Przyjazne Prawo – Nowy pakiet przyjęty przez rząd

Projekt Przyjazne Prawo

We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt, który ma zagwarantować ponad 60 zmian w ustawach i ułatwić prowadzenie oraz rozliczanie firmy w Polsce. Jakich zmian możemy się spodziewać? Kogo będą one dotyczyć?

Które przepisy mogą ulec zmianie za sprawą pakietu “Przyjazne Prawo”?

Jedną z propozycji jest wydłużenie terminu do rozliczeń VAT pochodzącego z importu towarów.. Rząd również proponuje wprowadzenie przepisu, który będzie zezwalał na popełnienie błędu przez mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (w pierwszym roku istnienia) oraz prawo do reklamacji dla firm wpisanych do CEIDG na podstawie ochrony konsumenckiej.

Termin do rozliczenia VAT z importu

Na ten moment VAT za import towarów należy rozliczyć do 10 dni od odprawy celnej. Po zmianie przepisów termin ten miałby zostać wydłużony do 25-go kolejnego miesiąca, czyli VAT z importu byłby rozliczany na miesięcznej deklaracji VAT-7.

Możliwość popełnienia błędu

Prawo do błędu dla mikro, małych i średnich firm ma im przysługiwać przez pierwszy rok działalności. Instytucje państwowe mają być w przez ten okres bardziej pobłażliwe.

Projekt “Przyjazne Prawo” – jaki cel?

Ministerstwo Finansów motywuje słuszność takiego projektu tym, że chce dać lepsze podłoże do rozwoju dopiero rozpoczynającym firmom, a także tym już jakiś czas istniejącym na dalszy rozwój i zwiększenie konkurencyjności na rynku międzynarodowym.

Podsumowanie

Jeśli projekt wejdzie w życie to niektóre przepisy na swój sposób zostaną uproszczone, jednak wciąż pozostanie mnóstwo skomplikowanych zagadnień, z którymi polscy przedsiębiorcy będą musieli się codziennie mierzyć. Można też skorzystać z usług księgowych biura rachunkowego czy też doradztwa podatkowego i nie przywiązywać większej uwagi do zmian w przepisach i ich złożoności.

Zapraszamy do zapisania się do naszego Newsletter’a i bycia na bieżąco!

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

eksploracja-ksiegowosci

Co to jest eksploracja księgowości?

Precyzyjne zarządzanie księgowością to klucz do sukcesu każdej organizacji. Zarówno właściciele, jak i kierownictwo są zobowiązani do ścisłego monitorowania sytuacji finansowej firmy, aby gwarantować jej trwałość i ekspansję. Niemniej jednak (…)

Czytaj więcej »
otwarcie-biznesu-w-sieci

Otwarcie biznesu w sieci – kluczowe informacje

Uruchomienie własnej firmy to skomplikowany zadanie, związane z dokładnym planowaniem i przygotowaniem różnych aspektów. Jest to klucz do ewentualnej realizacji sukcesu. W kontekście zawiłości biurokratycznych, spotykanych w siedzibach różnych instytucji, cały proces może wywoływać (…)

Czytaj więcej »
ocena-wartosci-firm

Ocena wartości firm

Wycena przedsiębiorstw ma różne cele oraz funkcje. Może służyć jako wsparcie decyzyjne – i umożliwiać podejmowanie optymalnych z punktu widzenia firmy decyzji – lub jako informacja dla organów udzielających finansowania. Można ją (…)

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej