Specjalna strefa ekonomiczna

specjalna-strefa-ekonomiczna

Spis treści

Prowadzenie własnej firmy to obecnie jeden z powszechnych sposobów zarobkowania. Dostęp do działalności gospodarczej i procedury jej zakładania są znacznie prostsze niż jeszcze dekadę temu, co skłania wiele osób do realizacji swojego marzenia o byciu przedsiębiorcą. Jeśli Ty też chcesz dołączyć do grona osób prowadzących firmę, musisz poznać podstawy prawa podatkowego w Polsce oraz możliwości, jakie dziś stoją przed ludźmi z inicjatywą. Jeżeli jeszcze nie słyszałeś o specjalnej strefie ekonomicznej lub pojęcie to nie jest dla Ciebie do końca zrozumiałe, koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem. Sprawdź, gdzie najlepiej prowadzić biznes i dlaczego to się opłaca!

Co to jest specjalna strefa ekonomiczna i jakie niesie dla Ciebie korzyści?

Specjalna strefa ekonomiczna to wydzielony obszar w obrębie danego państwa, na którym obowiązują inne zasady opodatkowania, niż w całym kraju. Przedsiębiorcy mogą tam występować zatem na uprzywilejowanej pozycji i cieszyć się różnorakimi ulgami podatkowymi. Dodatkowo bardzo często takie miejsca są promowane przez władze danego okręgu czy miasta, więc otrzymują korzyści nie tylko dzięki odgórnym przepisom, ale także w ramach lokalnego wsparcia.

Specjalne strefy ekonomiczne działają w Polsce w wielu miastach na terenie poszczególnych województw (W naszym kraju jest takich stref 14 o obszarze nie większym niż 25 tys ha). Ich funkcjonowanie jest ściśle określone przepisami prawa, a strefy ustanawiane są przez Radę Ministrów na wniosek Ministra właściwego do spraw gospodarki. Decyzja o ustanowieniu specjalnej strefy ekonomicznej wydawana jest w formie rozporządzenia. Podmioty, które chcą prowadzić działalność w specjalnej strefie ekonomicznej, również muszą uzyskać na to zgodę wskazanego Ministra.

Strefami zarządzają spółki akcyjne bądź spółki z ograniczoną odpowiedzialnością należące do Skarbu Państwa lub samorządów województwa. Jeśli chcesz prowadzić swoją działalność na takim właśnie obszarze i płacić mniejsze podatki, koniecznie zainteresuj się bliżej tematem. Dzięki temu możesz liczyć na następujące udogodnienia:

 • zwolnienie z podatku dochodowego (CIT lub PIT) od 15 do 50%;
 • możliwość swobodnego korzystania z gruntów, których infrastruktura jest dostosowana do wymogów prowadzenia działalności gospodarczej;
 • możliwość kupowania bądź wynajmowania nieruchomości znajdujących się na terenie specjalnych stref ekonomicznych;
 • leasing w ramach powstających nieruchomości;
 • zwolnienie z podatku od nieruchomości przy inwestycjach;
 • wsparcie administracyjne i logistyczne ze strony spółek zarządzających specjalną strefą ekonomiczną.

Finanse firmy w specjalnej strefie ekonomicznej

Podmioty prowadzące działalność gospodarczą nie mogą zaliczać do swoich kosztów uzyskania przychodów wszystkich wydatków – zgodnie z art. 15e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Tak jest np. z kosztami związanymi z powiązanymi podmiotami i wypłacanymi na ich rzecz. Prawo wprowadza w tej materii limity do 3 mln złotych w roku podatkowym. Jednak w specjalnej strefie ekonomicznej wiele rzeczy odbywa się inaczej, stąd też niektórzy przedsiębiorcy mogą mylnie zakładać, że powszechnie obowiązujące normy nie będą ich obowiązywały, co nie zawsze jest zgodne z prawdą.

Nawet zwracając się z prośbą o wykładnię przepisów bezpośrednio do organów podatkowych, można uzyskać sprzeczne informacje. Dlatego też, jeśli chcesz prowadzić działalność gospodarczą w specjalnej strefie ekonomicznej, zasięgnij porady doświadczonych księgowych. Prowadzimy profesjonalne biuro rachunkowe, które ma spore doświadczenie w obsługiwaniu podobnych spraw, w związku z czym koniecznie sprawdź nasze usługi i skontaktuj się z nami, jeśli potrzebujesz merytorycznej pomocy natury prawnej i podatkowej! Gwarantujemy rzetelność, solidność i odpowiednie wsparcie dla Twojej firmy. 

Rozliczenie Twojej działalności

Prowadzenie własnego biznesu nie jest łatwym wyzwaniem, a najwięcej przedsiębiorców obawia się właśnie tego, że przepadnie w gąszczu podatkowych pułapek. Specjalne strefy ekonomiczne są bezpieczną alternatywą dla każdego, kto chce prowadzić działalność na preferencyjnych warunkach, mogąc liczyć na regionalne formy wsparcia rozwoju własnego interesu.

