fbpx

Ulga na zakup kasy fiskalnej ONLINE

Ulga na zakup kasy fiskalnej online

Ulga przysługująca na zakup kasy fiskalnej online może wynosić nawet 90% ceny nabycia, ale nie więcej niż 700,00 PLN (dotyczy to najnowszych modeli). Czy zawsze ulga będzie należna? Według stanowiska Ministerstwa Finansów nie. Na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu kasy fiskalnej online, żeby otrzymać ulgę? Komu ulga przysługuje? Jak rozliczyć jej zakup?

Leasing kasy fiskalnej online

Ministerstwo Finansów zwraca uwagę na to, że leasingobiorca kasy fiskalnej online nie będzie mógł skorzystać z ulgi na jej zakup, gdyż podstawą do przyznania ulgi jest dokument potwierdzający jej nabycie. Jest to na tyle istotne, że w świetle obowiązujących przepisów zdecydowanie bardziej opłacalny jest zakup kasy fiskalnej na raty niż skorzystanie z leasingu takiego urządzenia, gdyż po spłacie wszystkich rat przysługiwać nam będzie ulga.

Czy każdej firmie przysługuje ulga na zakup kasy fiskalnej online?

Nie. Ulga przysługuje tylko tym podatnikom, którzy:

– dopiero rozpoczną ewidencję na kasie fiskalnej (nigdy wcześniej nie prowadzili ewidencji)

– są zobligowani do posiadania kasy fiskalnej online.

Którzy podatnicy są zobligowani do posiadania kasy fiskalnej online?

Wymieniliśmy już tych podatników w artykule opisującym projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie kas fiskalnych online. Pozwolimy więc sobie zacytować siebie samych:

– będąc przedsiębiorcą świadczącym naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawę lub wymianę opon lub sprzedającym benzynę, olej napędowy czy gaz LPG mamy czas do 31 grudnia 2019;

– jeżeli prowadzimy placówkę gastronomiczną (również sezonową), świadczymy usługi hotelarskie, sprzedajemy węgiel, brykiet i inne paliwa stałe pochodzące z węgla, węgla brunatnego lub koksu to mamy czas do 30 czerwca 2020;

– podatnicy świadczący usługi fryzjerskie, kosmetyczne, budowlane, opiekę medyczną świadczoną przez lekarzy, dentystów, a także usługi prawnicze oraz usługi związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej będą mieli czas do końca grudnia 2020 roku.

Po wejściu w życie nowych przepisów dalej będzie można używać kas rejestrujących „starego” rodzaju (kasy z papierowym zapisem kopii do 30 czerwca 2019 roku, a z elektronicznym do 31 grudnia 2022 roku).

Istotne jest, że podatnicy zobligowani do posiadania kasy fiskalnej online mogą kupić ją wcześniej i rozliczyć w miesiącu zakupu.

Jak rozliczyć nabycie kasy fiskalnej online i otrzymać ulgę na jej zakup?

Jeśli dopiero rozpoczynamy ewidencję na kasie fiskalnej lub jesteśmy wśród podatników zobligowanych do jej posiadania, a kasa fiskalna online już jest w naszym posiadaniu i nie jest ona przedmiotem leasingu, a jej zakup nie jest rozłożony na raty lub zostały już one wszystkie spłacone to wreszcie możemy uwzględnić jej zakup w miesięcznej deklaracji VAT-7 lub kwartalnej VAT-7K (będąc czynnym podatnikiem VAT), a od 2020 roku w JPK_V7M i JPK_V7K..

Jeśli rozliczamy się w formie ryczałtu to analogicznie – robimy to na deklaracji VAT-12 za miesiąc, w którym zakupiliśmy kasę.

Jeśli nie jesteśmy czynnym podatnikiem to kasę fiskalną online możemy rozliczyć dopiero w miesiącu następującym po miesiącu, w którym rozpoczęliśmy ewidencję na kasie fiskalnej online. Robimy to składając wniosek wraz z kopiami dowodu zapłaty i raportu miesięcznego.

Jeśli za sprawą zakupu kasy fiskalnej online nasz podatek należny będzie mniejszy od podatku naliczonego to możemy ubiegać się o zwrot nadwyżki lub zdecydować o rozliczeniu jej w następnych miesiącach.

Warto również pamiętać, że ulga nie przysługuje na zakup tylko jednej kasy w momencie rozpoczęcia ewidencji, a na zakup wszystkich kolejnych kas w przeciągu sześciu miesięcy.

Podsumowanie

Przed podpisaniem umowy leasingu kasy fiskalnej online należy się dwa razy zastanowić, gdyż nawet jeśli nie stać naszej firmy na jednorazowy wydatek to możemy rozłożyć płatność na raty, a następnie otrzymać przysługującą ulgę (nawet 700,00 PLN).

Zapraszamy do zapisania się do naszego Newsletter’a i bycia na bieżąco!

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

ujemna-marza-w-uslugach-turystyki

Ujemna marża w usługach turystyki

Prowadzisz biuro turystyczne i zdarza się, że musisz dokładać do interesu? Takie sytuacje mają miejsce, gdy np. wycieczkę wykupi niespodziewanie mało osób i jej całościowy koszt będzie wyższy niż pozyskane środki. Na szczęście ustawa o VAT daje Ci furtkę w postaci uwzględnienia marży ujemnej przy rozliczaniu VAT. Dzięki temu nie zapłacisz podatku za usługi, które przyniosły Ci stratę. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym jest marża ujemna w turystyce i jak pomoże Ci zachować płynność finansową.

Czytaj więcej »
umorzenie-zaleglosci-zus-jak-zlozyc-wniosek

Umorzenie zaległości ZUS – jak złożyć wniosek

Ubezpieczenie zdrowotne uprawnia do bezpłatnej pomocy lekarskiej w przychodniach i szpitalach. Jest niezbędne do darmowego korzystania ze wszystkich świadczeń z NFZ.

Prowadzisz działalność gospodarczą, a ktoś z Twojej rodziny nie jest ubezpieczony? Możesz go zgłosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego. Nie wiąże się to z koniecznością opłacania podwójnej składki. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, kogo z rodziny możesz dopisać do ubezpieczenia i jak to zrobić.

Czytaj więcej »
zaswiadczenie-o-przychodzie-a-zasilek-przedemerytalny

Urlop po ukończeniu studiów – ile dni się należy?

Zatrudniasz pracownika, który jednocześnie studiuje i wkrótce zakończy edukację? Pamiętaj, żeby po ukończeniu studiów wyższych doliczyć mu odpowiedni staż pracy, a co za tym idzie – dodatkowe dni urlopu wypoczynkowego. Jest to jeden z Twoich podstawowych obowiązków jako pracodawcy. Za brak prawidłowego rozliczenia urlopu (czyli braku uwzględnienia dodatkowych dni, które przysługują absolwentowi), możesz dostać karę grzywny w wysokości od 1 000 zł do nawet 30 000 zł.

Czytaj więcej »
alimenty-a-rozliczenie-podatkowe

Alimenty a rozliczenie podatkowe

Rozliczenie podatkowe alimentów często rodzi wątpliwości u podatników. Ten artykuł ma na celu wyjaśnienie, jak alimenty powinny być traktowane w kontekście opodatkowania oraz jak właściwie je wykazać w zeznaniu rocznym.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.