Zaznacz stronę

W związku z przyjętymi przez Radę Ministrów w czerwcu 2019r. założeniami projektu budżetu państwa na rok 2020 składki przedsiębiorców odprowadzane do ZUS rekordowo wzrosną. Będzie to spowodowane wzrostem minimalnej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, SFWON, oraz Fundusz Pracy o 277,00 zł. O ile więcej miesięcznie przedsiębiorcy będą przelewać do ZUS od nowego roku?

Minimalna podstawa wymiaru składek

Zgodnie z projektem budżetu przeciętne prognozowane wynagrodzenie miesięczne brutto w 2020 roku wyniesie 5227 zł. Wówczas podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, SFWON i Fundusz Pracy dla przedsiębiorców będzie wynosić 60% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego brutto, czyli 3136,20 zł. Dodatkowo skorygowano przeciętne prognozowane wynagrodzenie w roku 2019 o 167,00 PLN, co oznacza ok. 10% wzrost podstawy składkowej w 2020 r.

O ile więcej przeleją przedsiębiorcy do ZUS w 2020 roku na ubezpieczenia społeczne?

Ze wstępnych wyliczeń wynika, że kwota przelewana do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jako składki ubezpieczeń społecznych wzrośnie o ok. 88,00 PLN. Jest to przyrost miesięczny, więc w skali roku będzie to 1056,00 PLN.

Dodajemy, że wzrośnie również wysokość składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe przedsiębiorcy. W 2020 roku będzie to kwota 76,84 PLN (aktualnie to 70,05 PLN).

Ubezpieczenie zdrowotne

Przypominamy, że składka na ubezpieczenie zdrowotne nie jest składką należącą do ubezpieczeń społecznych. Jej wysokość zostanie podana na początku przyszłego roku, jednak eksperci już szacują, że będzie wynosić ona 365,60 PLN, czyli o 6,8% więcej niż aktualnie.

Podsumowanie

Sumując te wszystkie wzrosty składek otrzymujemy roczną kwotę o 1413,24 PLN większą niż w 2019 roku – jeśli opłacamy dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, a także 1331,76 PLN rocznie gdy nie płacimy tego ubezpieczenia. Jest to duża kwota, szczególnie dla przedsiębiorców, którzy w ciągu roku nie osiągają pokaźnych zysków.

Zachęcamy do zapisania się do naszego Newsletter’a i bycia na bieżąco w najważniejszych kwestiach dotyczących Twojej firmy!

Wypełnij poniższy formularz lub zadzwoń!

Zapraszamy do współpracy!

Wymagana zgoda

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Call Now ButtonZadzwoń teraz!