Zaznacz stronę

W grudniu 2018 roku ZUS wprowadził obowiązkowe zwolnienia lekarskie. W styczniu natomiast rozpoczęła się seria kontroli osób przebywających na zwolnieniach lekarskich. Zakład Ubezpieczeń Społecznych podsumował te działania, a że wyniki są rekordowe to się nimi pochwalił.

Na czym polegają kontrole z ZUS?

Kontrola ZUS jest dwuetapowa:

– pierwszy etap kontroli polega na sprawdzeniu przez lekarza orzecznika, czy osoba przebywająca na zwolnieniu lekarskim w dalszym ciągu jest niezdolna do pracy czy jednak takie zwolnienie należy skrócić,

– druga kontrolowana kwestia to weryfikacja czy przebywający na „L4” korzysta ze zwolnienia w sposób prawidłowy, tj. czy nie wykonuje pracy lub innych czynności niezaleconych przez lekarza mogących utrudnić powrót do zdrowia.

Jakie są rezultaty kontroli ZUS w pierwszym półroczu 2019 roku?

Wojciech Andrusiewicz – Rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że w I półroczu 2019 roku zostało skontrolowanych 324 000 osób z czego 21 100 osób nie przeszło kontroli pozytywnie. Następstwem tego było wstrzymanie zasiłków chorobowych na łączną kwotę 19,2 mln PLN.

Podkreślamy tutaj, że jeśli zasiłek został już wypłacony, a kontrola wykaże nieprawidłowości to kwota zasiłku podlega zwrotowi.

Jak te wyniki mają się do lat ubiegłych?

Tendencja jest wzrostowa, tzn. że z roku na rok co raz więcej kontrolowanych osób nie przechodzi kontroli pozytywnie.

W 2018 roku było to niecałe 15 000 osób, a kwota wstrzymanego zasiłku wyniosła 12,6 mln PLN.

W 2017 roku 10 500 osób nie przeszło kontroli, a ZUS wstrzymał zasiłki na 6,9 mln PLN.

Co jeszcze kontroluje ZUS?

Oprócz kontroli osób przebywających na zwolnieniu lekarskim ZUS również kontroluje wysokość świadczeń chorobowych. W momencie ustania tytułu ubezpieczenia świadczenie nie może być większe od przeciętnego wynagrodzenia w kraju. W pierwszym półroczy ZUS ograniczył wypłaty o 84,9 mln PLN.

Podsumowanie

ZUS od stycznia do czerwca wstrzymał wypłatę świadczeń na łączną kwotę ponad 100 mln PLN, co jest rekordowym wynikiem. Rzecznik poinformował, że elektroniczne zwolnienia lekarskie pomagają w kontrolowaniu przebywających na zwolnieniach lekarskich, ponieważ zwiększyły szybkość wewnętrznego obiegu takiego zwolnienia.

Zapraszamy do zapisania się do naszego Newsletter’a i bycia na bieżąco.

Wypełnij poniższy formularz lub zadzwoń!

Zapraszamy do współpracy!

Wymagana zgoda

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Call Now Button