Zaznacz stronę

W 2020 roku będzie można podpisać roczne sprawozdania finansowe e-dowodem osobistym. Na ten moment można to zrobić podpisem kwalifikowanym lub profilem zaufanym.

Na ile prawdopodobny jest nowy sposób sygnowania?

W ubiegłym tygodniu sejm przyjął już zmiany w ustawie o rachunkowości. Teraz już tylko pozostaje kwestia podpisania jej przez prezydenta.

Problemy z podpisaniem i wysłaniem rocznego sprawozdania finansowego

Każdy kto miał obowiązek złożenia rocznego sprawozdania finansowego drogą elektroniczną wie, że nie było to najprzyjemniejsze 30 minut w jego życiu, ze względu na chociażby mozolnie działającą witrynę. W skrajnych przypadkach złożenie sprawozdania finansowego zajmowało nawet kilka godzin – często bez oczekiwanego rezultatu.

Problemy pojawiały się w momencie podpisywania jak i wysłania rocznego sprawozdania finansowego. Jeśli np. jeden ze wspólników w spółce miał profil zaufany, a drugi podpis kwalifikowany to musieli podpisać się oni w kolejności e-PUAP -> podpis kwalifikowany. W odwrotnej kolejności wspólnik z e-PUAP nie miał możliwości złożenia podpisu. Oczywiście na stronie Ministerstwa nie było informacji, że należy to tak zrobić.

Podpis sprawozdania finansowego e-dowodem osobistym

Tak – takie rozwiązanie brzmi rozsądnie. Wystarczy więc, że mamy e-dowód osobisty i nie musimy się o nic martwić? Nie. Musimy przede wszystkim:

    • udać się do urzędu gminy i aktywować elektroniczną warstwę na naszym e-dowodzie osobistym.
    • ustawić sześciocyfrowy kod PIN
    • kupić czytnik zgodny z wymaganiami specyfikacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji – koszt to od 250 do nawet 600 PLN.

Podkreślamy, że nie wszystkie dotychczas wydane e-dowody osobiste mają odpowiednią warstwę elektroniczną, która pozwala na złożenie podpisu. Dowody wydane od marca 2019 roku mają już taką możliwość.

Podsumowanie

Cała idea podpisu rocznego sprawozdania finansowego e-dowodem osobistym brzmi interesująco i w porównaniu z kosztującym kilkaset złotych rocznie podpisem kwalifikowanym wygląda rozsądnie. Należy jednak pamiętać, że będzie to pierwszy raz, kiedy ta metoda zostanie praktykowana i może się okazać na tyle niedopracowana, że bez alternatywnej możliwości w postaci e-PUAP lub podpisu kwalifikowanego nie zdołamy wywiązać się z obowiązku podpisania i złożenia rocznego sprawozdania finansowego.

Zachęcamy do zapisania się do naszego Newsletter’a i bycia na bieżąco!

Wypełnij poniższy formularz lub zadzwoń!

Zapraszamy do współpracy!

Wymagana zgoda

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Call Now Button