Odsetki od zaległego podatku VAT

Odsetki od VAT - biuro rachunkowe w Rybniku, księgowość online dla firm

Masz zaległości w płatnościach do urzędu skarbowego z tytułu nierozliczonego podatku VAT? Urząd skarbowy zgodził się rozłożyć twoje zobowiązanie na raty? Nie ciesz się przedwcześnie – po kilku miesiącach możesz otrzymać pismo w sprawie tzw. ,,sankcji VAT” i zapłacisz 20-30% więcej. Czy mogą zostać naliczone odsetki od VAT?

Jak to możliwe?

Dziennik Gazeta Prawna złożył zapytanie do biura prasowego Krajowej Administracji Skarbowej, w którym to opisał sytuację jednego z czytelników, który został obciążony wysokimi odsetkami mimo pozytywnej decyzji o rozłożeniu zaległości na raty. Odpowiedź KAS była następująca:

Decyzja o sankcji VAT nie wpływa na wysokość rat określonych w wydanej wcześniej decyzji.

Oznacza to, że nawet jeśli dany przedsiębiorca otrzyma możliwość spłaty należności w formie rat to powinien rozpocząć negocjacje z urzędem skarbowym – tym razem, by spłacić nowe obciążenie, czyli nałożoną sankcję VAT.

Jakie są rodzaje sankcji VAT?

– 30% – grozi za zawyżenie zwrotu podatku VAT, zaniżenie kwoty podatku VAT do zapłaty lub niezłożenie deklaracji i niewpłacenie podatku

– 20% – grozi, gdy przedsiębiorca powinien dostać stawkę 30%, jednak skorygował deklarację i wpłacił zaległy VAT lub oddał do budżetu nienależną kwotę zwróconego podatku VAT

– 100% – grozi za odliczenie VAT z faktur wystawionych przez podmioty dopuszczające się oszustw podatkowych

Jakie jest zdanie ekspertów na temat takich praktyk urzędów skarbowych?

W wypowiedzi dla DGP jeden z ekspertów stwierdził, że:

Tak być nie może. Podatnicy, nawet jeśli są zmuszeni ponieść konsekwencje błędów, powinni od razu wiedzieć, jaki jest ich zakres.

Czy jest to zgodne z ustawą?

Prawdą jest, że przepisy nie nakazują wydawania decyzji w sprawie sankcji VAT równocześnie z decyzją wymiarową. Można jednak wyciągnąć taki wniosek z zasad ogólnych prowadzenia postępowania podatkowego, np. z zasady zaufania do organów państwa lub zasady informowania stron.

Jest to ewidentne nieokreślenie wszystkich obowiązków podatnika wynikających z danego stanu faktycznego w jednym momencie. Uniemożliwia to określenie własnego statusu podatkowego i posiadanie wiedzy niezbędnej do podjęcia decyzji o odwoływaniu się.

Jak można rozwiązać ten problem?

Organy podatkowe znane są z lekceważącego stosunku do zasad ogólnych prowadzenia postępowania podatkowego, więc najlepszym rozwiązaniem wydaje się być zapisanie w ustawie dyspozycji o tym, że sankcja VAT może być nałożona wyłącznie razem z decyzją określającą zobowiązanie podatkowe.

Zachęcamy do zapisania się do naszego Newsletter’a i bycia na bieżąco!

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

eksploracja-ksiegowosci

Co to jest eksploracja księgowości?

Precyzyjne zarządzanie księgowością to klucz do sukcesu każdej organizacji. Zarówno właściciele, jak i kierownictwo są zobowiązani do ścisłego monitorowania sytuacji finansowej firmy, aby gwarantować jej trwałość i ekspansję. Niemniej jednak (…)

Czytaj więcej »
otwarcie-biznesu-w-sieci

Otwarcie biznesu w sieci – kluczowe informacje

Uruchomienie własnej firmy to skomplikowany zadanie, związane z dokładnym planowaniem i przygotowaniem różnych aspektów. Jest to klucz do ewentualnej realizacji sukcesu. W kontekście zawiłości biurokratycznych, spotykanych w siedzibach różnych instytucji, cały proces może wywoływać (…)

Czytaj więcej »
ocena-wartosci-firm

Ocena wartości firm

Wycena przedsiębiorstw ma różne cele oraz funkcje. Może służyć jako wsparcie decyzyjne – i umożliwiać podejmowanie optymalnych z punktu widzenia firmy decyzji – lub jako informacja dla organów udzielających finansowania. Można ją (…)

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej