Zaznacz stronę

Posłowie podjęli decyzję w sprawie kas fiskalnych ONLINE. Wymiana tradycyjnych kas na nowe będzie podzielona na trzy etapy – pierwszy rozpocznie się już w maju. Jakie będą tego konsekwencje? Kto na tym skorzysta? Co trzeba wiedzieć, żeby działać zgodnie z przepisami?

W czym i jak kasy fiskalne ONLINE pomogą Urzędowi Skarbowemu?

Nowe kasy będą miały funkcję umożliwiającą przesyłanie informacji o każdej transakcji do Centralnego Repozytorium Kas obsługiwanego przez Urzędy Skarbowe. Pozwoli to m.in. na ustalenie podstawy opodatkowania, kwoty należnego podatku VAT, rodzaju sprzedanego towaru lub usługi, a także zlokalizowanie zainstalowanej kasy fiskalnej.

Nie będą oczywiście nigdzie gromadzone dane dotyczące nabywcy towarów – jest to istotne z punktu widzenia kupującego.

A co z aktualnie używanymi kasami?

Tradycyjne kasy będzie można w dalszym ciągu używać, aż do czasu wygaśnięcia zezwolenia. Jeżeli jednak należymy do branży narażonej na wyłudzenia podatku VAT to w pierwszej kolejności będziemy zmuszeni do zakupu nowych kas fiskalnych ONLINE.

Jakie są terminy na zakup nowej kasy jeżeli należymy do takiej branży?

W projekcie ustawy czytamy, że:

– będąc przedsiębiorcą świadczącym naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawę lub wymianę opon lub sprzedającym benzynę, olej napędowy czy gaz LPG mamy czas do 31 grudnia 2019;

– jeżeli prowadzimy placówkę gastronomiczną (również sezonową), świadczymy usługi hotelarskie, sprzedajemy węgiel, brykiet i inne paliwa stałe pochodzące z węgla, węgla brunatnego lub koksu to mamy czas do 30 czerwca 2020;

– podatnicy świadczący usługi fryzjerskie, kosmetyczne, budowlane, opiekę medyczną świadczoną przez lekarzy, dentystów, a także usługi prawnicze oraz usługi związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej będą mieli czas do końca grudnia 2020 roku.

Po wejściu w życie nowych przepisów dalej będzie można używać kas rejestrujących „starego” rodzaju (kasy z papierowym zapisem kopii do 30 czerwca 2019 roku, a z elektronicznym do 31 grudnia 2022 roku).

Czy przysługuje jakaś ulga na zakup kasy fiskalnej ONLINE?

Zgodne z projektem ustawy będzie można odliczyć od podatku należnego 90% kwoty netto wydanej na zakup każdej z nowych kas fiskalnych, ale nie więcej niż 700 zł. Opozycja zaproponowała zwiększenie tej kwoty, jednak Komisja Finansów zarekomendowała pozostanie przy wyżej wymienionej kwocie.

Wypełnij poniższy formularz lub zadzwoń!

Zapraszamy do współpracy!

Wymagana zgoda

Zadzwoń teraz!