fbpx

Odsetki od zaległego podatku VAT

Odsetki od VAT - biuro rachunkowe w Rybniku, księgowość online dla firm

Masz zaległości w płatnościach do urzędu skarbowego z tytułu nierozliczonego podatku VAT? Urząd skarbowy zgodził się rozłożyć twoje zobowiązanie na raty? Nie ciesz się przedwcześnie – po kilku miesiącach możesz otrzymać pismo w sprawie tzw. ,,sankcji VAT” i zapłacisz 20-30% więcej. Czy mogą zostać naliczone odsetki od VAT?

Jak to możliwe?

Dziennik Gazeta Prawna złożył zapytanie do biura prasowego Krajowej Administracji Skarbowej, w którym to opisał sytuację jednego z czytelników, który został obciążony wysokimi odsetkami mimo pozytywnej decyzji o rozłożeniu zaległości na raty. Odpowiedź KAS była następująca:

Decyzja o sankcji VAT nie wpływa na wysokość rat określonych w wydanej wcześniej decyzji.

Oznacza to, że nawet jeśli dany przedsiębiorca otrzyma możliwość spłaty należności w formie rat to powinien rozpocząć negocjacje z urzędem skarbowym – tym razem, by spłacić nowe obciążenie, czyli nałożoną sankcję VAT.

Jakie są rodzaje sankcji VAT?

– 30% – grozi za zawyżenie zwrotu podatku VAT, zaniżenie kwoty podatku VAT do zapłaty lub niezłożenie deklaracji i niewpłacenie podatku

– 20% – grozi, gdy przedsiębiorca powinien dostać stawkę 30%, jednak skorygował deklarację i wpłacił zaległy VAT lub oddał do budżetu nienależną kwotę zwróconego podatku VAT

– 100% – grozi za odliczenie VAT z faktur wystawionych przez podmioty dopuszczające się oszustw podatkowych

Jakie jest zdanie ekspertów na temat takich praktyk urzędów skarbowych?

W wypowiedzi dla DGP jeden z ekspertów stwierdził, że:

Tak być nie może. Podatnicy, nawet jeśli są zmuszeni ponieść konsekwencje błędów, powinni od razu wiedzieć, jaki jest ich zakres.

Czy jest to zgodne z ustawą?

Prawdą jest, że przepisy nie nakazują wydawania decyzji w sprawie sankcji VAT równocześnie z decyzją wymiarową. Można jednak wyciągnąć taki wniosek z zasad ogólnych prowadzenia postępowania podatkowego, np. z zasady zaufania do organów państwa lub zasady informowania stron.

Jest to ewidentne nieokreślenie wszystkich obowiązków podatnika wynikających z danego stanu faktycznego w jednym momencie. Uniemożliwia to określenie własnego statusu podatkowego i posiadanie wiedzy niezbędnej do podjęcia decyzji o odwoływaniu się.

Jak można rozwiązać ten problem?

Organy podatkowe znane są z lekceważącego stosunku do zasad ogólnych prowadzenia postępowania podatkowego, więc najlepszym rozwiązaniem wydaje się być zapisanie w ustawie dyspozycji o tym, że sankcja VAT może być nałożona wyłącznie razem z decyzją określającą zobowiązanie podatkowe.

Zachęcamy do zapisania się do naszego Newsletter’a i bycia na bieżąco!

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

ujemna-marza-w-uslugach-turystyki

Ujemna marża w usługach turystyki

Prowadzisz biuro turystyczne i zdarza się, że musisz dokładać do interesu? Takie sytuacje mają miejsce, gdy np. wycieczkę wykupi niespodziewanie mało osób i jej całościowy koszt będzie wyższy niż pozyskane środki. Na szczęście ustawa o VAT daje Ci furtkę w postaci uwzględnienia marży ujemnej przy rozliczaniu VAT. Dzięki temu nie zapłacisz podatku za usługi, które przyniosły Ci stratę. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym jest marża ujemna w turystyce i jak pomoże Ci zachować płynność finansową.

Czytaj więcej »
umorzenie-zaleglosci-zus-jak-zlozyc-wniosek

Umorzenie zaległości ZUS – jak złożyć wniosek

Ubezpieczenie zdrowotne uprawnia do bezpłatnej pomocy lekarskiej w przychodniach i szpitalach. Jest niezbędne do darmowego korzystania ze wszystkich świadczeń z NFZ.

Prowadzisz działalność gospodarczą, a ktoś z Twojej rodziny nie jest ubezpieczony? Możesz go zgłosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego. Nie wiąże się to z koniecznością opłacania podwójnej składki. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, kogo z rodziny możesz dopisać do ubezpieczenia i jak to zrobić.

Czytaj więcej »
zaswiadczenie-o-przychodzie-a-zasilek-przedemerytalny

Urlop po ukończeniu studiów – ile dni się należy?

Zatrudniasz pracownika, który jednocześnie studiuje i wkrótce zakończy edukację? Pamiętaj, żeby po ukończeniu studiów wyższych doliczyć mu odpowiedni staż pracy, a co za tym idzie – dodatkowe dni urlopu wypoczynkowego. Jest to jeden z Twoich podstawowych obowiązków jako pracodawcy. Za brak prawidłowego rozliczenia urlopu (czyli braku uwzględnienia dodatkowych dni, które przysługują absolwentowi), możesz dostać karę grzywny w wysokości od 1 000 zł do nawet 30 000 zł.

Czytaj więcej »
alimenty-a-rozliczenie-podatkowe

Alimenty a rozliczenie podatkowe

Rozliczenie podatkowe alimentów często rodzi wątpliwości u podatników. Ten artykuł ma na celu wyjaśnienie, jak alimenty powinny być traktowane w kontekście opodatkowania oraz jak właściwie je wykazać w zeznaniu rocznym.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.