Brak możliwości odliczenia VAT za zakup owoców dla pracowników

Zakup owoców dla pracowników bez możliwości odliczenia VAT

Coraz częściej firmy częstują świeżymi owocami swoich pracowników w trakcie pracy. Zgodnie z wyrokiem z dnia 17 lipca 2019 roku sygn. akt I SA/Łd 217/19 nie będzie już można odliczyć VAT z faktury zakupu owoców, jeśli będą one przeznaczone na spożycie przez pracowników. Dlaczego?

Odliczenie VAT z zakupu świeżych owoców dla pracowników

WSA w Łodzi orzekł 17 lipca 2019 roku, że wydatki na owoce dla pracowników realizują ich osobiste cele i nie są to koszty związane z prowadzoną działalnością. Sąd stwierdził, że firma przecież mogła dać ekwiwalent dodatku do wynagrodzenia pracownikom zamiast owoców. Jest to oczywiście ekonomicznie nieuzasadnione, gdyż wówczas wzrosłyby również składki ZUS, a sam ekwiwalent byłby o wiele większy niż kilka owoców zjadanych przez pracownika.

Dlaczego zakup owoców realizuje osobiste cele pracowników?

Na to pytanie nie odpowiemy, bo nie wiemy. Wiemy natomiast dlaczego tak w rzeczywistości nie jest:

– pracownik poczęstowany owocami ma większą satysfakcję ze swojej pracy,

– orzeźwiające owoce wspierają wydajność pracy pracownika,

– doceniając pracownika poprawiamy relacje na linii pracownik – pracodawca,

– owoce poprawiają odporność pracowników – zmniejszamy szanse na problemy kadrowe ze względu na sezonowe choroby,

– promujemy zdrowy tryb życia jako pracodawca

– oferując pozapłacowe benefity jesteśmy bardziej atrakcyjnym pracodawcą.

Podobne jest również zdanie ekspertów na temat decyzji łódzkiego WSA.

Podatek dochodowy a zakup owoców dla pracowników

Brak możliwości odliczenia podatku VAT od zakupionych owoców dla pracowników nie oznacza jednak braku możliwości pomniejszenia podatku dochodowego. Tutaj stanowisko dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej jest jakby odwrotne:

Wydatki na zakup artykułów spożywczych takich jak: owoce, warzywa, pieczywo, serki, przyprawy, napoje owocowe czy jogurty z przeznaczeniem dla pracowników są przejawem i wyrazem starań spółki o stan zdrowia, kondycji fizycznej i samopoczucia jej pracowników. Poniesione wydatki mogą w dalszej perspektywie przyczyniać się do poprawy atmosfery wśród pracowników, do zwiększania ich motywacji do pracy i w konsekwencji do wzrostu wydajności, a zatem mogą przełożyć się na uzyskiwane przez spółkę przychody.

Kiedy można odliczyć VAT od zakupionych owoców?

VAT od zakupionych owoców można odliczyć w sytuacji kiedy owoce są zakupione w celu konsumpcji na spotkaniu z kontrahentem lub służbowych spotkaniach z pracownikami.

Podsumowanie

Pracodawcy organizujący np. “owocowe wtorki” nie będą mogli odliczyć VAT od ich zakupu zgodnie z wyrokiem WSA w Łodzi. Zakup ten jednak w dalszym ciągu pozostaje kosztem uzyskania przychodu, więc można obniżyć podstawę podatku dochodowego.

Zapraszamy do zapisania się do naszego newsletter’a i bycia na bieżąco!

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

eksploracja-ksiegowosci

Co to jest eksploracja księgowości?

Precyzyjne zarządzanie księgowością to klucz do sukcesu każdej organizacji. Zarówno właściciele, jak i kierownictwo są zobowiązani do ścisłego monitorowania sytuacji finansowej firmy, aby gwarantować jej trwałość i ekspansję. Niemniej jednak (…)

Czytaj więcej »
otwarcie-biznesu-w-sieci

Otwarcie biznesu w sieci – kluczowe informacje

Uruchomienie własnej firmy to skomplikowany zadanie, związane z dokładnym planowaniem i przygotowaniem różnych aspektów. Jest to klucz do ewentualnej realizacji sukcesu. W kontekście zawiłości biurokratycznych, spotykanych w siedzibach różnych instytucji, cały proces może wywoływać (…)

Czytaj więcej »
ocena-wartosci-firm

Ocena wartości firm

Wycena przedsiębiorstw ma różne cele oraz funkcje. Może służyć jako wsparcie decyzyjne – i umożliwiać podejmowanie optymalnych z punktu widzenia firmy decyzji – lub jako informacja dla organów udzielających finansowania. Można ją (…)

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej