fbpx

Jak obliczyć ulgę IP BOX?

Jak obliczyć ulgę IP BOX?

Spis treści

Polski Ład wprowadził wiele korzyści dla firm, które zajmują się działalnością badawczo-rozwojową. Jedną z nich jest możliwość skorzystania z programu IP Box, znanego też pod nazwami Innovation Box oraz Patent Box. Jest to wprowadzony w 2019 roku system specjalnych ulg podatkowych, dzięki któremu przedsiębiorcy wykonujący taką działalność mogą liczyć na preferencyjne stawki podatkowe. W dzisiejszym wpisie omówimy zasady funkcjonowania IP Box oraz wskażemy, kto może starać się o przyznanie tej ulgi. 

Na czym polega ulga IP Box? 

Czym konkretnie jest IP Box? To specjalna propozycja przeznaczona dla przedsiębiorców prowadzących działalność B+R (badawczo-rozwojową). Przedsiębiorcy, który zdecydują się z niej skorzystać, mogą liczyć na preferencyjne opodatkowanie przychodów z własności intelektualnych podlegających ochronie prawnej. Do takich własności intelektualnych zaliczyć można chociażby patenty. Oczywiście warunkiem koniecznym jest, aby były one wytwarzane, lub przynajmniej polepszane przez przedsiębiorcę zajmującego się działalnością badawczo-rozwojową. Jeżeli zatem firma wytwarza na terenie naszego kraju unikalną dla siebie własność intelektualną (IP), może wówczas skorzystać z omawianej ulgi. Zyski płynące z takiej działalności będą wówczas opodatkowane stawką wynoszącą zaledwie 5%. Ulgę tę odlicza się od podstawy obliczenia podatku. 

Dla kogo przewidziana jest ulga podatkowa IP Box? 

Ulga IP BOX przewidziana jest dla tych podatników, którzy prowadzą działalność B+R lub też kupują jej wyniki. Warto natomiast wiedzieć, że nie są przewidziane żadne limity ani ograniczenia. Z omawianej ulgi mogą skorzystać zarówno osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, jak i większe przedsiębiorstwa. Ulga dostępna jest także dla niektórych rodzajów spółek – między innymi osobowych oraz kapitałowych. 

Ulga IP BOX – rozliczanie z urzędem  

Jak wygląda rozliczanie ulgi IP BOX z urzędem skarbowym? Tutaj przewidzianych zostało kilka opcji. Z tego rozwiązania skorzystać mogą zarówno przedsiębiorcy rozliczający się na podstawie skali podatkowej, podatku liniowego, jak również na podstawie podatku dochodowego od osób prawnych. 

IP Box: W jaki sposób można ustalić dochód pozyskany z własności intelektualnej? 

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, aby przedsiębiorca mógł skorzystać z ulgi IP BOX oraz preferencyjnych zasad opodatkowania, musi uzyskiwać swój dochód na podstawie kwalifikowanej własności intelektualnej (IP). Mowa na przykład o sytuacjach takich, jak: 

  • sprzedaży należącej do przedsiębiorcy własności intelektualnej; 
  • zysku generowanym poprzez udzielanie licencji na wykorzystywanie danego IP; 
  • zysku pochodzącego z transakcji – sprzedaż danego produktu lub usługi; 
  • różnego rodzaju odszkodowania (zarówno zasądzone, jak i uzyskane w postępowaniu arbitrażowym), jeśli dotyczyły one naruszenia prawa do własności intelektualnej. 

W jaki sposób ustala się podstawę opodatkowania na preferencyjnych warunkach? Niezbędne jest do tego wykonaniu kilku obliczeń. Przede wszystkim konieczne jest ustalenie wartości wskaźnika Nexus. Wartość tę oblicza się za pomocą następującego wzoru: n = (a + b) x 1,3 / (a + b + c + d), oczywiście przy przyjęciu odpowiednich założeń, gdzie: 

  • Symbol a oznacza koszty, jakie przedsiębiorca poniósł w związku z wykonywaną na podstawie własności intelektualnej działalnością B+R. 
  • Symbol b to z kolei te koszty, które poniósł on w związku z nabyciem wyników takich prac od niezależnego podmiotu. 
  • Symbol c określa koszty, które związane są z pozyskaniem wyników prac badawczych i rozwojowych od jednego z podmiotów wymienionych przez ustawę o PIT. 
  • Symbol d oznacza koszty pozyskanych przez dane przedsiębiorstwo własności intelektualnych. 

Po wyznaczeniu tego wskaźnika możliwe staje się ustalenie, jaka konkretnie wartość wsparcia w ramach ulgi IP Box Ci przysługuje. Znając wartość wskaźnika Nexus, można to zrobić w stosunkowo łatwy sposób. Wystarczy bowiem obliczyć, jaka jest różnica między wartością podatków, które zapłaciłeś w danym roku według standardowej stawki, a kwotą, którą musiałbyś opłacić, gdybyś korzystał z 5% stawki podatku. 

Stosunkowo łatwo można też obliczyć, jaki będzie dochód z tytułu kwalifikowanej wartości intelektualnej, który umożliwiłby skorzystanie z obniżonej dzięki programowi IP Box stawki opodatkowania. Aby tego dokonać, wystarczy jedynie pomnożyć wynik wskaźnika Nexus przez dochód uzyskiwany z tytułu IP. 

Ulga IP Box a ulga na badania i rozwój – jakie są różnice?  

Wiele osób zastanawia się, czy ulga IP Box przysługuje osobom, które pragną pozyskać także ulgę na badania i rozwój. Odpowiedź brzmi – jak najbardziej tak.  

Zgodnie z decyzją rządu osoby, które zdecydowały się skorzystać z ulgi IP Box począwszy od 2022 roku mogą także uzyskać ulgę na badania i rozwój. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie. Trzeba bowiem podkreślić, że jeszcze do niedawna przedsiębiorcy, którzy uzyskiwali dochody na podstawie wyników swoich prac badawczo-rozwojowych zmuszeni byli do wyboru pomiędzy dwoma rodzajami opodatkowania, które były ze sobą sprzeczne.  

Kolejną korzystną informacją jest fakt, że wprowadzone przez rząd zmiany dotyczą zarówno podatników rozliczających się z podatku dochodowego od osób prawnych, jak i od osób fizycznych. 


Oferta Warido

Skontaktuj się z nami już dziś i dowiedz się więcej o tym, jak możemy wspierać Twoją firmę w drodze do sukcesu!

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

ujemna-marza-w-uslugach-turystyki

Ujemna marża w usługach turystyki

Prowadzisz biuro turystyczne i zdarza się, że musisz dokładać do interesu? Takie sytuacje mają miejsce, gdy np. wycieczkę wykupi niespodziewanie mało osób i jej całościowy koszt będzie wyższy niż pozyskane środki. Na szczęście ustawa o VAT daje Ci furtkę w postaci uwzględnienia marży ujemnej przy rozliczaniu VAT. Dzięki temu nie zapłacisz podatku za usługi, które przyniosły Ci stratę. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym jest marża ujemna w turystyce i jak pomoże Ci zachować płynność finansową.

Czytaj więcej »
umorzenie-zaleglosci-zus-jak-zlozyc-wniosek

Umorzenie zaległości ZUS – jak złożyć wniosek

Ubezpieczenie zdrowotne uprawnia do bezpłatnej pomocy lekarskiej w przychodniach i szpitalach. Jest niezbędne do darmowego korzystania ze wszystkich świadczeń z NFZ.

Prowadzisz działalność gospodarczą, a ktoś z Twojej rodziny nie jest ubezpieczony? Możesz go zgłosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego. Nie wiąże się to z koniecznością opłacania podwójnej składki. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, kogo z rodziny możesz dopisać do ubezpieczenia i jak to zrobić.

Czytaj więcej »
zaswiadczenie-o-przychodzie-a-zasilek-przedemerytalny

Urlop po ukończeniu studiów – ile dni się należy?

Zatrudniasz pracownika, który jednocześnie studiuje i wkrótce zakończy edukację? Pamiętaj, żeby po ukończeniu studiów wyższych doliczyć mu odpowiedni staż pracy, a co za tym idzie – dodatkowe dni urlopu wypoczynkowego. Jest to jeden z Twoich podstawowych obowiązków jako pracodawcy. Za brak prawidłowego rozliczenia urlopu (czyli braku uwzględnienia dodatkowych dni, które przysługują absolwentowi), możesz dostać karę grzywny w wysokości od 1 000 zł do nawet 30 000 zł.

Czytaj więcej »
alimenty-a-rozliczenie-podatkowe

Alimenty a rozliczenie podatkowe

Rozliczenie podatkowe alimentów często rodzi wątpliwości u podatników. Ten artykuł ma na celu wyjaśnienie, jak alimenty powinny być traktowane w kontekście opodatkowania oraz jak właściwie je wykazać w zeznaniu rocznym.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.