wyciągami narciarskimi (PKWiU 49.39.20.0),

– usług hotelarskich i podobnych usług związanych z zakwaterowaniem (PKWiU 55.10),

– usług restauracji i pozostałych placówek gastronomicznych (PKWiU 56.10),

– usług przygotowywania i dostarczania żywności (katering) dla odbiorców zewnętrznych (PKWiU 56.21),

– usług przygotowywania i podawania napojów (PKWiU 56.30),

– sprzedaży węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych,

Źródło: DZIENNIK USTAW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Warszawa, dnia 30 maja 2020 r. Poz. 965 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW z dnia 29 maja 2020 r.

Podkreślamy, że jest to tylko kilka wybranych przez nas pozycji, które wydają nam się dotyczyć największych grup przedsiębiorców. Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią rozporządzenia

Od kiedy można używać wirtualnych kas fiskalnych?

Wirtualnych kas fiskalnych od 1 czerwca 2020 roku używać mogą firmy świadczące :

– usługi transportu morskiego i przybrzeżnego pasażerskiego wycieczkowcami obejmującego transport, zakwaterowanie, wyżywienie i inne usługi (PKWiU 50.10.12.0);

– usług transportu wodnego śródlądowego pasażerskiego wycieczkowcami obejmującego transport, zakwaterowanie, wyżywienie i inne usługi (PKWiU 50.30.12.0);

– usług przygotowywania i dostarczania żywności dla odbiorców zewnętrznych (katering) (PKWiU 56.21).

Od 1 lipca 2020 roku wirtualnych kas fiskalnych będą mogli używać przedsiębiorcy do wszystkich czynności, które zostały wymienione w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 29.05.2020r. w sprawie grup podatników lub rodzajów czynności, w odniesieniu do których możliwe jest używanie kas rejestrujących mających postać oprogramowania. Przykładowe czynności wypisaliśmy w pierwszej części artykułu.

Jak zacząć używać wirtualnej kasy fiskalnej?

Przede wszystkim musimy posiadać wirtualną kasę rejestrującą, która będzie spełniała wymogi opisane w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 26 maja 2020 r. w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania. Zagadnienia techniczne są w prawdzie po stronie producenta, jednak naszym obowiązkiem jest upewnić się, że dana kasa posiada odpowiednie uprawnienia, a także odpowiednio ją skonfigurować.

Musimy również posiadać Informację o zasadach ewidencji, która jest załącznikiem nr 3 do w.w. rozporządzenia oraz zastosować się do §8 pkt 3 i 4, który brzmi następująco:

3. Podatnik jest obowiązany zapoznać osobę prowadzącą u niego ewidencję, przed rozpoczęciem jej prowadzenia oraz bez względu na sposób i formę powierzenia tej osobie prowadzenia ewidencji, z informacją o zasadach ewidencji obejmującą podstawowe zasady prowadzenia ewidencji, wystawiania i wydawania paragonu fiskalnego oraz skutki ich nieprzestrzegania.

4. Osoba, o której mowa w ust. 3, przed rozpoczęciem prowadzenia ewidencji składa podatnikowi oświadczenie o zapoznaniu się z informacją o zasadach ewidencji.

Podsumowanie

Wirtualne kasy fiskalne to duże udogodnienie dla przedsiębiorców. Usługi, których sprzedaż będzie mogła być rejestrowana za pomocą tych kas nie zostały wybrane przypadkowo – to w nich m.in. przedsiębiorcy mieli problem z używaniem tradycyjnych kas fiskalnych chociażby ze względów praktycznych.

Zapraszamy do zapisania się do naszego newsletter’a i bycia na bieżąco!

Źródła:

1. Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania.

2. Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie grupy podatników lub rodzajów czynności, w odniesieniu do których możliwe jest używanie kas rejestrujących mających postać oprogramowania.

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

ceny-transferowe-czas-na-sporzadzenie-dokumentacji

Ceny transferowe – czas na sporządzenie dokumentacji

Termin na sporządzenie lokalnej dokumentacji cen transferowych za rok 2022 upłynął 31 października. W obliczu nowych wyzwań i zmian legislacyjnych, jest to zadanie wymagające szczególnej uwagi. Ten artykuł ma na celu wyjaśnienie istoty i konsekwencji niezachowania terminu, a także wskazanie, jak nasze usługi doradztwa podatkowego online mogą pomóc w tej kwestii.

Czytaj więcej »
doradca-podatkowy-procedury-vat-marza-na-samochody-uzywane

Doradca podatkowy: Procedury VAT marża na samochody używane

Rynek samochodów używanych rozkwita, oferując przedsiębiorcom szansę na zysk, ale zarazem naświetlając potrzebę zrozumienia i zastosowania skomplikowanych przepisów podatkowych. Właściwa znajomość i zastosowanie procedury VAT marża może znacząco wpłynąć na rentowność transakcji. Niniejszy wpis ma na celu przybliżyć specyfikę tej procedury, odmiennej od standardowego opodatkowania, której stosowanie w branży motoryzacyjnej może stać się źródłem oszczędności podatkowych oraz zapewnić firmom przewagę konkurencyjną.

Czytaj więcej »