Test przedsiębiorcy, czyli krucjata MF przeciw jednoosobowym działalnościom gospodarczym

Test dla przedsiębioców - jdg a bycie przedsiębiorcą

Ministerstwo Finansów jest w trakcie prac nad testem dla przedsiębiorców. Będzie to sposób weryfikacji czy dana osoba jest przedsiębiorcą czy tylko wystawia raz w miesiącu fakturę jednemu “pracodawcy”. Co na ten temat sądzą eksperci? Jakie jest prawdopodobieństwo zmiany przepisów? Jak będzie wyglądał test dla przedsiębiorców?

Dlaczego Ministerstwo Finansów chce przeprowadzić taki test?

Według Wiceministra Finansów – Filipa Świtały – jednoosobowe działalności gospodarcze i forma ich opodatkowania to jeden z problemów polskiego systemu podatkowego:

Pracują dla jednej firmy i wystawiają na jej rzecz jedną fakturę miesięcznie. Co więcej, często mają zakaz pracy na rzecz innych firm. Nie znam prawdziwych przedsiębiorców, którzy godziliby się na zakaz konkurencji. Wielu kontrahentów to dywersyfikacja ryzyka, naturalna dla przedsiębiorczości: a skoro tak, to w działalności tej najwyraźniej chodzi o zapłacenie niższych podatków i składek.

Jaka jest skala tego zjawiska?

Według MF wśród jednoosobowych działalności gospodarczych można by wyodrębnić grupę 166 000 osób, które wykorzystują aktualne przepisy do płacenia mniejszych składek i podatków.

Na czym miałby polegać test przedsiębiorcy?

Szef Departamentu Podatków Dochodowych w Ministerstwie Finansów Maciej Żukowski informuje, że są już wykonywane prace nad stworzeniem takiego testu, jednak nie zdradza żadnych szczegółów. Podkreśla natomiast, że nawet mysz się nie prześliźnie, dając do zrozumienia tym samym, że dziurki tego “sita” będą bardzo małe.

 

Jakie jest zdanie ekspertów na temat weryfikacji JDG formą testu?

Eksperci podchodzą do całego tematu krytycznie. Joanna Tyrowicz – ekspertka ośrodka badawczego GRAPE – w wypowiedzi dla ,,Rzeczpospolitej” okazała swoje zdziwienie odnośnie zajmowania się akurat tą kwestią przez Ministerstwo Finansów:

Nie rozumiem, dlaczego MF marnuje czas i energię na 166 tys. osób, które zamiast 32 proc. PIT płacą 19. Mamy w finansach państwa znacznie poważniejsze problemy, jak demografia i brak zbilansowania systemu emerytalnego.

Natomiast ekspert BCC Michał Borkowski, w wypowiedzi dla dziennika ,,Rz” stwierdził, że:

Gdy urzędnik bierze się za przedsiębiorczość, nic dobrego z tego nie wynika.

A następnie cały pomysł podsumował następująco:

Taki „test przedsiębiorcy” to chybiony pomysł. To, że ktoś wystawia co miesiąc tylko jedną fakturę dla jednej firmy wcale nie przesądza, iż nie jest to działalność gospodarcza.

Podsumowanie

Kolejne uszczelnienia polskiego systemu podatkowego wydają się już być przesądzone, a osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą i pracujące w systemie B2B mogą w niedługim czasie się o tym przekonać. Warto śledzić ten temat i być na bieżąco – zachęcamy do zapisania się do nowego Newsletter’a.

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

zmiany-w-e-paragonach-2023

Zmiany w e-paragonach 2023

Już od dnia 15 września podatnicy będą mieli możliwość udostępniania paragonów poprzez nową platformę Ministerstwa Finansów – tzw. HUB paragonowy. Jest to jedna ze zmian wprowadzonych w ramach pakietu uproszczeń (…)

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej