fbpx

ZUS kontroluje “chorych” i wstrzymuje wypłatę świadczeń chorobowych

Zus kontroluje osoby na zasiłku chorobowym

W grudniu 2018 roku ZUS wprowadził obowiązkowe zwolnienia lekarskie. W styczniu natomiast rozpoczęła się seria kontroli osób przebywających na zwolnieniach lekarskich. Zakład Ubezpieczeń Społecznych podsumował te działania, a że wyniki są rekordowe to się nimi pochwalił.

Na czym polegają kontrole z ZUS?

Kontrola ZUS jest dwuetapowa:

– pierwszy etap kontroli polega na sprawdzeniu przez lekarza orzecznika, czy osoba przebywająca na zwolnieniu lekarskim w dalszym ciągu jest niezdolna do pracy czy jednak takie zwolnienie należy skrócić,

– druga kontrolowana kwestia to weryfikacja czy przebywający na “L4” korzysta ze zwolnienia w sposób prawidłowy, tj. czy nie wykonuje pracy lub innych czynności niezaleconych przez lekarza mogących utrudnić powrót do zdrowia.

Jakie są rezultaty kontroli ZUS w pierwszym półroczu 2019 roku?

Wojciech Andrusiewicz – Rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że w I półroczu 2019 roku zostało skontrolowanych 324 000 osób z czego 21 100 osób nie przeszło kontroli pozytywnie. Następstwem tego było wstrzymanie zasiłków chorobowych na łączną kwotę 19,2 mln PLN.

Podkreślamy tutaj, że jeśli zasiłek został już wypłacony, a kontrola wykaże nieprawidłowości to kwota zasiłku podlega zwrotowi.

Jak te wyniki mają się do lat ubiegłych?

Tendencja jest wzrostowa, tzn. że z roku na rok co raz więcej kontrolowanych osób nie przechodzi kontroli pozytywnie.

W 2018 roku było to niecałe 15 000 osób, a kwota wstrzymanego zasiłku wyniosła 12,6 mln PLN.

W 2017 roku 10 500 osób nie przeszło kontroli, a ZUS wstrzymał zasiłki na 6,9 mln PLN.

Co jeszcze kontroluje ZUS?

Oprócz kontroli osób przebywających na zwolnieniu lekarskim ZUS również kontroluje wysokość świadczeń chorobowych. W momencie ustania tytułu ubezpieczenia świadczenie nie może być większe od przeciętnego wynagrodzenia w kraju. W pierwszym półroczy ZUS ograniczył wypłaty o 84,9 mln PLN.

Podsumowanie

ZUS od stycznia do czerwca wstrzymał wypłatę świadczeń na łączną kwotę ponad 100 mln PLN, co jest rekordowym wynikiem. Rzecznik poinformował, że elektroniczne zwolnienia lekarskie pomagają w kontrolowaniu przebywających na zwolnieniach lekarskich, ponieważ zwiększyły szybkość wewnętrznego obiegu takiego zwolnienia.

Zapraszamy do zapisania się do naszego Newsletter’a i bycia na bieżąco.

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

zatrudnianie-obywateli-ukrainy-po-1-lipca-2024-r

Zatrudnianie obywateli Ukrainy po 1 lipca 2024 r.

Kryptowaluty, takie jak Bitcoin, zdobyły ogromną popularność jako forma inwestycji. Aktualna wartość Bitcoina wynosi około 245 tysięcy złotych. Choć handel kryptowalutami może przynieść znaczne zyski, ważne jest zrozumienie związanych z tym obowiązków podatkowych.

Czytaj więcej »
nowe-przepisy-dla-operatorow-platform-cyfrowych-2024

Nowe przepisy dla operatorów platform cyfrowych 2024

Od 1 lipca 2024 roku wejdą w życie przepisy nakładające na operatorów platform cyfrowych obowiązek gromadzenia i przekazywania administracji podatkowej informacji o sprzedawcach dokonujących transakcji za pośrednictwem tych platform. Zmiany te wynikają z ustawy z dnia 23 maja 2024 roku, która wprowadza nowe regulacje w zakresie wymiany informacji podatkowych z innymi krajami.

Czytaj więcej »
fuzje-transgraniczne-globalny-sukces-dlafirm

Fuzje Transgraniczne – globalny sukces dla firm

Globalizacja gospodarki oraz dynamiczny rozwój technologii sprawiają, że coraz więcej firm decyduje się na ekspansję międzynarodową. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu są fuzje transgraniczne. Proces ten umożliwia przedsiębiorstwom dostęp do nowych rynków, technologii oraz zasobów, które w przeciwnym razie byłyby trudno dostępne. W artykule przyjrzymy się bliżej, czym są fuzje transgraniczne, jakie korzyści przynoszą oraz jakie wyzwania wiążą się z ich realizacją.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.