ZUS kontroluje “chorych” i wstrzymuje wypłatę świadczeń chorobowych

Zus kontroluje osoby na zasiłku chorobowym

W grudniu 2018 roku ZUS wprowadził obowiązkowe zwolnienia lekarskie. W styczniu natomiast rozpoczęła się seria kontroli osób przebywających na zwolnieniach lekarskich. Zakład Ubezpieczeń Społecznych podsumował te działania, a że wyniki są rekordowe to się nimi pochwalił.

Na czym polegają kontrole z ZUS?

Kontrola ZUS jest dwuetapowa:

– pierwszy etap kontroli polega na sprawdzeniu przez lekarza orzecznika, czy osoba przebywająca na zwolnieniu lekarskim w dalszym ciągu jest niezdolna do pracy czy jednak takie zwolnienie należy skrócić,

– druga kontrolowana kwestia to weryfikacja czy przebywający na “L4” korzysta ze zwolnienia w sposób prawidłowy, tj. czy nie wykonuje pracy lub innych czynności niezaleconych przez lekarza mogących utrudnić powrót do zdrowia.

Jakie są rezultaty kontroli ZUS w pierwszym półroczu 2019 roku?

Wojciech Andrusiewicz – Rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że w I półroczu 2019 roku zostało skontrolowanych 324 000 osób z czego 21 100 osób nie przeszło kontroli pozytywnie. Następstwem tego było wstrzymanie zasiłków chorobowych na łączną kwotę 19,2 mln PLN.

Podkreślamy tutaj, że jeśli zasiłek został już wypłacony, a kontrola wykaże nieprawidłowości to kwota zasiłku podlega zwrotowi.

Jak te wyniki mają się do lat ubiegłych?

Tendencja jest wzrostowa, tzn. że z roku na rok co raz więcej kontrolowanych osób nie przechodzi kontroli pozytywnie.

W 2018 roku było to niecałe 15 000 osób, a kwota wstrzymanego zasiłku wyniosła 12,6 mln PLN.

W 2017 roku 10 500 osób nie przeszło kontroli, a ZUS wstrzymał zasiłki na 6,9 mln PLN.

Co jeszcze kontroluje ZUS?

Oprócz kontroli osób przebywających na zwolnieniu lekarskim ZUS również kontroluje wysokość świadczeń chorobowych. W momencie ustania tytułu ubezpieczenia świadczenie nie może być większe od przeciętnego wynagrodzenia w kraju. W pierwszym półroczy ZUS ograniczył wypłaty o 84,9 mln PLN.

Podsumowanie

ZUS od stycznia do czerwca wstrzymał wypłatę świadczeń na łączną kwotę ponad 100 mln PLN, co jest rekordowym wynikiem. Rzecznik poinformował, że elektroniczne zwolnienia lekarskie pomagają w kontrolowaniu przebywających na zwolnieniach lekarskich, ponieważ zwiększyły szybkość wewnętrznego obiegu takiego zwolnienia.

Zapraszamy do zapisania się do naszego Newsletter’a i bycia na bieżąco.

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

eksploracja-ksiegowosci

Co to jest eksploracja księgowości?

Precyzyjne zarządzanie księgowością to klucz do sukcesu każdej organizacji. Zarówno właściciele, jak i kierownictwo są zobowiązani do ścisłego monitorowania sytuacji finansowej firmy, aby gwarantować jej trwałość i ekspansję. Niemniej jednak (…)

Czytaj więcej »
otwarcie-biznesu-w-sieci

Otwarcie biznesu w sieci – kluczowe informacje

Uruchomienie własnej firmy to skomplikowany zadanie, związane z dokładnym planowaniem i przygotowaniem różnych aspektów. Jest to klucz do ewentualnej realizacji sukcesu. W kontekście zawiłości biurokratycznych, spotykanych w siedzibach różnych instytucji, cały proces może wywoływać (…)

Czytaj więcej »
ocena-wartosci-firm

Ocena wartości firm

Wycena przedsiębiorstw ma różne cele oraz funkcje. Może służyć jako wsparcie decyzyjne – i umożliwiać podejmowanie optymalnych z punktu widzenia firmy decyzji – lub jako informacja dla organów udzielających finansowania. Można ją (…)

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej