fbpx

Przyjazne Prawo – Nowy pakiet przyjęty przez rząd

Projekt Przyjazne Prawo

We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt, który ma zagwarantować ponad 60 zmian w ustawach i ułatwić prowadzenie oraz rozliczanie firmy w Polsce. Jakich zmian możemy się spodziewać? Kogo będą one dotyczyć?

Które przepisy mogą ulec zmianie za sprawą pakietu “Przyjazne Prawo”?

Jedną z propozycji jest wydłużenie terminu do rozliczeń VAT pochodzącego z importu towarów.. Rząd również proponuje wprowadzenie przepisu, który będzie zezwalał na popełnienie błędu przez mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (w pierwszym roku istnienia) oraz prawo do reklamacji dla firm wpisanych do CEIDG na podstawie ochrony konsumenckiej.

Termin do rozliczenia VAT z importu

Na ten moment VAT za import towarów należy rozliczyć do 10 dni od odprawy celnej. Po zmianie przepisów termin ten miałby zostać wydłużony do 25-go kolejnego miesiąca, czyli VAT z importu byłby rozliczany na miesięcznej deklaracji VAT-7.

Możliwość popełnienia błędu

Prawo do błędu dla mikro, małych i średnich firm ma im przysługiwać przez pierwszy rok działalności. Instytucje państwowe mają być w przez ten okres bardziej pobłażliwe.

Projekt “Przyjazne Prawo” – jaki cel?

Ministerstwo Finansów motywuje słuszność takiego projektu tym, że chce dać lepsze podłoże do rozwoju dopiero rozpoczynającym firmom, a także tym już jakiś czas istniejącym na dalszy rozwój i zwiększenie konkurencyjności na rynku międzynarodowym.

Podsumowanie

Jeśli projekt wejdzie w życie to niektóre przepisy na swój sposób zostaną uproszczone, jednak wciąż pozostanie mnóstwo skomplikowanych zagadnień, z którymi polscy przedsiębiorcy będą musieli się codziennie mierzyć. Można też skorzystać z usług księgowych biura rachunkowego czy też doradztwa podatkowego i nie przywiązywać większej uwagi do zmian w przepisach i ich złożoności.

Zapraszamy do zapisania się do naszego Newsletter’a i bycia na bieżąco!

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

zatrudnianie-obywateli-ukrainy-po-1-lipca-2024-r

Zatrudnianie obywateli Ukrainy po 1 lipca 2024 r.

Kryptowaluty, takie jak Bitcoin, zdobyły ogromną popularność jako forma inwestycji. Aktualna wartość Bitcoina wynosi około 245 tysięcy złotych. Choć handel kryptowalutami może przynieść znaczne zyski, ważne jest zrozumienie związanych z tym obowiązków podatkowych.

Czytaj więcej »
nowe-przepisy-dla-operatorow-platform-cyfrowych-2024

Nowe przepisy dla operatorów platform cyfrowych 2024

Od 1 lipca 2024 roku wejdą w życie przepisy nakładające na operatorów platform cyfrowych obowiązek gromadzenia i przekazywania administracji podatkowej informacji o sprzedawcach dokonujących transakcji za pośrednictwem tych platform. Zmiany te wynikają z ustawy z dnia 23 maja 2024 roku, która wprowadza nowe regulacje w zakresie wymiany informacji podatkowych z innymi krajami.

Czytaj więcej »
fuzje-transgraniczne-globalny-sukces-dlafirm

Fuzje Transgraniczne – globalny sukces dla firm

Globalizacja gospodarki oraz dynamiczny rozwój technologii sprawiają, że coraz więcej firm decyduje się na ekspansję międzynarodową. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu są fuzje transgraniczne. Proces ten umożliwia przedsiębiorstwom dostęp do nowych rynków, technologii oraz zasobów, które w przeciwnym razie byłyby trudno dostępne. W artykule przyjrzymy się bliżej, czym są fuzje transgraniczne, jakie korzyści przynoszą oraz jakie wyzwania wiążą się z ich realizacją.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.