fbpx

Ulga na złe długi w VAT – kompendium wiedzy 

ulga-na-zle-dlugi-w-vat

Spis treści

Ulga na złe długi w VAT – kompendium wiedzy 

Nie wszyscy podatnicy VAT mogą pochwalić się tym, że udało się im uzyskać zapłatę od kontrahentów w terminie 90 dni od daty upływu terminu jej spłaty zawartego w umowie lub na fakturze. Na szczęście z pomocą przychodzi im tak zwana ulga na złe długi, pozwalająca wierzycielowi odzyskać kwotę podatku, jaka jest należna od czynności, za którą ten nie dostał zapłaty. Skorzystanie z niej ma określone skutki nie tylko dla wierzyciela, ale i dla podatnika, bo nabywca musi dokonać korekty odliczonej kwoty VAT, jaka wynika z faktury niezapłaconej na czas. Co jeszcze warto wiedzieć na temat ulgi za złe długi w VAT? 

Ulga na złe długi przy sprzedaży – dla kogo? 

Informacji na temat tego, kto może skorzystać z ulgi na złe długi przy sprzedaży, należy szukać w ustawie o VAT, w jej artykule 89a, w ustępie 1. Stanowi ona, że wykorzystanie tego rozwiązania jest możliwe w przypadku jedynie tych wierzytelności, w odniesieniu do których można mówić o uprawdopodobnieniu nieściągalności. Oznacza to, że konieczne jest upłynięcie pełnego okresu 90 dni od tego terminu zapłaty, jaki widnieje na fakturze lub umowie. 

Co ważne, z korektą podatku można mieć do czynienia nie tylko na całości wierzytelności. Opcja ta jest dostępna również w odniesieniu do części kwoty wierzytelności. Taki zapis to spore uproszczenie w odniesieniu do tego brzmienia przepisów, które funkcjonowało aż do 1 października 2021 roku. 

Choć nie każdy wierzyciel może skorzystać z ulgi na złe długi, lista stawianych przed nim wymogów nie jest długa. W dniu poprzedzającym ten, w którym składa on deklarację VAT z korektą, musi być zarejestrowany jako podatnik VAT czynny. Ważne jest też to, aby od daty wystawienia faktury, która dokumentuje wierzytelność, nie upłynęły 3 lata. W tym ostatnim przypadku ważny jest sposób liczenia tego okresu. Wypada więc przypomnieć, że liczony jest on od końca roku, w którym wystawiono fakturę. 

Nowe brzmienie ustawy jest bardzo korzystne dla wierzycieli. Ci nie muszą już weryfikować sytuacji nabywcy i wystarczy im wiedza o tym, że ten ostatni jest czynnym podatnikiem VAT. Co warte podkreślenia, nie muszą też informować dłużnika, że zdecydowali się na skorzystanie z ulgi. Jeśli więc wierzyciel zdecyduje się na taki krok, oczekuje się od niego przede wszystkim poinformowania o tym fakcie właściwego urzędu skarbowego. Należy też zwrócić uwagę na to, że nie trzeba tego robić osobiście – można to zrobić drogą elektroniczną lub też inną wybraną przez siebie opcją. 

A co stanie się wtedy, gdy wierzyciel skorzystał z ulgi na złe długi, a tymczasem dłużnik zdecydował się na uregulowanie należności? Nie jest to problem. W takiej sytuacji wymagane jest jedynie wprowadzenie zapisu, który przywraca wierzytelność w rejestrze VAT sprzedaży. Nie trzeba więc obawiać się konieczności wypełniania kolejnych skomplikowanych dokumentów i dostarczania ich do urzędu skarbowego. 

Przegląd zobowiązań dłużnika w przypadku ulgi za złe długi VAT 

Choć może się wydawać, że brak obowiązku informowania dłużnika o skorzystaniu z ulgi jest przede wszystkim ułatwieniem administracyjnym stworzonym z myślą o wierzycielu, rozwiązanie to ma do spełnienia jeszcze jedną funkcję. Przypomina dłużnikowi, że skorygowanie podatku, jaki jest naliczany od zaległości, jest jego obowiązkiem. Obowiązek ten powinien zostać zrealizowany, a to, czy jego kontrahent podjął decyzję o korekcie, czy też nie, nie ma tu żadnego znaczenia. 

Tu pomocny okazuje się art. 89b ustawy o VAT. To właśnie z niego jasno wynika, że jeśli nie dojdzie do uregulowania zaległości w terminie do 90 dni od daty, jaka jest wyznaczona na fakturze lub umowie, na dłużniku spoczywa obowiązek skorygowania podatku naliczonego. Co warte podkreślenia, jest on uważany za obowiązujący nawet wtedy, gdy zaległości zostały częściowo uregulowane. Miejscem wykazania korekty jest plik JPK_V7 składany za ten okres, w którym upływa termin zapłaty. Dłużnikom warto też przypomnieć, że muszą skorygować podatek naliczony, nawet jeśli są w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego. 

Jak postępować po uregulowaniu należności, gdy ulga za złe długi już obowiązuje? 

Może się zdarzyć i tak, że dłużnik podejmie się regulacji należności, czy to w części, czy to w całości. Popularnym jest też przypadek, w którym wierzycielowi uda się taką należność zbyć. W obu przypadkach pojawia się konieczność ponownego zwiększenia podstawy opodatkowania, a co za tym idzie – także kwoty podatku VAT należnego. Jeśli zapłata jest tylko częściowa, jest czymś zrozumiałym, że i wspomniane zwiększenie może mieć jedynie charakter proporcjonalny. 

Jeśli zatem dłużnik spłaci choćby część swojego długu wobec kontrahenta, ma możliwość ponownego odliczenia podatku VAT wynikającego z tej transakcji. Oczywiście również w tym przypadku zwiększenie podatku w momencie spłaty części zobowiązania może być jedynie proporcjonalne. Proces ponownego odliczenia podatku jest możliwy w tym okresie, w którym dokonywana jest zapłata za wierzytelność. 


Oferta Warido

Skontaktuj się z nami już dziś i dowiedz się więcej o tym, jak możemy wspierać Twoją firmę w drodze do sukcesu!

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

jak-skutecznie-ujac-wynagrodzenie-w-kpir

Jak skutecznie ująć wynagrodzenie w KPiR?

Przedsiębiorco, zastanawiasz się, kiedy i jak ująć wynagrodzenia pracowników w KPiR? Dowiedz się, jakie są zasady księgowania wynagrodzeń zależnie od rodzaju umowy i terminów wypłat. Odkryj, jak terminowość, nowoczesne systemy księgowe oraz automatyzacja mogą wpłynąć na płynność finansową Twojej firmy i jakość prowadzonej księgowości. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj szczegóły!

Czytaj więcej »
usluga-magazynowania-w-zagranicznym-magazynie-na-gruncie-VAT

Usługa magazynowania w zagranicznym magazynie na gruncie VAT

W jaki sposób skutecznie wyróżnić swoje biuro rachunkowe na konkurencyjnym rynku? Odkryj najważniejsze strategie, które pomogą przyciągnąć klientów i zbudować trwałe relacje. Dowiedz się, jak inwestycje w nowoczesne technologie, personalizacja usług i kompleksowa oferta mogą przyczynić się do sukcesu Twojego biura rachunkowego. Przeczytaj artykuł i poznaj kluczowe rozwiązania!

Czytaj więcej »
Jak skutecznie wyróżnić swoje biuro rachunkowe

Jak skutecznie wyróżnić swoje biuro rachunkowe?

Na dzisiejszym konkurencyjnym rynku usług księgowych ważne jest, aby znaleźć skuteczne sposoby na wyróżnienie swojego biura rachunkowego. Zapewniając unikalne wartości i innowacyjne rozwiązania, możesz przyciągnąć większą liczbę klientów i zbudować trwałe relacje. Przeczytaj artykuł i poznaj kluczowe strategie, które mogą pomóc Twojej firmie zdobyć przewagę!

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.