fbpx

Wzrost składek ZUS dla przedsiębiorców w 2020r.

Wzrost skladek zus od 2020 roku

W związku z przyjętymi przez Radę Ministrów w czerwcu 2019r. założeniami projektu budżetu państwa na rok 2020 składki przedsiębiorców odprowadzane do ZUS rekordowo wzrosną. Będzie to spowodowane wzrostem minimalnej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, SFWON, oraz Fundusz Pracy o 277,00 zł. O ile więcej miesięcznie przedsiębiorcy będą przelewać do ZUS od nowego roku?

Minimalna podstawa wymiaru składek

Zgodnie z projektem budżetu przeciętne prognozowane wynagrodzenie miesięczne brutto w 2020 roku wyniesie 5227 zł. Wówczas podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, SFWON i Fundusz Pracy dla przedsiębiorców będzie wynosić 60% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego brutto, czyli 3136,20 zł. Dodatkowo skorygowano przeciętne prognozowane wynagrodzenie w roku 2019 o 167,00 PLN, co oznacza ok. 10% wzrost podstawy składkowej w 2020 r.

O ile więcej przeleją przedsiębiorcy do ZUS w 2020 roku na ubezpieczenia społeczne?

Ze wstępnych wyliczeń wynika, że kwota przelewana do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jako składki ubezpieczeń społecznych wzrośnie o ok. 88,00 PLN. Jest to przyrost miesięczny, więc w skali roku będzie to 1056,00 PLN.

Dodajemy, że wzrośnie również wysokość składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe przedsiębiorcy. W 2020 roku będzie to kwota 76,84 PLN (aktualnie to 70,05 PLN).

Ubezpieczenie zdrowotne

Przypominamy, że składka na ubezpieczenie zdrowotne nie jest składką należącą do ubezpieczeń społecznych. Jej wysokość zostanie podana na początku przyszłego roku, jednak eksperci już szacują, że będzie wynosić ona 365,60 PLN, czyli o 6,8% więcej niż aktualnie.

Podsumowanie

Sumując te wszystkie wzrosty składek otrzymujemy roczną kwotę o 1413,24 PLN większą niż w 2019 roku – jeśli opłacamy dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, a także 1331,76 PLN rocznie gdy nie płacimy tego ubezpieczenia. Jest to duża kwota, szczególnie dla przedsiębiorców, którzy w ciągu roku nie osiągają pokaźnych zysków.

Zachęcamy do zapisania się do naszego Newsletter’a i bycia na bieżąco w najważniejszych kwestiach dotyczących Twojej firmy!

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

zatrudnianie-obywateli-ukrainy-po-1-lipca-2024-r

Zatrudnianie obywateli Ukrainy po 1 lipca 2024 r.

Kryptowaluty, takie jak Bitcoin, zdobyły ogromną popularność jako forma inwestycji. Aktualna wartość Bitcoina wynosi około 245 tysięcy złotych. Choć handel kryptowalutami może przynieść znaczne zyski, ważne jest zrozumienie związanych z tym obowiązków podatkowych.

Czytaj więcej »
nowe-przepisy-dla-operatorow-platform-cyfrowych-2024

Nowe przepisy dla operatorów platform cyfrowych 2024

Od 1 lipca 2024 roku wejdą w życie przepisy nakładające na operatorów platform cyfrowych obowiązek gromadzenia i przekazywania administracji podatkowej informacji o sprzedawcach dokonujących transakcji za pośrednictwem tych platform. Zmiany te wynikają z ustawy z dnia 23 maja 2024 roku, która wprowadza nowe regulacje w zakresie wymiany informacji podatkowych z innymi krajami.

Czytaj więcej »
fuzje-transgraniczne-globalny-sukces-dlafirm

Fuzje Transgraniczne – globalny sukces dla firm

Globalizacja gospodarki oraz dynamiczny rozwój technologii sprawiają, że coraz więcej firm decyduje się na ekspansję międzynarodową. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu są fuzje transgraniczne. Proces ten umożliwia przedsiębiorstwom dostęp do nowych rynków, technologii oraz zasobów, które w przeciwnym razie byłyby trudno dostępne. W artykule przyjrzymy się bliżej, czym są fuzje transgraniczne, jakie korzyści przynoszą oraz jakie wyzwania wiążą się z ich realizacją.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.