Dzięki specjalnym strefom ekonomicznym przedsiębiorczość w Polsce może stale się rozwijać. Skorzystaj z takiego rozwiązania i nawiąż z nami współpracę w zakresie księgowość, a rozliczymy za Ciebie m.in.:

 • SSE-R, SSE/A, SSE-R/A;
 • ryczałt;
 • służbowe delegacje;
 • świadczenia pracownicze;
 • samochody służbowe i inne sprzęty znajdujące się na wyposażeniu Twojej firmy;
 • abolicje podatkowe i przysługujące Ci ulgi.


Oferta Warido

Księgowością firm zajmujemy się w sposób kompleksowy i holistyczny, dlatego też oddając sprawy w nasze ręce, nie musisz już niczym się martwić ani stresować. Dokonamy za Ciebie wszelkich wyliczeń i poinformujemy Cię o ważnych terminach z punktu widzenia przedsiębiorcy. Naszym celem jest zapewnienie maksimum komfortu obsługiwanym podmiotom.

Skontaktuj się z nami już dziś i dowiedz się więcej o tym, jak możemy wspierać Twoją firmę w drodze do sukcesu!

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

nowe-przepisy-dla-jednoosobowych-działalnosci-gospodarczych

Nowe przepisy dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Rozpoczęcie nowego roku często wiąże się z wprowadzeniem nowych przepisów, które mogą mieć znaczący wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej. Rok 2024 nie jest wyjątkiem, szczególnie dla właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych, dla których zmiany prawne stanowią zarówno wyzwanie, jak i okazję do optymalizacji swoich przedsięwzięć.

Czytaj więcej »
oplata-za-jednorazowe-opakowania-w-gastronomii

Opłata za jednorazowe opakowania w gastronomii

Gastronomia od 1 stycznia 2024 pobiera od konsumentów opłaty za jednorazowe opakowania na wynos wykonane z tworzyw sztucznych. Przepis jest wynikiem zaimplementowania do polskiego prawa unijnej dyrektywy SUP (Single-Use Plastics Directive) zwanej dyrektywą plastikową. Jeżeli właśnie otwierasz na lato restaurację, przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie obowiązują Cię zasady. Pozwoli Ci to uniknąć kar wynoszących nawet 40 tys. zł.

Czytaj więcej »
leasing-samochodow-osobowych-a-rozliczenia-vat

Leasing samochodów osobowych a rozliczenia VAT

Wakacje składkowe to miesięczny urlop dla przedsiębiorców, kiedy to będą zwolnieni z opłacania większości składek ZUS. Wakacje nie obligują do zawieszania działalności, co znaczy, że można w ich trakcie normalnie pracować i zarabiać. Jeżeli prowadzisz firmę i przyda Ci się oddech od zobowiązań, przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, czy kwalifikujesz się do skorzystania z wakacji.

Czytaj więcej »
dni-wolne-od-pracy-2024-czyli-czy-2-maja-trzeba-pracowac

Dni wolne od pracy 2024, czyli czy 2 maja trzeba pracować?

W świecie biznesu, gdzie obraz marki i jej percepcja mają zasadnicze znaczenie dla sukcesu, odpowiednie zarządzanie wydatkami na reprezentację i reklamę jest kluczowe. Zrozumienie, jak efektywnie przekształcić te wydatki w koszty uzyskania przychodu, może być determinantą przewagi konkurencyjnej. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, który rzuca światło na ten skomplikowany aspekt zarządzania finansowego.

Czytaj więcej »
eksport-i-wsto-w-dzialalnosci-zwolnionej-z-VAT-jak-to-działa

Eksport i WSTO w działalności zwolnionej z VAT

W świecie biznesu i inwestycji, dywidenda to znak dobrze prosperującej spółki, a dla udziałowców – oczekiwany przychód. Co jednak, gdy udziałowiec nie dożyje wypłaty dywidendy? W takich okolicznościach pojawiają się pytania dotyczące opodatkowania tej dywidendy, która przechodzi na spadkobierców. Czy podlega ona podatkowi dochodowemu, czy może podatkowi od spadków i darowizn? To zagadnienie jest istotne nie tylko dla spadkobierców, ale również dla firm, które muszą właściwie zarządzać swoimi zobowiązaniami podatkowymi.

Czytaj więcej »
zarzadzanie-kosztami-reprezentacji-i-reklamy

Zarządzanie kosztami reprezentacji i reklamy

W świecie biznesu, gdzie obraz marki i jej percepcja mają zasadnicze znaczenie dla sukcesu, odpowiednie zarządzanie wydatkami na reprezentację i reklamę jest kluczowe. Zrozumienie, jak efektywnie przekształcić te wydatki w koszty uzyskania przychodu, może być determinantą przewagi konkurencyjnej. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, który rzuca światło na ten skomplikowany aspekt zarządzania finansowego.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.