Zaznacz stronę

Sejm zajmuje się ustawą, która jeśli wejdzie w życie, będzie zezwalała udziałowcom spółek z ograniczoną odpowiedzialnością na przeprowadzenie walnego zgromadzenia za pomocą wideokonferencji lub telezgromadzenia.

Czym te formy spotkania się od siebie różnią?

Wideokonferencja, jak czytamy w uzasadnieniu projektu, to połączenie elektroniczne pomiędzy wspólnikami przebywającymi w różnych miejscach. Oznacza to, że każdy udziałowiec spółki będzie mógł dołączyć do walnego zgromadzenia z dowolnego miejsca na świecie mającego dostęp do Internetu.

Telezgromadzenie natomiast – wg projektu ustawy, który to do sejmu złożył Prezydent – miałoby polegać na transmisji walnego zgromadzenia do miejsc, w których przebywają pozostali wspólnicy. Miejsca te byłyby odpowiednio wcześniej wskazane przez spółkę.

Dla kogo może to być szczególnie istotne?

Jeśli w skład udziałowców spółki wchodzi obcokrajowiec lub osoba, która często przebywa poza granicami kraju to oczywistym jest, że wygodnym rozwiązaniem będzie przeprowadzenie walnego zgromadzenia za pomocą środków komunikacji elektronicznej tj. telezgromadzenia lub wideokonferencji.

Przypominamy również, że w październiku 2018 roku art. 45 ust. 1f ustawy o rachunkowości, został znowelizowany i teraz brzmi następująco:

„Sprawozdanie finansowe sporządza się w postaci elektronicznej oraz opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP” 

Była to dobra wiadomość dla spółek, które mają udziałowców przebywających poza granicami naszego kraju. Od 2018 roku więc np. Czech mający firmę w Polsce (cz. společnost v Polsku) może złożyć elektroniczne finansowe sprawozdanie do urzędu skarbowego (cz. elektronický účetní závěrky daňovému úřadu) przez Internet. Teraz będzie mógł nawet spotkać się z polskimi udziałowcami (cz. akcionáři) i zrobić walne zgromadzenie (cz. valnou hromadu) bez wyjeżdżania z Czech. Czyż nie są to dobre wieści dla naszych południowych sąsiadów, którzy od lat ochoczo prowadzą firmy na naszym rynku? 

Jakie są szanse na wejście tej ustawy w życie?

Szanse są ogromne – nawet członkowie partii opozycji opowiadają się za tym projektem stwierdzając, że „Internet jest przyszłością” i podkreślają, że będzie to służyć obrotowi gospodarczemu. Dodają również, że taka zmiana przepisów jest potrzebna polskim przedsiębiorcom i z pewnością ułatwi prowadzenie spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i usprawni przeprowadzanie walnych zgromadzeń.

Dlaczego by więc nie założyć spółki z zagranicznym udziałowcem?

Jeśli barierą dla jakiegoś przedsiębiorcy była trudność zorganizowania spotkania z zagranicznym udziałowcem podczas walnych zgromadzeń i właśnie z tego powodu rezygnował z założenia takiej spółki to są to dla niego dobre wieści – będzie to mógł zrobić przez Internet.

Dodajemy jednocześnie, że warto wykorzystać tą zmianę przepisów i nawiązać kontakt z zagranicznymi przedsiębiorcami, którzy mogliby być zainteresowani „wejściem” na polski rynek ze względu na wyżej opisaną zmianę przepisów. Nasze doświadczenie pokazuje, że skłonni są do tego Czesi i Słowacy, z którymi mamy bieżący kontakt ze względu na nasze oddziały znajdujące się za południową granicą Polski. Zdarza się również, że obywatele Niemiec zgłaszają się do nas w celu założenia spółki w naszym kraju – warto tutaj pamiętać, że często są to Polacy, którzy mieszkają w Niemczech.

Nie zwlekaj i rozwiń Twoją firmę

Jeśli masz pomysł na spółkę, w której istotną rolę odgrywałby zagraniczny udziałowiec to nie ma na co czekać. Skontaktuj się z nami, a my pomożemy Ci poradzić sobie z aktualnie obowiązującymi przepisami i regulacjami, które dotyczą zakładania takiej formy prawnej przedsiębiorstwa. Ze względu na biegłe władanie językiem czeskim, słowackim, niemieckim, angielskim i rosyjskim w naszej firmie bariera komunikacyjna nie będzie dla Ciebie istotna. Skontaktuj się z nami już dziś i stwórzmy razem Twój międzynarodowy biznes!

Zorganizujemy walne zgromadzenie ONLINE dla Twojej firmy

Jeżeli tematyka wideokonferencji czy też organizacji relacji na żywo to dla Ciebie nowość lub chcesz mieć pewność, że nie pojawią się w jej trakcie żadne komplikacje skontaktuj się z nami! Zorganizujemy walne zgromadzenie dla Twojej firmy.

Wypełnij poniższy formularz lub zadzwoń!

Zapraszamy do współpracy!

Wymagana zgoda

Call Now Button