Zawieszenia celne – jak nie płacić cła z tytułu importowanych komponentów wykorzystywanych w procesie produkcji

zawieszenia celne

Zawieszenia celne – jeden z naszych doradców podatkowych i agent celny – Piotr Kochanecki, wyjaśnia na poniższym nagraniu co to są zawieszenia celne, tłumaczy kto może skorzystać z takiego zawieszenia i wyszczególnia co trzeba zrobić, żeby importowany przez naszą firmę komponent wykorzystywany w procesie produkcji był zwolniony z cła.

Co to są zawieszenia celne?

Zawieszenia celne jest to niezwykle korzystny instrument celny skierowany do podmiotów, które importują lub zamierzają importować komponenty do produkcji z poza unii europejskiej, który może pozwolić na znaczące obniżenie ich obciążeń fiskalnych. W praktyce często pozwala on na uniknięcie płacenia cła na importowane surowce lub komponenty zmniejszając przy tym znacząco koszty pozyskania surowców do procesu produkcji.

Na co pozwalają zawieszenia celne?

Zawieszenia celne zasadniczo pozwalają na obniżenie, a w praktyce najczęściej zniesienie cła na określone surowce lub komponenty na okres od 3 do 5 lat. Przyznawane są one na wniosek podmiotów unijnych, które wnioskują o wprowadzenie preferencji do Komisji Europejskiej za pośrednictwem Krajowych Ministerstw. W Polsce jest to Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Wnioski przyjmowane są przez Ministerstwo dwa razy w roku w terminie letnim do 30 czerwca oraz w terminie zimowym do 31 grudnia.

Warunki zawieszeń celnych

W procesie wnioskowania należy między innymi:

– wykazać ograniczoną dostępność takich komponentów na terenie unii europejskiej,- kwota oszczędności dla przedsiębiorcy z tytułu wprowadzenia zawieszenia nie może być mniejsza niż 15 000 EUR rocznie,

– wnioskowany towar nie może być objęty umową na wyłączność, tzn. umową, która ogranicza innym podmiotom importowanie takiego towaru na teren UE,

– towary importowane, objęte wnioskiem nie mogą stanowić produktów finalnych przeznaczonych do sprzedaży konsumentom – jest to głównie instrument skierowany do producentów, a nie podmiotów handlowych.

Postawcie na specjalistów

Jeżeli importujecie Państwo lub zamierzacie importować komponenty do produkcji zachęcamy do kontaktu z nami. W ramach naszego wsparcia nieodpłatnie zbadamy Państwa potencjał na skorzystanie zarówno z już istniejących zawieszeń celnych, których obecnie jest już kilka tysięcy, jak i zbadamy możliwość zawnioskowania przez Państwo o własne zawieszenia celne. Wynikiem naszej wstępnej, bezpłatnej analizy, będzie podjęcie wspólnej decyzji w zakresie wyboru najbardziej korzystnej metodologii skorzystania z zawieszeń celnych.

Zainteresowanych prosimy o możliwie szybki kontakt pod adresem mailowym tax@warido.com. Przygotowanie wniosku to często długi proces i pozyskiwanie trudno dostępnych informacji. Nie należy zostawiać tej kwestii na ostatni moment. Pozytywne rozpatrzenie wniosku to często wielomilionowe korzyści dla importera.

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

zmiany-w-e-paragonach-2023

Zmiany w e-paragonach 2023

Już od dnia 15 września podatnicy będą mieli możliwość udostępniania paragonów poprzez nową platformę Ministerstwa Finansów – tzw. HUB paragonowy. Jest to jedna ze zmian wprowadzonych w ramach pakietu uproszczeń (…)

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej