Outsourcing kadr i płac

outsourcing-kadr-i-plac

Spis treści

Kadry i płace są jednym z najważniejszych działów i obszarów zadania w Twojej firmie. Nic więc dziwnego, że przykładasz szczególną wagę do sprawnego, skutecznego funkcjonowania tej części swojej działalności gospodarczej. Coraz częstszą praktyką staje się outsourcing kadr i płac. Dlaczego warto go wybrać i jak on działa? Przyjrzyj się temu zagadnieniu z bliska.

Outsourcing kadr i płac i jego krótka charakterystyka

Firmy zewnętrzne zajmujące się obsługą kadr i płac w Twoim przedsiębiorstwie cechuje maksymalny przede wszystkim profesjonalizm oferowanych usług. Jeśli postawisz na outsourcing kadr i płac, możesz być w stałym kontakcie z ekspertami w tej dziedzinie, dzięki czemu nie musisz obawiać się problemów powstających wraz z dokonywaniem transakcji, zatrudnianiem nowych pracowników czy innych czynności dnia codziennego. 

Outsourcing to nic innego jak powierzenie obsługi Twoich spraw biznesowych w ręce zewnętrznej, specjalistycznej firmy. Outsourcing kadr i płac to usługa, która dotyczy prowadzenia wszelkich niezbędnych czynności związanych z zatrudnieniem pracowników w Twojej firmie. W związku z tym, jeśli decydujesz się na zlecenie usług firmie zewnętrznej w tym zakresie, możesz liczyć m.in. na:

  • prowadzenie akt osobowych,
  • rozliczenie czasu pracy każdego pracownika,
  • przygotowanie, naliczanie, jak również wykonywanie przelewów wypłat dla pracowników,
  • prowadzenie niezbędnej dokumentacji pracowników firmy, tj. wydawanie PIT-ów, dostarczenie pasków z pensją, wydawanie zaświadczeń o zarobkach i wiele innych,
  • obsługa Pracowniczych Planów Kapitałowych,
  • obsługa kontroli w Twojej firmie (PIP, ZUS, US), jak również udzielanie niezbędnych wyjaśnień.

Co ciekawe, przedsiębiorcy zazwyczaj zlecają prowadzenie kadr i płac tej samej firmie zewnętrznej, która prowadzi dla nich również całą księgowość działalności gospodarczej. 

Na czym opiera swoje działanie outsourcing kadr i płac?

Chcąc zawiązać współpracę z firmą outsourcingową, należy w pierwszej kolejności podpisać rzetelnie sporządzoną umowę. To dla Ciebie gwarancja długotrwałej współpracy, bezpieczeństwa powierzenia danych osobowych czy dokumentacji. 

Firma zewnętrzna przejmuje od Twojej firmy realizację zadań z zakresu kadr i płac. Czynności wykonuje outsourcer bądź grupa specjalistów, w zależności od skali działania Twojej firmy. Ty stajesz w roli zleceniodawcy. To, co różni outsourcing od stałego działu kadr i płac w Twoim przedsiębiorstwie, to przede wszystkim fakt, że specjaliści nie są zatrudnieni przez Ciebie – wykonują jedynie określony zakres obowiązków i nie przebywają w placówce, w której działasz. Bardzo wiele czynności wykonywane jest zdalnie, przy pomocy profesjonalnych programów kadrowych.

Po bezpiecznym przekazaniu wszystkich niezbędnych danych, ciągłej aktualizacji (podajesz firmie outsourcingowej nowe zatrudnienia bądź zwolnienia) specjalista nie musi pracować bezpośrednio w Twojej firmie. Co jednak ważne, jesteś w stałym kontakcie z ekspertami pracującymi w firmie outsourcingowej.  W każdej chwili możesz więc dopytać o konkretne kwestie kadrowo-płacowe, dzięki czemu możesz liczyć na stałe wsparcie i pomoc.

Bardzo częstą praktyką jest, że outsourcer pojawia się w Twojej firmie kilka razy w miesiącu. Jest to czas na indywidualne spotkanie z Tobą lub Twoimi pracownikami, wyjaśnienie wszystkich kwestii spornych, pozyskanie niezbędnych informacji do sprawnej obsługi. 

Dlaczego warto skorzystać z usług firmy zewnętrznej? 

Outsourcing kadr i płac niesie za sobą ogromną paletę korzyści dla Twojej firmy. Przede wszystkim nie musisz tworzyć stałego etatu i miejsc pracy dla kilku osób, które będą tworzyć dział kadr i płac w Twojej firmie. Jest to ogromna forma oszczędności zarówno w finansach Twojej firmy, jak również w powierzchni niezbędnej do prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Dodatkowo pomijasz także koszty i oszczędzacz czas związany z właściwym zorganizowaniem miejsc pracy i stanowisk dla osób, które będą zajmować się obsługą kadr i płac, jak również nie musisz przeprowadzać mozolnego procesu rekrutacji, by wyłonić najbardziej kompetentne osoby do swojego zespołu. 

Na dodatkową uwagę zasługuje także fakt, że outsourcing niweluje konieczność ciągłego dokształcania stale zatrudnionych pracowników. Niejednokrotnie musiałbyś ponosić dodatkowe koszty związane z posyłaniem swoich stałe zatrudnionych pracowników na różnego rodzaju szkolenia czy kursy. Eksperci z firmy outsourcingowej sami inwestują w swój rozwój, posiadając aktualną, kompleksową wiedzę. 

Jak wybrać właściwą firmę?

Outsourcing kadr i płac to profesjonalne rozwiązanie dedykowane dla każdego przedsiębiorcy, który szuka sposobów na wydajną i ekonomiczną pracę swoich pracowników. Musisz też wiedzieć, że bez znaczenia pozostaje to, czy prowadzisz mikro, czy makro przedsiębiorstwo. Outsourcing kadr i płac jest zawsze słusznym wyborem, które przynosi sporo różnorodnych korzyści, w tym wielu finansowych.

Masz dodatkowe pytania? Potrzebujesz wsparcia w tym zakresie?

Szukasz profesjonalnego partnera, który podejmie się zarządzania kadrami i płacami Twojej firmy w najlepszy sposób? Biuro rachunkowe WARIDO jest tutaj, aby Ci pomóc! Specjalizujemy się w kompleksowej obsłudze kadrowo-płacowej, zapewniając naszym klientom pełne zadowolenie, ciągły kontakt, wsparcie wiedzą. Skontaktuj się z nami już teraz! 

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

eksploracja-ksiegowosci

Co to jest eksploracja księgowości?

Precyzyjne zarządzanie księgowością to klucz do sukcesu każdej organizacji. Zarówno właściciele, jak i kierownictwo są zobowiązani do ścisłego monitorowania sytuacji finansowej firmy, aby gwarantować jej trwałość i ekspansję. Niemniej jednak (…)

Czytaj więcej »
otwarcie-biznesu-w-sieci

Otwarcie biznesu w sieci – kluczowe informacje

Uruchomienie własnej firmy to skomplikowany zadanie, związane z dokładnym planowaniem i przygotowaniem różnych aspektów. Jest to klucz do ewentualnej realizacji sukcesu. W kontekście zawiłości biurokratycznych, spotykanych w siedzibach różnych instytucji, cały proces może wywoływać (…)

Czytaj więcej »
ocena-wartosci-firm

Ocena wartości firm

Wycena przedsiębiorstw ma różne cele oraz funkcje. Może służyć jako wsparcie decyzyjne – i umożliwiać podejmowanie optymalnych z punktu widzenia firmy decyzji – lub jako informacja dla organów udzielających finansowania. Można ją (…)

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej