Mniejszy zysk brutto i większy podatek dochodowy – jak to możliwe?

Odsetki od VAT - biuro rachunkowe w Rybniku, księgowość online dla firm

Do budżetu państwa wpływa co raz więcej środków z tytułu CIT od średnich i dużych przedsiębiorstw, a firmy w ciągu roku osiągają mniejsze dochody – jak to możliwe? Sekret tkwi we wzroście średniej efektywnej stawki podatku dochodowego z 15,8% do 18,2% (stawka podatku CIT wynosi oczywiście 19%, jednak istnieje wiele odliczeń i optymalizacji, które pozwalają ją obniżyć). Co spowodowało wzrost podatku dochodowego?

Co jest powodem większych wpływów do budżetu z tytułu CIT?

Wzrost średniej efektywnej stawki podatku dochodowego z 15,8% do 18,2% jest potwierdzeniem tego, że średnie i duże firmy w 2018 roku bardzo zachowawczo podchodziły do przysługujących im odliczeń od podatku dochodowego – wręcz trzymały się od nich z daleka. Okazuje się, że mimo mniejszych dochodów wpłacały do budżetu więcej – dochody były mniejsze w porównaniu z rokiem 2017 o 12 mld zł, a wpływy z tytułu podatku dochodowego do budżetu wzrosły o 1,3 mld zł. Firmy korzystające z usług doradztwa podatkowego i dzięki temu posiadające m.in. odpowiednie opinie od doradców podatkowych w niezbędnym dla nich zakresie mogą teraz sobie pogratulować – nie poniosą niepotrzebnych wydatków związanych z odprowadzeniem podatku dochodowego za rok 2018.

Jakie średnie stopy procentowe efektywnej stawki podatku dochodowego były w poszczególnych województwach?

W województwie mazowieckim średnio dochody brutto zostały opodatkowane stawką 18,8% i warto tutaj podkreślić, że w roku ubiegłym ta sama stawka wynosiła 15,5%. Czy to oznacza, że organy podatkowe w tym województwie działają wyjątkowo skutecznie?

Najwyższa efektywna stawka podatku dochodowego była w województwie dolnośląskim – 24%. Nie jest to zaskoczeniem, gdyż dolnośląskie firmy od lat są w czołówce tego “rankingu”.

Na śląsku średnio wyniki brutto firm były objęte podatkiem CIT w wysokości 18,5%, a do budżetu przekazane zostało 2 432 000 000 zł z tytułu osiągniętych dochodów, czyli 0,5 mld zł mniej niż w roku ubiegłym .

Dlaczego na śląsku zapłacono sumarycznie mniej podatku niż w zeszłym roku?

Powodem był spadek zysków w branży energetycznej, a konkretnie firmy Tauron z Katowic, która w ostatnim kwartale utworzyła olbrzymie odpisy na utratę wartości aktywów, głównie w segmencie wydobycia, czyli kopalń.

Zielone certyfikaty dla elektrowni węglowych i ich wysokie ceny również przyczyniły się do spadku zysków w tej branży.

Podsumowanie

Organy podatkowe z pewnością są zadowolone ze wzrostu wpływów do budżetu z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych. Martwiący jest jednak spadek dochodów w średnich i dużych przedsiębiorstwach – czy może to zwiastować mniejszy lub większy kryzys koniunkturalny w gospodarce?

Zapraszamy do zapisania się do naszego Newsletter’a i bycia na bieżąco!

Źródło danych GUS.

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

Deklaracja PCC-3

Czym jest deklaracja PCC-3 i kiedy należy ją złożyć?

Zakup mieszkania czy samochodu od osoby fizycznej to przykłady czynności, które oznaczają konieczność zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Wówczas też ma zastosowanie deklaracja PCC-3. Jak ją wypełnić? Gdzie zapłacić PCC? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące podatku PCC.

Czytaj więcej »
ZSWA ZUS

ZSWA ZUS – zgłoszenie okresów pracy szczególnej

Wraz z początkiem marca wielu pracodawców musi pomyśleć o zgłoszeniu do urzędu pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Jeśli Ty także zatrudniasz takie osoby, pamiętaj, że masz czas do końca marca, aby zgłosić stan faktyczny za rok ubiegły. Jak to zrobić?

Czytaj więcej »
Reklama napojów alkoholowych

Reklama napojów alkoholowych

Napoje alkoholowe stanowią szczególny produkt w kontekście emitowania reklam. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że dnia 1 kwietnia 2021 roku weszło w życie rozporządzenie określające wzór nowej zbiorczej deklaracji ZUS DRA-2, która odnosi się do opłat za usługi będące reklamami napojów alkoholowych.

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej