Metoda wyłączenia z progresją jako sposób unikania podwójnego opodatkowania

Metoda wyłączenia z progresją

Podwójne opodatkowanie dotyczy osób fizycznych o statusie polskiego rezydenta podatkowego. W praktyce oznacza to, że każda osoba, która uzyskuje dochody za granicą może podlegać zasadom podwójnego opodatkowania – w Polsce i w kraju, w którym podejmuje działalność zarobkową. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia. Jak uniknąć podwójnego opodatkowania?  

Polski rezydent podatkowy a nierezydent 

W polskim ustawodawstwie podatkowym możemy mieć do czynienia z dwoma pojęciami: rezydenta i nierezydenta podatkowego. Wyjaśnijmy zatem co oznaczają. Polskim rezydentem podatkowym staje się każdy, kto zgodnie z ustawą, przebywa w Polsce dłużej niż 183 dni w ciągu roku podatkowego lub to właśnie tu znajduje się jego ostatni ośrodek interesów życiowych. Polski rezydent podatkowy podlega pod nieograniczony obowiązek podatkowy, czyli rozlicza podatek od dochodu osiąganego w kraju oraz za granicą – oznacza to, że dochód uzyskany za granicą może być opodatkowany w Polsce oraz w kraju, w którym został osiągnięty. 

Nierezydenci to z kolei osoby, które nie posiadają miejsca zamieszkania dla celów podatkowych na terenie Polski – obowiązuje ich więc ograniczony obowiązek podatkowy. Muszą oni rozliczać w Polsce wyłącznie dochody, które zostały uzyskane na jej terytorium.   

Podwójne opodatkowanie – co to? 

Podwójne opodatkowanie to sytuacja, w której na jednego podatnika zostaje nałożony podatek dochodowy przez dwa lub więcej państw – opodatkowując ten sam dochód przez niego uzyskany. Pracując za granicą i posiadając nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce musisz liczyć się więc z możliwością zastosowania podwójnego opodatkowania dla Twojego dochodu. Równocześnie jednak możesz wyeliminować ten problem – Polska posiada umowy unikania podwójnego opodatkowania z wieloma krajami. Jak uniknąć podwójnego opodatkowania dochodu? Przede wszystkim sprawdzić, czy kraj, w którym uzyskujesz dochód ma zawartą z Polską umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania – możesz na ich bazie rozliczyć dochody zagraniczne w zeznaniu rocznym, stosując metodę wyłączenia z progresją.    

Jak uniknąć podwójnego opodatkowania? 

Wśród najpopularniejszych metod unikania podwójnego opodatkowania znaleźć można: znane jako metoda potrącenia, proporcjonalne zaliczenie oraz wyłączenie, nazywane metodą wyłączenia z progresją.   

Metoda proporcjonalnego zaliczenia opiera się na zsumowaniu dochodów uzyskanych za granicą z tymi, osiąganymi w Polsce, a następnie zmniejszeniu podatku dochodowego o ten zapłacony w obcym państwie. Znacznie popularniejsza jest jednak metoda wyłączenia z progresją. 

Na czym polega metoda wyłączenia z progresją?  

Podstawowym instrumentem prawnym tej metody są umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy państwami. W tym wypadku wzajemnie rezygnują one z potrącania podatku z dochodu uzyskanego za granicą przez podatnika, który ma rezydencję podatkową w danym kraju. Upraszczając, jeśli pracujesz za granicą – nie zapłacisz w Polsce podatku dochodowego od uzyskanych tam dochodów. Równocześnie jednak uwzględnione zostaną Twoje zagraniczne dochody do ustalenia obowiązującej Cię stawki podatku dochodowego.  

Metoda wyłączenia z progresją w praktyce 

Każdy polski rezydent podatkowy ma obowiązek rozliczenia w Polsce dochodów i dostarczenia w Urzędu Skarbowego rocznego zeznania podatkowego – wyłączeniem od obowiązku złożenia deklaracji PIT jest sytuacja, w której rezydent nie osiągnął w Polsce dochodów. Osiągając dochody zagraniczne – co istotne jednak: w kraju, z którym Polska ma podpisaną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania – w zeznaniu podatkowym możesz zsumować osiągnięte dochody w Polsce i zagranicą (pomniejszone o przysługujące odliczenia), następnie obliczyć podatek dochodowy od całości kwoty stosując skalę podatkową – otrzymujemy rzeczywistą stopę podatkową, która wyznacza podatek, którym zostaniesz objęty na terenie rezydencji podatkowej. Równocześnie jednak Twoje zagraniczne dochody nie będą w Polsce opodatkowane – podstawę obliczenia podatku stanowią dochody uzyskane na terenie Rzeczpospolitej według skali podatkowej. 

Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania – z jakimi państwami? 

Pamiętaj, że dla zastosowania metody wyłączenia z progresją musisz uzyskiwać dochody w kraju, z którym Polska ma podpisaną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania. Państw tych jest bardzo wiele – wśród najpopularniejszych znajdują się: Austria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Francja, Grecja, Hiszpania, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Szwecja, Ukraina, Węgry, Wielka Brytania i Irlandia Północna oraz Włochy.   

Masz dodatkowe pytania? Potrzebujesz wsparcia w tym zakresie?

Skontaktuj się z nami już teraz! Doświadczeni eksperci z Warido z pomocą dla Twojej firmy. 

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

zmiany-w-e-paragonach-2023

Zmiany w e-paragonach 2023

Już od dnia 15 września podatnicy będą mieli możliwość udostępniania paragonów poprzez nową platformę Ministerstwa Finansów – tzw. HUB paragonowy. Jest to jedna ze zmian wprowadzonych w ramach pakietu uproszczeń (…)

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej