Jak obliczyć ulgę IP BOX?

Jak obliczyć ulgę IP BOX?

Spis treści

Polski Ład wprowadził wiele korzyści dla firm, które zajmują się działalnością badawczo-rozwojową. Jedną z nich jest możliwość skorzystania z programu IP Box, znanego też pod nazwami Innovation Box oraz Patent Box. Jest to wprowadzony w 2019 roku system specjalnych ulg podatkowych, dzięki któremu przedsiębiorcy wykonujący taką działalność mogą liczyć na preferencyjne stawki podatkowe. W dzisiejszym wpisie omówimy zasady funkcjonowania IP Box oraz wskażemy, kto może starać się o przyznanie tej ulgi. 

Na czym polega ulga IP Box? 

Czym konkretnie jest IP Box? To specjalna propozycja przeznaczona dla przedsiębiorców prowadzących działalność B+R (badawczo-rozwojową). Przedsiębiorcy, który zdecydują się z niej skorzystać, mogą liczyć na preferencyjne opodatkowanie przychodów z własności intelektualnych podlegających ochronie prawnej. Do takich własności intelektualnych zaliczyć można chociażby patenty. Oczywiście warunkiem koniecznym jest, aby były one wytwarzane, lub przynajmniej polepszane przez przedsiębiorcę zajmującego się działalnością badawczo-rozwojową. Jeżeli zatem firma wytwarza na terenie naszego kraju unikalną dla siebie własność intelektualną (IP), może wówczas skorzystać z omawianej ulgi. Zyski płynące z takiej działalności będą wówczas opodatkowane stawką wynoszącą zaledwie 5%. Ulgę tę odlicza się od podstawy obliczenia podatku. 

Dla kogo przewidziana jest ulga podatkowa IP Box? 

Ulga IP BOX przewidziana jest dla tych podatników, którzy prowadzą działalność B+R lub też kupują jej wyniki. Warto natomiast wiedzieć, że nie są przewidziane żadne limity ani ograniczenia. Z omawianej ulgi mogą skorzystać zarówno osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, jak i większe przedsiębiorstwa. Ulga dostępna jest także dla niektórych rodzajów spółek – między innymi osobowych oraz kapitałowych. 

Ulga IP BOX – rozliczanie z urzędem  

Jak wygląda rozliczanie ulgi IP BOX z urzędem skarbowym? Tutaj przewidzianych zostało kilka opcji. Z tego rozwiązania skorzystać mogą zarówno przedsiębiorcy rozliczający się na podstawie skali podatkowej, podatku liniowego, jak również na podstawie podatku dochodowego od osób prawnych. 

IP Box: W jaki sposób można ustalić dochód pozyskany z własności intelektualnej? 

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, aby przedsiębiorca mógł skorzystać z ulgi IP BOX oraz preferencyjnych zasad opodatkowania, musi uzyskiwać swój dochód na podstawie kwalifikowanej własności intelektualnej (IP). Mowa na przykład o sytuacjach takich, jak: 

  • sprzedaży należącej do przedsiębiorcy własności intelektualnej; 
  • zysku generowanym poprzez udzielanie licencji na wykorzystywanie danego IP; 
  • zysku pochodzącego z transakcji – sprzedaż danego produktu lub usługi; 
  • różnego rodzaju odszkodowania (zarówno zasądzone, jak i uzyskane w postępowaniu arbitrażowym), jeśli dotyczyły one naruszenia prawa do własności intelektualnej. 

W jaki sposób ustala się podstawę opodatkowania na preferencyjnych warunkach? Niezbędne jest do tego wykonaniu kilku obliczeń. Przede wszystkim konieczne jest ustalenie wartości wskaźnika Nexus. Wartość tę oblicza się za pomocą następującego wzoru: n = (a + b) x 1,3 / (a + b + c + d), oczywiście przy przyjęciu odpowiednich założeń, gdzie: 

  • Symbol a oznacza koszty, jakie przedsiębiorca poniósł w związku z wykonywaną na podstawie własności intelektualnej działalnością B+R. 
  • Symbol b to z kolei te koszty, które poniósł on w związku z nabyciem wyników takich prac od niezależnego podmiotu. 
  • Symbol c określa koszty, które związane są z pozyskaniem wyników prac badawczych i rozwojowych od jednego z podmiotów wymienionych przez ustawę o PIT. 
  • Symbol d oznacza koszty pozyskanych przez dane przedsiębiorstwo własności intelektualnych. 

Po wyznaczeniu tego wskaźnika możliwe staje się ustalenie, jaka konkretnie wartość wsparcia w ramach ulgi IP Box Ci przysługuje. Znając wartość wskaźnika Nexus, można to zrobić w stosunkowo łatwy sposób. Wystarczy bowiem obliczyć, jaka jest różnica między wartością podatków, które zapłaciłeś w danym roku według standardowej stawki, a kwotą, którą musiałbyś opłacić, gdybyś korzystał z 5% stawki podatku. 

Stosunkowo łatwo można też obliczyć, jaki będzie dochód z tytułu kwalifikowanej wartości intelektualnej, który umożliwiłby skorzystanie z obniżonej dzięki programowi IP Box stawki opodatkowania. Aby tego dokonać, wystarczy jedynie pomnożyć wynik wskaźnika Nexus przez dochód uzyskiwany z tytułu IP. 

Ulga IP Box a ulga na badania i rozwój – jakie są różnice?  

Wiele osób zastanawia się, czy ulga IP Box przysługuje osobom, które pragną pozyskać także ulgę na badania i rozwój. Odpowiedź brzmi – jak najbardziej tak.  

Zgodnie z decyzją rządu osoby, które zdecydowały się skorzystać z ulgi IP Box począwszy od 2022 roku mogą także uzyskać ulgę na badania i rozwój. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie. Trzeba bowiem podkreślić, że jeszcze do niedawna przedsiębiorcy, którzy uzyskiwali dochody na podstawie wyników swoich prac badawczo-rozwojowych zmuszeni byli do wyboru pomiędzy dwoma rodzajami opodatkowania, które były ze sobą sprzeczne.  

Kolejną korzystną informacją jest fakt, że wprowadzone przez rząd zmiany dotyczą zarówno podatników rozliczających się z podatku dochodowego od osób prawnych, jak i od osób fizycznych. 

Masz dodatkowe pytania? Potrzebujesz wsparcia w tym zakresie?

Skontaktuj się z nami już teraz! Doświadczeni eksperci z Warido z pomocą dla Twojej firmy. 

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

Metoda wyłączenia z progresją

Metoda wyłączenia z progresją jako sposób unikania podwójnego opodatkowania

Metoda wyłączenia z progresją, czyli jak uniknąć podwójnego opodatkowania

Podwójne opodatkowanie dotyczy osób fizycznych o statusie polskiego rezydenta podatkowego. W praktyce oznacza to, że każda osoba, która uzyskuje dochody za granicą może podlegać zasadom podwójnego opodatkowania – w Polsce i w kraju, w którym podejmuje działalność zarobkową. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia. Jak uniknąć podwójnego opodatkowania?

Czytaj więcej »
Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe przedsiębiorcy

Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe przedsiębiorcy

Jeśli rozpoczynasz lub prowadzisz działalność gospodarczą – w szczególności jednoosobową, musisz podlegać ubezpieczeniom społecznym, takim jak rentowe, emerytalne, wypadkowe i zdrowotne – są to ubezpieczenia obowiązkowe. Wyjątek może stanowić posiadanie innych tytułów do ubezpieczenia, wówczas niektóre z nich nie będą Cię obejmować w ogóle.

Czytaj więcej »
Zwyczajne zgromadzenie wspólników przez Internet

Czy zwyczajne zgromadzenie wspólników może się odbyć przez Internet? 

Zwyczajne zgromadzenie wspólników to na przykładzie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością kluczowy organ, obok zarządu i rady nadzorczej. Potrzeby zgłaszane przez przedsiębiorców, ugruntowane przez późniejsze wydarzenia pandemii Covid-19, przyczyniły się do istotnych wyzwań w dziedzinie odbywania spotkań na potrzeby funkcjonowania spółki z o.o. podczas zwyczajnego zgromadzenia wspólników.

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej