Split payment – od kiedy ma obowiązywać i jakie są jego główne założenia?

Split payment - blog biura rachunkowego Warido w Rybniku

Dyrektor Departamentu VAT w Ministerstwie Finansów Wojciech Śliż poinformował, że przedsiębiorcy, którzy będą stosować płatności split payment, będą mieli możliwość opłacania innych danin publicznych z konta VAT. Między innymi będzie to podatek od importu, akcyza, cło, podatek dochodowy czy też składki ZUS. Od kiedy nowe przepisy mają zacząć obowiązywać? Jakie będą podstawowe założenia nowelizacji ustawy o podatku VAT? Kogo będą one dotyczyć?

Definicja płatności split payment

Temat jest jak najbardziej aktualny i często poruszany, ale jeśli ktoś jeszcze nie wie czym jest split payment to przytoczymy jego krótką definicję:

Mechanizm podzielonej płatności (ang. split payment) – mechanizm płatności, w którym płatność nabywcy za towar lub usługę dokonywana jest na dwa rachunki bankowe dostawcy lub usługodawcy. Wartość sprzedaży netto trafia na zasadniczy rachunek bankowy dostawcy, natomiast pozostała kwota podatku VAT trafia na drugi rachunek – specjalny rachunek VAT. (źródło)

Fundamenty mechanizmu split payment

MPP, czyli mechanizm podzielonej płatności dotyczyć będzie transakcji pomiędzy firmami na kwotę powyżej 15000zł, gdyż przedsiębiorcy, którzy zaliczają takie transakcje do kosztów uzyskania przychodu, powinni rozliczać je bezgotówkowo. Oczywistym jest, że w gotówkowych transakcjach spilt payment nie będzie występował.

Czy są przewidziane jakieś ułatwienia dla przedsiębiorców korzystających ze split payment?

Jak informuje Dyrektor Departamentu VAT w MF jednym z ułatwień będzie możliwość opłacania innych danin publicznych z konta VAT, takich jak VAT od importu, akcyzę, cło, podatek dochodowy czy nawet składki ZUS. Decyzja na temat tego, czy wszystkie z wymienionych udogodnień mają wejść w tym samym czasie ma zostać dopiero podjęta.

Najbardziej problematyczne okazują się tutaj składki przekazywane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, gdyż banki obsługujące MPP musiałyby wówczas wprowadzić kilka zmian.

Dyrektor Wojciech Śliż podkreśla, że Ministerstwo Finansów konsultuje zmiany z sektorem finansów oraz że jednym z udogodnień ma być również możliwość dokonywania przelewów zbiorczych w podzielonej płatności:

Zapewniam jednak, że pozostajemy w dialogu z sektorem finansowym i mamy nadzieję, że znajdziemy kompromis, który pozwoli stosować to rozwiązanie od początku. Wszystko to powinno pozwolić na skuteczną likwidację osadu na koncie VAT, a to z kolei pozwoli na likwidację problemów z płynnością finansową. Innym ułatwieniem, które chcemy zaproponować, będzie możliwość dokonywania przelewów zbiorczych w podzielonej płatności. W ten sposób można by dokonać przelewu dotyczącego określonej liczby faktur wystawionych w obrocie z tym samym kontrahentem, w pewnym okresie. Niewykluczone, że okresem minimalnym w tym zakresie będzie jeden dzień.

Jeżeli zapowiedzi Ministerstwa Finansów wejdą w życie to projekt nie będzie obejmował jedynie płatności przelewem, ale również płatność kartą kredytową, a nawet co raz częściej używaną formę płatności BLIK-iem:

Zmiany pozwolą też zaproponować unikalne rozwiązanie, tj. możliwość płacenia w MPP nie tylko bezpośrednio za pomocą przelewów bankowych, ale również np. płatności dokonanych kartą kredytową, BLIK-iem. Finalizujemy obecnie rozwiązanie dla tego problemu. Nie wiemy jeszcze, czy zaproponujemy go już w pierwszym projekcie, ale liczymy na to, że pojawią się w tym zakresie konstruktywne komentarze w trakcie konsultacji.

Jaka jest prognoza dotycząca terminu wprowadzenia MPP?

Split payment będzie obowiązywał najwcześniej od 1 stycznia 2020 r., o ile do wakacji przeprowadzony zostanie proces legislacyjny.

Cały projekt będzie wymagać od przedsiębiorców wielu zmian w systemach fakturowych, jak np. zawarcie informacji o stosowaniu MPP na fakturze.

Kolejny element uszczelniający system podatkowy

Obligatoryjny MPP jest ostatnim powstającym elementem uszczelniającym sferę podatków. Towarzyszyć będzie JPK, STIR, pakietom paliwowym i transportowym, kasom fiskalnym ONLINE (o których można przeczytać tutaj) i nowej białej liście.

Podsumowanie

Split payment może się okazać wyjątkowo problematyczny dla przedsiębiorców, którzy nie zapoznają się z jego funkcjonowaniem, a także nie przygotują swoich systemów fakturujących odpowiednio wcześniej, by były one zgodne z wchodzącymi przepisami.

Zachęcamy do zapisania się do naszego nowego Newsletter’a i bycia na bieżąco.

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

eksploracja-ksiegowosci

Co to jest eksploracja księgowości?

Precyzyjne zarządzanie księgowością to klucz do sukcesu każdej organizacji. Zarówno właściciele, jak i kierownictwo są zobowiązani do ścisłego monitorowania sytuacji finansowej firmy, aby gwarantować jej trwałość i ekspansję. Niemniej jednak (…)

Czytaj więcej »
otwarcie-biznesu-w-sieci

Otwarcie biznesu w sieci – kluczowe informacje

Uruchomienie własnej firmy to skomplikowany zadanie, związane z dokładnym planowaniem i przygotowaniem różnych aspektów. Jest to klucz do ewentualnej realizacji sukcesu. W kontekście zawiłości biurokratycznych, spotykanych w siedzibach różnych instytucji, cały proces może wywoływać (…)

Czytaj więcej »
ocena-wartosci-firm

Ocena wartości firm

Wycena przedsiębiorstw ma różne cele oraz funkcje. Może służyć jako wsparcie decyzyjne – i umożliwiać podejmowanie optymalnych z punktu widzenia firmy decyzji – lub jako informacja dla organów udzielających finansowania. Można ją (…)

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej