Kontrole zagranicznych firm

Kontrole zagranicznych firm - urząd skarbowy sprawdza rezydencję podatkową

Urząd skarbowy bierze pod lupę firmy znajdujące się za granicą i równocześnie mające wśród udziałowców lub w zarządzie polskiego podatnika. Ma to na celu sprawdzenie czy spółka jest zagranicznym rezydentem czy jest to jedynie agresywna optymalizacja podatkowa.

Co jest weryfikowane podczas kontroli?

Urząd skarbowy bierze pod uwagę m.in.:

– gdzie Członkowie Zarządu spółki wykonują swoje obowiązki,

– gdzie przebywają Członkowie Zarządu,

– w jakim kraju spółka ma konto bankowe służące do bieżących rozliczeń,

– czy zagraniczne wizyty Zarządu mają na celu jedynie podjęcie uchwał i popisanie umów.

Jakie kraje są w szczególności sprawdzane przez urząd skarbowy?

Skarbówka analizuje firmy znajdujące się między innymi w Estonii, Czechach, Wielkiej Brytanii, na Malcie czy Węgrzech.W ostrzeżeniu z 2017 r. Ministerstwo Finansów przestrzegało przed rejestracją za granicą podmiotów, które nie prowadzą tam faktycznej działalności gospodarczej, a ich istnienie ma na celu jedynie stworzenie pozoru, że działalność nie podlega opodatkowaniu w Polsce.

Czym kuszą niektóre europejskie kraje?

Czechy zachęcają przedsiębiorców m.in. niskimi składkami ZUS i nieskomplikowanymi rozliczeniami z fiskusem, na Słowacji zamożni płacą niższe podatki, a w Wielkiej Brytanii jest wysoka kwota wolna od podatku (12500 funtów w skali roku). W Estonii natomiast podatek dochodowy zapłacimy dopiero w momencie wypłaty zysku.

Na jakiej podstawie możemy otrzymać wezwanie do wyjaśnień?

Wezwanie może zostać wysłane do naszej firmy w ramach czynności sprawdzających art. 272 ordynacji podatkowej:
Organy podatkowe pierwszej instancji, z zastrzeżeniem art. 272a czynności sprawdzające w zakresie wymiany z państwami UE informacji o podatku od towarów i usług, dokonują czynności sprawdzających, mających na celu:
1) sprawdzenie terminowości:
a) składania deklaracji,
b) wpłacania podatków, w tym również pobieranych przez płatników oraz inkasentów;
2) stwierdzenie formalnej poprawności dokumentów wymienionych w pkt 1;
3) ustalenie stanu faktycznego w zakresie niezbędnym do stwierdzenia zgodności z przedstawionymi dokumentami;
4) weryfikację poniesionych przez podatnika wydatków i uzyskanych przychodów (dochodów) opodatkowanych lub przychodów (dochodów) nieopodatkowanych – w zakresie niezbędnym do ujawnienia podstawy opodatkowania z tytułu przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych;
5) weryfikację danych i dokumentów przedstawionych przez podatników dokonujących rejestracji podatkowej.

Posumowanie

Urząd skarbowy przeprowadza kontrole w firmach, w których w skład zarządu wchodzi polski podatnik lub jest jednym z udziałowców – ma to na celu sprawdzenie czy rezydencja podatkowa danej firmy jest w Polsce czy za granicą. Kraje sprawdzane w szczególności to m.in. Estonia, Czechy, Wielka Brytania, Malta i Węgry.

Jeśli nie chcesz przegapić istotnych informacji dotyczących Twojej firmy to zachęcamy Cię do zapisania się do naszego Newsletter’a!

 

 

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

zmiany-w-e-paragonach-2023

Zmiany w e-paragonach 2023

Już od dnia 15 września podatnicy będą mieli możliwość udostępniania paragonów poprzez nową platformę Ministerstwa Finansów – tzw. HUB paragonowy. Jest to jedna ze zmian wprowadzonych w ramach pakietu uproszczeń (…)

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej