Specjalna strefa ekonomiczna

specjalna-strefa-ekonomiczna

Spis treści

Prowadzenie własnej firmy to obecnie jeden z powszechnych sposobów zarobkowania. Dostęp do działalności gospodarczej i procedury jej zakładania są znacznie prostsze niż jeszcze dekadę temu, co skłania wiele osób do realizacji swojego marzenia o byciu przedsiębiorcą. Jeśli Ty też chcesz dołączyć do grona osób prowadzących firmę, musisz poznać podstawy prawa podatkowego w Polsce oraz możliwości, jakie dziś stoją przed ludźmi z inicjatywą. Jeżeli jeszcze nie słyszałeś o specjalnej strefie ekonomicznej lub pojęcie to nie jest dla Ciebie do końca zrozumiałe, koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem. Sprawdź, gdzie najlepiej prowadzić biznes i dlaczego to się opłaca!

Co to jest specjalna strefa ekonomiczna i jakie niesie dla Ciebie korzyści?

Specjalna strefa ekonomiczna to wydzielony obszar w obrębie danego państwa, na którym obowiązują inne zasady opodatkowania, niż w całym kraju. Przedsiębiorcy mogą tam występować zatem na uprzywilejowanej pozycji i cieszyć się różnorakimi ulgami podatkowymi. Dodatkowo bardzo często takie miejsca są promowane przez władze danego okręgu czy miasta, więc otrzymują korzyści nie tylko dzięki odgórnym przepisom, ale także w ramach lokalnego wsparcia.

Specjalne strefy ekonomiczne działają w Polsce w wielu miastach na terenie poszczególnych województw (W naszym kraju jest takich stref 14 o obszarze nie większym niż 25 tys ha). Ich funkcjonowanie jest ściśle określone przepisami prawa, a strefy ustanawiane są przez Radę Ministrów na wniosek Ministra właściwego do spraw gospodarki. Decyzja o ustanowieniu specjalnej strefy ekonomicznej wydawana jest w formie rozporządzenia. Podmioty, które chcą prowadzić działalność w specjalnej strefie ekonomicznej, również muszą uzyskać na to zgodę wskazanego Ministra.

Strefami zarządzają spółki akcyjne bądź spółki z ograniczoną odpowiedzialnością należące do Skarbu Państwa lub samorządów województwa. Jeśli chcesz prowadzić swoją działalność na takim właśnie obszarze i płacić mniejsze podatki, koniecznie zainteresuj się bliżej tematem. Dzięki temu możesz liczyć na następujące udogodnienia:

 • zwolnienie z podatku dochodowego (CIT lub PIT) od 15 do 50%;
 • możliwość swobodnego korzystania z gruntów, których infrastruktura jest dostosowana do wymogów prowadzenia działalności gospodarczej;
 • możliwość kupowania bądź wynajmowania nieruchomości znajdujących się na terenie specjalnych stref ekonomicznych;
 • leasing w ramach powstających nieruchomości;
 • zwolnienie z podatku od nieruchomości przy inwestycjach;
 • wsparcie administracyjne i logistyczne ze strony spółek zarządzających specjalną strefą ekonomiczną.

Finanse firmy w specjalnej strefie ekonomicznej

Podmioty prowadzące działalność gospodarczą nie mogą zaliczać do swoich kosztów uzyskania przychodów wszystkich wydatków – zgodnie z art. 15e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Tak jest np. z kosztami związanymi z powiązanymi podmiotami i wypłacanymi na ich rzecz. Prawo wprowadza w tej materii limity do 3 mln złotych w roku podatkowym. Jednak w specjalnej strefie ekonomicznej wiele rzeczy odbywa się inaczej, stąd też niektórzy przedsiębiorcy mogą mylnie zakładać, że powszechnie obowiązujące normy nie będą ich obowiązywały, co nie zawsze jest zgodne z prawdą.

Nawet zwracając się z prośbą o wykładnię przepisów bezpośrednio do organów podatkowych, można uzyskać sprzeczne informacje. Dlatego też, jeśli chcesz prowadzić działalność gospodarczą w specjalnej strefie ekonomicznej, zasięgnij porady doświadczonych księgowych. Prowadzimy profesjonalne biuro rachunkowe, które ma spore doświadczenie w obsługiwaniu podobnych spraw, w związku z czym koniecznie sprawdź nasze usługi i skontaktuj się z nami, jeśli potrzebujesz merytorycznej pomocy natury prawnej i podatkowej! Gwarantujemy rzetelność, solidność i odpowiednie wsparcie dla Twojej firmy. 

Rozliczenie Twojej działalności

Prowadzenie własnego biznesu nie jest łatwym wyzwaniem, a najwięcej przedsiębiorców obawia się właśnie tego, że przepadnie w gąszczu podatkowych pułapek. Specjalne strefy ekonomiczne są bezpieczną alternatywą dla każdego, kto chce prowadzić działalność na preferencyjnych warunkach, mogąc liczyć na regionalne formy wsparcia rozwoju własnego interesu.

Dzięki specjalnym strefom ekonomicznym przedsiębiorczość w Polsce może stale się rozwijać. Skorzystaj z takiego rozwiązania i nawiąż z nami współpracę w zakresie księgowość, a rozliczymy za Ciebie m.in.:

 • SSE-R, SSE/A, SSE-R/A;
 • ryczałt;
 • służbowe delegacje;
 • świadczenia pracownicze;
 • samochody służbowe i inne sprzęty znajdujące się na wyposażeniu Twojej firmy;
 • abolicje podatkowe i przysługujące Ci ulgi.

Masz dodatkowe pytania? Potrzebujesz wsparcia w tym zakresie?

Księgowością firm zajmujemy się w sposób kompleksowy i holistyczny, dlatego też oddając sprawy w nasze ręce, nie musisz już niczym się martwić ani stresować. Dokonamy za Ciebie wszelkich wyliczeń i poinformujemy Cię o ważnych terminach z punktu widzenia przedsiębiorcy. Naszym celem jest zapewnienie maksimum komfortu obsługiwanym podmiotom. Skontaktuj się z nami i wykorzystaj w pełni możliwości, jakie daje Ci specjalna strefa ekonomiczna!

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

eksploracja-ksiegowosci

Co to jest eksploracja księgowości?

Precyzyjne zarządzanie księgowością to klucz do sukcesu każdej organizacji. Zarówno właściciele, jak i kierownictwo są zobowiązani do ścisłego monitorowania sytuacji finansowej firmy, aby gwarantować jej trwałość i ekspansję. Niemniej jednak (…)

Czytaj więcej »
otwarcie-biznesu-w-sieci

Otwarcie biznesu w sieci – kluczowe informacje

Uruchomienie własnej firmy to skomplikowany zadanie, związane z dokładnym planowaniem i przygotowaniem różnych aspektów. Jest to klucz do ewentualnej realizacji sukcesu. W kontekście zawiłości biurokratycznych, spotykanych w siedzibach różnych instytucji, cały proces może wywoływać (…)

Czytaj więcej »
ocena-wartosci-firm

Ocena wartości firm

Wycena przedsiębiorstw ma różne cele oraz funkcje. Może służyć jako wsparcie decyzyjne – i umożliwiać podejmowanie optymalnych z punktu widzenia firmy decyzji – lub jako informacja dla organów udzielających finansowania. Można ją (…)

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej