fbpx

Mniejszy zysk brutto i większy podatek dochodowy – jak to możliwe?

Odsetki od VAT - biuro rachunkowe w Rybniku, księgowość online dla firm

Do budżetu państwa wpływa co raz więcej środków z tytułu CIT od średnich i dużych przedsiębiorstw, a firmy w ciągu roku osiągają mniejsze dochody – jak to możliwe? Sekret tkwi we wzroście średniej efektywnej stawki podatku dochodowego z 15,8% do 18,2% (stawka podatku CIT wynosi oczywiście 19%, jednak istnieje wiele odliczeń i optymalizacji, które pozwalają ją obniżyć). Co spowodowało wzrost podatku dochodowego?

Co jest powodem większych wpływów do budżetu z tytułu CIT?

Wzrost średniej efektywnej stawki podatku dochodowego z 15,8% do 18,2% jest potwierdzeniem tego, że średnie i duże firmy w 2018 roku bardzo zachowawczo podchodziły do przysługujących im odliczeń od podatku dochodowego – wręcz trzymały się od nich z daleka. Okazuje się, że mimo mniejszych dochodów wpłacały do budżetu więcej – dochody były mniejsze w porównaniu z rokiem 2017 o 12 mld zł, a wpływy z tytułu podatku dochodowego do budżetu wzrosły o 1,3 mld zł. Firmy korzystające z usług doradztwa podatkowego i dzięki temu posiadające m.in. odpowiednie opinie od doradców podatkowych w niezbędnym dla nich zakresie mogą teraz sobie pogratulować – nie poniosą niepotrzebnych wydatków związanych z odprowadzeniem podatku dochodowego za rok 2018.

Jakie średnie stopy procentowe efektywnej stawki podatku dochodowego były w poszczególnych województwach?

W województwie mazowieckim średnio dochody brutto zostały opodatkowane stawką 18,8% i warto tutaj podkreślić, że w roku ubiegłym ta sama stawka wynosiła 15,5%. Czy to oznacza, że organy podatkowe w tym województwie działają wyjątkowo skutecznie?

Najwyższa efektywna stawka podatku dochodowego była w województwie dolnośląskim – 24%. Nie jest to zaskoczeniem, gdyż dolnośląskie firmy od lat są w czołówce tego “rankingu”.

Na śląsku średnio wyniki brutto firm były objęte podatkiem CIT w wysokości 18,5%, a do budżetu przekazane zostało 2 432 000 000 zł z tytułu osiągniętych dochodów, czyli 0,5 mld zł mniej niż w roku ubiegłym .

Dlaczego na śląsku zapłacono sumarycznie mniej podatku niż w zeszłym roku?

Powodem był spadek zysków w branży energetycznej, a konkretnie firmy Tauron z Katowic, która w ostatnim kwartale utworzyła olbrzymie odpisy na utratę wartości aktywów, głównie w segmencie wydobycia, czyli kopalń.

Zielone certyfikaty dla elektrowni węglowych i ich wysokie ceny również przyczyniły się do spadku zysków w tej branży.

Podsumowanie

Organy podatkowe z pewnością są zadowolone ze wzrostu wpływów do budżetu z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych. Martwiący jest jednak spadek dochodów w średnich i dużych przedsiębiorstwach – czy może to zwiastować mniejszy lub większy kryzys koniunkturalny w gospodarce?

Zapraszamy do zapisania się do naszego Newsletter’a i bycia na bieżąco!

Źródło danych GUS.

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

ujemna-marza-w-uslugach-turystyki

Ujemna marża w usługach turystyki

Prowadzisz biuro turystyczne i zdarza się, że musisz dokładać do interesu? Takie sytuacje mają miejsce, gdy np. wycieczkę wykupi niespodziewanie mało osób i jej całościowy koszt będzie wyższy niż pozyskane środki. Na szczęście ustawa o VAT daje Ci furtkę w postaci uwzględnienia marży ujemnej przy rozliczaniu VAT. Dzięki temu nie zapłacisz podatku za usługi, które przyniosły Ci stratę. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym jest marża ujemna w turystyce i jak pomoże Ci zachować płynność finansową.

Czytaj więcej »
umorzenie-zaleglosci-zus-jak-zlozyc-wniosek

Umorzenie zaległości ZUS – jak złożyć wniosek

Ubezpieczenie zdrowotne uprawnia do bezpłatnej pomocy lekarskiej w przychodniach i szpitalach. Jest niezbędne do darmowego korzystania ze wszystkich świadczeń z NFZ.

Prowadzisz działalność gospodarczą, a ktoś z Twojej rodziny nie jest ubezpieczony? Możesz go zgłosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego. Nie wiąże się to z koniecznością opłacania podwójnej składki. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, kogo z rodziny możesz dopisać do ubezpieczenia i jak to zrobić.

Czytaj więcej »
zaswiadczenie-o-przychodzie-a-zasilek-przedemerytalny

Urlop po ukończeniu studiów – ile dni się należy?

Zatrudniasz pracownika, który jednocześnie studiuje i wkrótce zakończy edukację? Pamiętaj, żeby po ukończeniu studiów wyższych doliczyć mu odpowiedni staż pracy, a co za tym idzie – dodatkowe dni urlopu wypoczynkowego. Jest to jeden z Twoich podstawowych obowiązków jako pracodawcy. Za brak prawidłowego rozliczenia urlopu (czyli braku uwzględnienia dodatkowych dni, które przysługują absolwentowi), możesz dostać karę grzywny w wysokości od 1 000 zł do nawet 30 000 zł.

Czytaj więcej »
alimenty-a-rozliczenie-podatkowe

Alimenty a rozliczenie podatkowe

Rozliczenie podatkowe alimentów często rodzi wątpliwości u podatników. Ten artykuł ma na celu wyjaśnienie, jak alimenty powinny być traktowane w kontekście opodatkowania oraz jak właściwie je wykazać w zeznaniu rocznym.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.