Split payment – od kiedy ma obowiązywać i jakie są jego główne założenia?

Split payment - blog biura rachunkowego Warido w Rybniku

Dyrektor Departamentu VAT w Ministerstwie Finansów Wojciech Śliż poinformował, że przedsiębiorcy, którzy będą stosować płatności split payment, będą mieli możliwość opłacania innych danin publicznych z konta VAT. Między innymi będzie to podatek od importu, akcyza, cło, podatek dochodowy czy też składki ZUS. Od kiedy nowe przepisy mają zacząć obowiązywać? Jakie będą podstawowe założenia nowelizacji ustawy o podatku VAT? Kogo będą one dotyczyć?

Definicja płatności split payment

Temat jest jak najbardziej aktualny i często poruszany, ale jeśli ktoś jeszcze nie wie czym jest split payment to przytoczymy jego krótką definicję:

Mechanizm podzielonej płatności (ang. split payment) – mechanizm płatności, w którym płatność nabywcy za towar lub usługę dokonywana jest na dwa rachunki bankowe dostawcy lub usługodawcy. Wartość sprzedaży netto trafia na zasadniczy rachunek bankowy dostawcy, natomiast pozostała kwota podatku VAT trafia na drugi rachunek – specjalny rachunek VAT. (źródło)

Fundamenty mechanizmu split payment

MPP, czyli mechanizm podzielonej płatności dotyczyć będzie transakcji pomiędzy firmami na kwotę powyżej 15000zł, gdyż przedsiębiorcy, którzy zaliczają takie transakcje do kosztów uzyskania przychodu, powinni rozliczać je bezgotówkowo. Oczywistym jest, że w gotówkowych transakcjach spilt payment nie będzie występował.

Czy są przewidziane jakieś ułatwienia dla przedsiębiorców korzystających ze split payment?

Jak informuje Dyrektor Departamentu VAT w MF jednym z ułatwień będzie możliwość opłacania innych danin publicznych z konta VAT, takich jak VAT od importu, akcyzę, cło, podatek dochodowy czy nawet składki ZUS. Decyzja na temat tego, czy wszystkie z wymienionych udogodnień mają wejść w tym samym czasie ma zostać dopiero podjęta.

Najbardziej problematyczne okazują się tutaj składki przekazywane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, gdyż banki obsługujące MPP musiałyby wówczas wprowadzić kilka zmian.

Dyrektor Wojciech Śliż podkreśla, że Ministerstwo Finansów konsultuje zmiany z sektorem finansów oraz że jednym z udogodnień ma być również możliwość dokonywania przelewów zbiorczych w podzielonej płatności:

Zapewniam jednak, że pozostajemy w dialogu z sektorem finansowym i mamy nadzieję, że znajdziemy kompromis, który pozwoli stosować to rozwiązanie od początku. Wszystko to powinno pozwolić na skuteczną likwidację osadu na koncie VAT, a to z kolei pozwoli na likwidację problemów z płynnością finansową. Innym ułatwieniem, które chcemy zaproponować, będzie możliwość dokonywania przelewów zbiorczych w podzielonej płatności. W ten sposób można by dokonać przelewu dotyczącego określonej liczby faktur wystawionych w obrocie z tym samym kontrahentem, w pewnym okresie. Niewykluczone, że okresem minimalnym w tym zakresie będzie jeden dzień.

Jeżeli zapowiedzi Ministerstwa Finansów wejdą w życie to projekt nie będzie obejmował jedynie płatności przelewem, ale również płatność kartą kredytową, a nawet co raz częściej używaną formę płatności BLIK-iem:

Zmiany pozwolą też zaproponować unikalne rozwiązanie, tj. możliwość płacenia w MPP nie tylko bezpośrednio za pomocą przelewów bankowych, ale również np. płatności dokonanych kartą kredytową, BLIK-iem. Finalizujemy obecnie rozwiązanie dla tego problemu. Nie wiemy jeszcze, czy zaproponujemy go już w pierwszym projekcie, ale liczymy na to, że pojawią się w tym zakresie konstruktywne komentarze w trakcie konsultacji.

Jaka jest prognoza dotycząca terminu wprowadzenia MPP?

Split payment będzie obowiązywał najwcześniej od 1 stycznia 2020 r., o ile do wakacji przeprowadzony zostanie proces legislacyjny.

Cały projekt będzie wymagać od przedsiębiorców wielu zmian w systemach fakturowych, jak np. zawarcie informacji o stosowaniu MPP na fakturze.

Kolejny element uszczelniający system podatkowy

Obligatoryjny MPP jest ostatnim powstającym elementem uszczelniającym sferę podatków. Towarzyszyć będzie JPK, STIR, pakietom paliwowym i transportowym, kasom fiskalnym ONLINE (o których można przeczytać tutaj) i nowej białej liście.

Podsumowanie

Split payment może się okazać wyjątkowo problematyczny dla przedsiębiorców, którzy nie zapoznają się z jego funkcjonowaniem, a także nie przygotują swoich systemów fakturujących odpowiednio wcześniej, by były one zgodne z wchodzącymi przepisami.

Zachęcamy do zapisania się do naszego nowego Newsletter’a i bycia na bieżąco.

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

nowe-przepisy-dla-jednoosobowych-działalnosci-gospodarczych

Nowe przepisy dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Rozpoczęcie nowego roku często wiąże się z wprowadzeniem nowych przepisów, które mogą mieć znaczący wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej. Rok 2024 nie jest wyjątkiem, szczególnie dla właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych, dla których zmiany prawne stanowią zarówno wyzwanie, jak i okazję do optymalizacji swoich przedsięwzięć.

Czytaj więcej »
oplata-za-jednorazowe-opakowania-w-gastronomii

Opłata za jednorazowe opakowania w gastronomii

Gastronomia od 1 stycznia 2024 pobiera od konsumentów opłaty za jednorazowe opakowania na wynos wykonane z tworzyw sztucznych. Przepis jest wynikiem zaimplementowania do polskiego prawa unijnej dyrektywy SUP (Single-Use Plastics Directive) zwanej dyrektywą plastikową. Jeżeli właśnie otwierasz na lato restaurację, przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie obowiązują Cię zasady. Pozwoli Ci to uniknąć kar wynoszących nawet 40 tys. zł.

Czytaj więcej »
leasing-samochodow-osobowych-a-rozliczenia-vat

Leasing samochodów osobowych a rozliczenia VAT

Wakacje składkowe to miesięczny urlop dla przedsiębiorców, kiedy to będą zwolnieni z opłacania większości składek ZUS. Wakacje nie obligują do zawieszania działalności, co znaczy, że można w ich trakcie normalnie pracować i zarabiać. Jeżeli prowadzisz firmę i przyda Ci się oddech od zobowiązań, przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, czy kwalifikujesz się do skorzystania z wakacji.

Czytaj więcej »
dni-wolne-od-pracy-2024-czyli-czy-2-maja-trzeba-pracowac

Dni wolne od pracy 2024, czyli czy 2 maja trzeba pracować?

W świecie biznesu, gdzie obraz marki i jej percepcja mają zasadnicze znaczenie dla sukcesu, odpowiednie zarządzanie wydatkami na reprezentację i reklamę jest kluczowe. Zrozumienie, jak efektywnie przekształcić te wydatki w koszty uzyskania przychodu, może być determinantą przewagi konkurencyjnej. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, który rzuca światło na ten skomplikowany aspekt zarządzania finansowego.

Czytaj więcej »
eksport-i-wsto-w-dzialalnosci-zwolnionej-z-VAT-jak-to-działa

Eksport i WSTO w działalności zwolnionej z VAT

W świecie biznesu i inwestycji, dywidenda to znak dobrze prosperującej spółki, a dla udziałowców – oczekiwany przychód. Co jednak, gdy udziałowiec nie dożyje wypłaty dywidendy? W takich okolicznościach pojawiają się pytania dotyczące opodatkowania tej dywidendy, która przechodzi na spadkobierców. Czy podlega ona podatkowi dochodowemu, czy może podatkowi od spadków i darowizn? To zagadnienie jest istotne nie tylko dla spadkobierców, ale również dla firm, które muszą właściwie zarządzać swoimi zobowiązaniami podatkowymi.

Czytaj więcej »
zarzadzanie-kosztami-reprezentacji-i-reklamy

Zarządzanie kosztami reprezentacji i reklamy

W świecie biznesu, gdzie obraz marki i jej percepcja mają zasadnicze znaczenie dla sukcesu, odpowiednie zarządzanie wydatkami na reprezentację i reklamę jest kluczowe. Zrozumienie, jak efektywnie przekształcić te wydatki w koszty uzyskania przychodu, może być determinantą przewagi konkurencyjnej. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, który rzuca światło na ten skomplikowany aspekt zarządzania finansowego.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.