Zaznacz stronę

Ministerstwo Finansów jest w trakcie prac nad testem przedsiębiorcy. Będzie to sposób weryfikacji czy dana osoba jest przedsiębiorcą czy tylko wystawia raz w miesiącu fakturę jednemu „pracodawcy”. Co na ten temat sądzą eksperci? Jakie jest prawdopodobieństwo zmiany przepisów?

Dlaczego Ministerstwo Finansów chce przeprowadzić taki test?

Według Wiceministra Finansów – Filipa Świtały – jednoosobowe działalności gospodarcze i forma ich opodatkowania to jeden z problemów polskiego systemu podatkowego:

Pracują dla jednej firmy i wystawiają na jej rzecz jedną fakturę miesięcznie. Co więcej, często mają zakaz pracy na rzecz innych firm. Nie znam prawdziwych przedsiębiorców, którzy godziliby się na zakaz konkurencji. Wielu kontrahentów to dywersyfikacja ryzyka, naturalna dla przedsiębiorczości: a skoro tak, to w działalności tej najwyraźniej chodzi o zapłacenie niższych podatków i składek.

Jaka jest skala tego zjawiska?

Według MF wśród jednoosobowych działalności gospodarczych można by wyodrębnić grupę 166 000 osób, które wykorzystują aktualne przepisy do płacenia mniejszych składek i podatków.

Na czym miałby polegać test przedsiębiorcy?

Szef Departamentu Podatków Dochodowych w Ministerstwie Finansów Maciej Żukowski informuje, że są już wykonywane prace nad stworzeniem takiego testu, jednak nie zdradza żadnych szczegółów. Podkreśla natomiast, że nawet mysz się nie prześliźnie, dając do zrozumienia tym samym, że dziurki tego „sita” będą bardzo małe.

Jakie jest zdanie ekspertów na temat weryfikacji JDG formą testu?

Eksperci podchodzą do całego tematu krytycznie. Joanna Tyrowicz – ekspertka ośrodka badawczego GRAPE – w wypowiedzi dla ,,Rzeczpospolitej” okazała swoje zdziwienie odnośnie zajmowania się akurat tą kwestią przez Ministerstwo Finansów:

Nie rozumiem, dlaczego MF marnuje czas i energię na 166 tys. osób, które zamiast 32 proc. PIT płacą 19. Mamy w finansach państwa znacznie poważniejsze problemy, jak demografia i brak zbilansowania systemu emerytalnego.

Natomiast ekspert BCC Michał Borkowski, w wypowiedzi dla dziennika ,,Rz” stwierdził, że:

Gdy urzędnik bierze się za przedsiębiorczość, nic dobrego z tego nie wynika.

A następnie cały pomysł podsumował następująco:

Taki „test przedsiębiorcy” to chybiony pomysł. To, że ktoś wystawia co miesiąc tylko jedną fakturę dla jednej firmy wcale nie przesądza, iż nie jest to działalność gospodarcza.

Podsumowanie

Kolejne uszczelnienia polskiego systemu podatkowego wydają się już być przesądzone, a osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą i pracujące w systemie B2B mogą w niedługim czasie się o tym przekonać. Warto śledzić ten temat i być na bieżąco – zachęcamy do zapisania się do nowego Newsletter’a.

Wypełnij poniższy formularz lub zadzwoń!

Zapraszamy do współpracy!

Wymagana zgoda

Zadzwoń teraz!