Podpis rocznego sprawozdania finansowego e-dowodem osobistym

Podpis sprawozdania finansowego e-dowodem osobistym

W 2020 roku będzie można podpisać roczne sprawozdania finansowe e-dowodem osobistym. Na ten moment można to zrobić podpisem kwalifikowanym lub profilem zaufanym.

Na ile prawdopodobny jest nowy sposób sygnowania?

W ubiegłym tygodniu sejm przyjął już zmiany w ustawie o rachunkowości. Teraz już tylko pozostaje kwestia podpisania jej przez prezydenta.

Problemy z podpisaniem i wysłaniem rocznego sprawozdania finansowego

Każdy kto miał obowiązek złożenia rocznego sprawozdania finansowego drogą elektroniczną wie, że nie było to najprzyjemniejsze 30 minut w jego życiu, ze względu na chociażby mozolnie działającą witrynę. W skrajnych przypadkach złożenie sprawozdania finansowego zajmowało nawet kilka godzin – często bez oczekiwanego rezultatu.

Problemy pojawiały się w momencie podpisywania jak i wysłania rocznego sprawozdania finansowego. Jeśli np. jeden ze wspólników w spółce miał profil zaufany, a drugi podpis kwalifikowany to musieli podpisać się oni w kolejności e-PUAP -> podpis kwalifikowany. W odwrotnej kolejności wspólnik z e-PUAP nie miał możliwości złożenia podpisu. Oczywiście na stronie Ministerstwa nie było informacji, że należy to tak zrobić.

Podpis sprawozdania finansowego e-dowodem osobistym

Tak – takie rozwiązanie brzmi rozsądnie. Wystarczy więc, że mamy e-dowód osobisty i nie musimy się o nic martwić? Nie. Musimy przede wszystkim:

    • udać się do urzędu gminy i aktywować elektroniczną warstwę na naszym e-dowodzie osobistym.
    • ustawić sześciocyfrowy kod PIN
    • kupić czytnik zgodny z wymaganiami specyfikacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji – koszt to od 250 do nawet 600 PLN.

Podkreślamy, że nie wszystkie dotychczas wydane e-dowody osobiste mają odpowiednią warstwę elektroniczną, która pozwala na złożenie podpisu. Dowody wydane od marca 2019 roku mają już taką możliwość.

Podsumowanie

Cała idea podpisu rocznego sprawozdania finansowego e-dowodem osobistym brzmi interesująco i w porównaniu z kosztującym kilkaset złotych rocznie podpisem kwalifikowanym wygląda rozsądnie. Należy jednak pamiętać, że będzie to pierwszy raz, kiedy ta metoda zostanie praktykowana i może się okazać na tyle niedopracowana, że bez alternatywnej możliwości w postaci e-PUAP lub podpisu kwalifikowanego nie zdołamy wywiązać się z obowiązku podpisania i złożenia rocznego sprawozdania finansowego.

Zachęcamy do zapisania się do naszego Newsletter’a i bycia na bieżąco!

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

zmiany-w-e-paragonach-2023

Zmiany w e-paragonach 2023

Już od dnia 15 września podatnicy będą mieli możliwość udostępniania paragonów poprzez nową platformę Ministerstwa Finansów – tzw. HUB paragonowy. Jest to jedna ze zmian wprowadzonych w ramach pakietu uproszczeń (…)

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej