Kasy fiskalne ONLINE

Kasy fiskalne ONLINE - blog biura rachunkowego w Rybniku

Posłowie podjęli decyzję w sprawie kas fiskalnych ONLINE. Wymiana tradycyjnych kas na nowe będzie podzielona na trzy etapy – pierwszy rozpocznie się już w maju. Jakie będą tego konsekwencje? Kto na tym skorzysta? Co trzeba wiedzieć, żeby działać zgodnie z przepisami?

W czym i jak kasy fiskalne ONLINE pomogą Urzędowi Skarbowemu?

Nowe kasy będą miały funkcję umożliwiającą przesyłanie informacji o każdej transakcji do Centralnego Repozytorium Kas obsługiwanego przez Urzędy Skarbowe. Pozwoli to m.in. na ustalenie podstawy opodatkowania, kwoty należnego podatku VAT, rodzaju sprzedanego towaru lub usługi, a także zlokalizowanie zainstalowanej kasy fiskalnej.

Nie będą oczywiście nigdzie gromadzone dane dotyczące nabywcy towarów – jest to istotne z punktu widzenia kupującego.

A co z aktualnie używanymi kasami?

Tradycyjne kasy będzie można w dalszym ciągu używać, aż do czasu wygaśnięcia zezwolenia. Jeżeli jednak należymy do branży narażonej na wyłudzenia podatku VAT to w pierwszej kolejności będziemy zmuszeni do zakupu nowych kas fiskalnych ONLINE.

Jakie są terminy na zakup nowej kasy jeżeli należymy do takiej branży?

W projekcie ustawy czytamy, że:

– będąc przedsiębiorcą świadczącym naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawę lub wymianę opon lub sprzedającym benzynę, olej napędowy czy gaz LPG mamy czas do 31 grudnia 2019;

– jeżeli prowadzimy placówkę gastronomiczną (również sezonową), świadczymy usługi hotelarskie, sprzedajemy węgiel, brykiet i inne paliwa stałe pochodzące z węgla, węgla brunatnego lub koksu to mamy czas do 30 czerwca 2020;

– podatnicy świadczący usługi fryzjerskie, kosmetyczne, budowlane, opiekę medyczną świadczoną przez lekarzy, dentystów, a także usługi prawnicze oraz usługi związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej będą mieli czas do końca grudnia 2020 roku.

Po wejściu w życie nowych przepisów dalej będzie można używać kas rejestrujących “starego” rodzaju (kasy z papierowym zapisem kopii do 30 czerwca 2019 roku, a z elektronicznym do 31 grudnia 2022 roku).

Czy przysługuje jakaś ulga na zakup kasy fiskalnej ONLINE?

Zgodne z projektem ustawy będzie można odliczyć od podatku należnego 90% kwoty netto wydanej na zakup każdej z nowych kas fiskalnych, ale nie więcej niż 700 zł. Opozycja zaproponowała zwiększenie tej kwoty, jednak Komisja Finansów zarekomendowała pozostanie przy wyżej wymienionej kwocie.

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

eksploracja-ksiegowosci

Co to jest eksploracja księgowości?

Precyzyjne zarządzanie księgowością to klucz do sukcesu każdej organizacji. Zarówno właściciele, jak i kierownictwo są zobowiązani do ścisłego monitorowania sytuacji finansowej firmy, aby gwarantować jej trwałość i ekspansję. Niemniej jednak (…)

Czytaj więcej »
otwarcie-biznesu-w-sieci

Otwarcie biznesu w sieci – kluczowe informacje

Uruchomienie własnej firmy to skomplikowany zadanie, związane z dokładnym planowaniem i przygotowaniem różnych aspektów. Jest to klucz do ewentualnej realizacji sukcesu. W kontekście zawiłości biurokratycznych, spotykanych w siedzibach różnych instytucji, cały proces może wywoływać (…)

Czytaj więcej »
ocena-wartosci-firm

Ocena wartości firm

Wycena przedsiębiorstw ma różne cele oraz funkcje. Może służyć jako wsparcie decyzyjne – i umożliwiać podejmowanie optymalnych z punktu widzenia firmy decyzji – lub jako informacja dla organów udzielających finansowania. Można ją (…)

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej