Jak uzyskać profil zaufany? 

Jak uzyskać profil zaufany?

Spis treści

Założenie profilu zaufanego może istotnie ułatwić załatwianie spraw w kontaktach z administracją publiczną. Jednocześnie po zmianach, jakie weszły w życie w czerwcu 2021 roku, zniknął tymczasowy profil zaufany (TPZ). Ten ostatni był ważny 3 miesiące, a w związku z nowelizacją przepisów ustawy dnia 17 lutego 2005 roku o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne posiadaczom TPZ automatycznie przypisano „tradycyjny” profil zaufany. Warto więc odpowiedzieć na pytanie, co należy zrobić, aby uzyskać profil zaufany, mając na uwadze najnowsze przepisy, jakie obowiązują w tej materii. 

Profil zaufany – co to za rozwiązanie? 

Profil zaufany to nic innego, jak bezpłatna metoda potwierdzania tożsamości obywatela w systemach podmiotów publicznych. Można za jego pomocą zalogować się do takiego systemu, zaś w razie takiej potrzeby również złożyć podpis elektroniczny (podpis zaufany), który wobec podmiotów publicznych uznaje się za równie skuteczny jak podpis własnoręczny. 

Okres ważności profilu zaufanego wynosi 3 lata. Może być wydłużony przez użytkownika na następne 3 lata w momencie, kiedy pierwotny profil zaufany traci ważność. 

Każdy obywatel może posiadać wyłącznie jeden profil zaufany. 

Korzyści z posiadania profilu zaufanego 

Warto odpowiedzieć na pytanie na temat najważniejszych korzyści z posiadania profilu zaufanego. Są to: 

  • wygoda posługiwania się i załatwiania spraw w kontaktach z administracją publiczną; 
  • wiarygodność profilu zaufanego w kontaktach z administracją publiczną; 
  • bezpieczeństwo tego rozwiązania, gwarantowane przez państwo; 
  • dostępność rozwiązania przez całą dobę przez 7 dni w tygodniu; 
  • oszczędność czasu w związku z brakiem konieczności udawania się do urzędu i składania tam podpisu własnoręcznego przy załatwianiu spraw; 
  • dostęp do rozmaitych usług oferowanych obywatelowi w ramach usług określanych jako e-administracja. 

Przykładowe sprawy, jakie można załatwić dzięki profilowi zaufanemu 

 Sposoby założenia profilu zaufanego 

Założyć profil zaufany można korzystając z internetowych serwisów bankowych w takich bankach, jak PKO BP, Bank Pekao, ING Bank Śląski, Bank Millenium, Santander, mBank, Interligo, czy Alior Bank. Oprócz tego, podobne możliwości obowiązują przy korzystaniu z oferty wielu banków spółdzielczych, a także w serwisie Poczty Polskiej Envelo. System bankowości elektronicznej jest o tyle wygodny, że samodzielnie poprowadzi użytkownika za pomocą właściwych komend w celu założenia profilu zaufanego. 

Drugim sposobem założenia i potwierdzenia profilu zaufanego jest wizyta w placówce, mając do wyboru ponad 2 tysiące miejsc w Polsce oraz za granicą. Są to tzw. punkty potwierdzające, do których należą na przykład placówki stacjonarne banków i różnych urzędów publicznych. Listę punktów potwierdzających można sprawdzić podając dane, takie jak kraj, województwo lub miejscowość pod adresem internetowym: https://pz.gov.pl/pz/confirmationPointAddressesList. W pierwszej kolejności należy wejść na stronę PZ.gov.pl i wypełnić tam wszystkie pola oraz kliknąć przycisk „Zarejestruj”. Wniosek o założenie profilu zaufanego zostanie automatycznie wysłany. Następnie trzeba wybrać jedną z placówek i udać się do niej, aby potwierdzić profil zaufany. Obowiązuje termin 14 dni od dnia zarejestrowania wniosku. Pracownik punktu potwierdzającego poprosi o okazanie dokumentu tożsamości oraz wydrukuje złożony wniosek o profil zaufany, prosząc osobę o podpisanie wniosku. 

Co więcej, obywatel ma możliwość złożyć wniosek o profil zaufany drogą elektroniczną oraz potwierdzić go w rozmowie z urzędnikiem. 

Ostatnią możliwością jest założenie i potwierdzenie profilu zaufanego on-line za pomocą dowodu elektronicznego z warstwą elektroniczną oraz czytnika NFC. 

Istnieją więc liczne możliwości do tego, aby założyć profil zaufany i cieszyć się wygodnym sposobem komunikacji oraz załatwiania spraw z właściwymi organami administracji publicznej. Popularność tego rozwiązania wynika jednocześnie z jego bezpieczeństwa, bez obawy o wyciek lub utratę jakichkolwiek danych w momencie zakładania profilu zaufanego czy posługiwania się nim. 

Masz dodatkowe pytania? Potrzebujesz wsparcia w tym zakresie?

Skontaktuj się z nami już teraz! Doświadczeni eksperci z Warido z pomocą dla Twojej firmy. 

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

eksploracja-ksiegowosci

Co to jest eksploracja księgowości?

Precyzyjne zarządzanie księgowością to klucz do sukcesu każdej organizacji. Zarówno właściciele, jak i kierownictwo są zobowiązani do ścisłego monitorowania sytuacji finansowej firmy, aby gwarantować jej trwałość i ekspansję. Niemniej jednak (…)

Czytaj więcej »
otwarcie-biznesu-w-sieci

Otwarcie biznesu w sieci – kluczowe informacje

Uruchomienie własnej firmy to skomplikowany zadanie, związane z dokładnym planowaniem i przygotowaniem różnych aspektów. Jest to klucz do ewentualnej realizacji sukcesu. W kontekście zawiłości biurokratycznych, spotykanych w siedzibach różnych instytucji, cały proces może wywoływać (…)

Czytaj więcej »
ocena-wartosci-firm

Ocena wartości firm

Wycena przedsiębiorstw ma różne cele oraz funkcje. Może służyć jako wsparcie decyzyjne – i umożliwiać podejmowanie optymalnych z punktu widzenia firmy decyzji – lub jako informacja dla organów udzielających finansowania. Można ją (…)

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej