Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe przedsiębiorcy

Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe przedsiębiorcy

Spis treści

Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe przedsiębiorcy – wszystko, co musisz o nich wiedzieć 

Jeśli rozpoczynasz lub prowadzisz działalność gospodarczą – w szczególności jednoosobową, musisz podlegać ubezpieczeniom społecznym, takim jak rentowe, emerytalne, wypadkowe i zdrowotne – są to ubezpieczenia obowiązkowe. Wyjątek może stanowić posiadanie innych tytułów do ubezpieczenia, wówczas niektóre z nich nie będą Cię obejmować w ogóle. Jednak zawsze musisz opłacać składki, określone przepisami prawa. Do ubezpieczeń społecznych zalicza się też ubezpieczenie chorobowe, które jest dobrowolne. 

Ubezpieczenie chorobowe – jak podjąć decyzję? 

Prowadząc działalność musisz dokonać zgłoszenia do ZUS w zakresie ubezpieczeń obowiązkowych oraz zdecydować o wyborze ubezpieczenia chorobowego. 
Musisz wiedzieć, że decydując się na wybór takiego ubezpieczenia, będziesz mieć obowiązek odprowadzania składek z tego tytułu. Ich wysokość ustalana jest odgórnie. 

Jednocześnie będzie Cię to uprawniać do korzystania w przyszłości na przykład z zasiłku macierzyńskiego albo chorobowego. W razie potrzeby będziesz mieć możliwość skorzystania z zasiłku opiekuńczego czy świadczenia rehabilitacyjnego. 

Wyjątkiem od opisanej sytuacji stawią osoby prowadzące własną działalność, które dobrowolnie podlegają tego typu ubezpieczeniom. Przedsiębiorca może wnioskować o ubezpieczenie chorobowe. 

Jak zgłosić się do ubezpieczenia chorobowego? 

Wnioskować o dobrowolne ubezpieczenie chorobowe możesz w każdym momencie prowadzenia działalności – zrobić w momencie założenia firmy, jak i też dokonać tego później, jeśli podejmiesz taką decyzję w dogodnym dla siebie czasie. Przepisy regulują tę możliwość pod warunkiem, że jako przedsiębiorca zgłosiłeś się do ubezpieczeń obowiązkowych w ustawowym terminie, czyli w ciągu 7 dni. Jeśli spełniłeś ten jeden warunek, to zostaniesz objęty dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym od dnia, który wskazałeś we wniosku. 

Aby dokonać takiego zgłoszenia: 

  • Jeśli rozpoczynasz działalność – należy wypełnić odpowiednie dokumenty. Jest to formularz ZUS ZUA, w którym zaznaczasz w odpowiedniej rubryce fakt, że chcesz przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia. Dokument uzupełniasz o datę, od kiedy ma działać to ubezpieczenie. 
  • Jeśli już jesteś przedsiębiorcą – w pierwszym kroku musisz wyrejestrować się z dotychczasowych tytułów ubezpieczenia na formularzu ZUS ZWUA, a następnie zgłosić się na formularzu ZUS ZUA i tam zaznaczyć ten fakt i uzupełnić datę, od kiedy ma trwać ubezpieczenie. 
  • Jeśli zgłaszasz się w trakcie miesiąca, wszystkie czynności dokonujesz jak opisane wyżej, jednak musisz wiedzieć jeszcze to to, że składkę opłacasz za cały miesiąc. 

Czy można podlegać ubezpieczeniu chorobowemu bez zgłoszenia? 

W teorii nigdy nie było to możliwe, jednak w praktyce czasami mogło się zdarzyć. Otóż istniała taka opcja na zasadzie dorozumianej. Czyli jeśli nawet nie złożyłeś takiego zgłoszenia, a zapłaciłeś i wcześniej rozliczyłeś taką składkę, wówczas ZUS uznawał ten fakt i odnotowywał, że podlegasz ubezpieczeniu chorobowemu. 

Tak było do końca 2021 roku, jednak od 2022 ZUS wymaga konkretów i podpisanych dokumentów. Jeśli jesteś przedsiębiorcą, a chcesz podlegać dobrowolnemu ubezpieczeniu, musisz na formularzu zgłosić ten fakt. Bez tego ZUS nie zaksięguje Twoich wpłat na zasadzie dorozumienia. 

Jak ustalić i rozliczać składkę ubezpieczenia chorobowego? 

Podstawa ubezpieczenia chorobowego jest taka sama jak podstawa ubezpieczeń obowiązkowych. Ważną sprawą jest jednak to, że zmieniają się one co rok, ponieważ są zależne albo od minimalnego wynagrodzenia, albo od przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia. 

Jeśli chodzi o nowych przedsiębiorców, podstawą jest 30% minimalnego wynagrodzenia w danym roku. Dla pozostałych przedsiębiorców podstawą jest 25% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Sama składka na to ubezpieczenie nie jest wysoka i wynosi 2,45% podstawy i należy ją rozliczać razem z pozostałymi składkami. 

Terminy i konsekwencje niedotrzymania terminów 

Terminowość opłacania składek jest ważna, ale samo jednorazowe spóźnienie nie powoduje już konsekwencji w postaci ustania ubezpieczenia z tego tytułu, jak to miało miejsce do końca 2021 roku. Wtedy takie opóźnienie przerywało uprawnienie do ubezpieczenia. Można to było odwrócić, zwracając się do ZUS-u o zgodę na uregulowanie składek bez ponoszenia tych konsekwencji. 
Od 2022 zmieniły się przepisy i  można składać odpowiednie wnioski do ZUS o zgodę na opóźnienia w opłacaniu składek. Sam fakt spóźnienia bez tego wniosku nie powoduje utraty uprawnień do tego ubezpieczenia, a jedynie powstaje zadłużenie wobec ZUS. 

Zadłużenie nie powinno występować lub nie powinno przekraczać 1% minimalnego wynagrodzenia i być spłacone w ciągu 6 miesięcy. Jest to warunek, aby otrzymać prawo do zasiłku od dnia uzyskania uprawnienia do niego. Jeśli będzie sytuacja, że zadłużenie jest spłacone po 6 miesiącach, wówczas zasiłek będzie wypłacony od dnia spłaty zadłużenia. 
ZUS zwraca uwagę na terminy składania dokumentów i warto o tym pamiętać. 

Masz dodatkowe pytania? Potrzebujesz wsparcia w tym zakresie?

Skontaktuj się z nami już teraz! Doświadczeni eksperci z Warido z pomocą dla Twojej firmy. 

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

Metoda wyłączenia z progresją

Metoda wyłączenia z progresją jako sposób unikania podwójnego opodatkowania

Metoda wyłączenia z progresją, czyli jak uniknąć podwójnego opodatkowania

Podwójne opodatkowanie dotyczy osób fizycznych o statusie polskiego rezydenta podatkowego. W praktyce oznacza to, że każda osoba, która uzyskuje dochody za granicą może podlegać zasadom podwójnego opodatkowania – w Polsce i w kraju, w którym podejmuje działalność zarobkową. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia. Jak uniknąć podwójnego opodatkowania?

Czytaj więcej »
Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe przedsiębiorcy

Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe przedsiębiorcy

Jeśli rozpoczynasz lub prowadzisz działalność gospodarczą – w szczególności jednoosobową, musisz podlegać ubezpieczeniom społecznym, takim jak rentowe, emerytalne, wypadkowe i zdrowotne – są to ubezpieczenia obowiązkowe. Wyjątek może stanowić posiadanie innych tytułów do ubezpieczenia, wówczas niektóre z nich nie będą Cię obejmować w ogóle.

Czytaj więcej »
Zwyczajne zgromadzenie wspólników przez Internet

Czy zwyczajne zgromadzenie wspólników może się odbyć przez Internet? 

Zwyczajne zgromadzenie wspólników to na przykładzie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością kluczowy organ, obok zarządu i rady nadzorczej. Potrzeby zgłaszane przez przedsiębiorców, ugruntowane przez późniejsze wydarzenia pandemii Covid-19, przyczyniły się do istotnych wyzwań w dziedzinie odbywania spotkań na potrzeby funkcjonowania spółki z o.o. podczas zwyczajnego zgromadzenia wspólników.

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej