Limit obrotów na kasę fiskalną

Limit obrotów na kasę fiskalną

Spis treści

Od pewnego czasu toczy się dyskusja na temat stopniowego wycofywania ze sprzedaży elektronicznych kas fiskalnych na rzecz urządzeń online. Mimo to wielu przedsiębiorców nie musi rejestrować sprzedaży w kasie fiskalnej. W 2023 roku w mocy prawnej pozostaje przepis Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2021 r. (Dz. U. z 2021 r. poz. 2442) w sprawie zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji kasowej. Przepisy wprowadzone w latach 2022-2023 nie przyniosły zatem podatnikom ważnych zmian w zakresie możliwości ubiegania się o zwolnienia.  

Kto skorzysta ze zwolnienia z kasy fiskalnej w 2023 roku? 

Rozporządzenie przewiduje kilka różnych rodzajów zwolnień z posiadania kas fiskalnych w 2023 roku. Najszersza grupa podatników korzysta ze zwolnienia podmiotowego ze względu na relatywnie niskie obroty. Przepisy z 2023 roku zachowują bardzo szeroki katalog zwolnień ogólnych dla sprzedaży wysyłkowej, zwolnień z usługi polecenia zapłaty i czynności zwolnionych z płatności gotówkowych.  

Do katalogu czynności została dodana nowa pozycja, jednak ze względu na swój charakter i ryzyko nadużycia, musi być odnotowana na kasie niezależnie od rocznego obrotu podatnika. Przepis ten konkretnie odnosi się do świadczenia usług, jakimi są: usługi mycia, czyszczenia samochodów i podobnych usług (PKWiU 45.20.30.0), w tym przy użyciu urządzeń obsługiwanych przez klienta, które w systemie bezobsługowym przyjmują należność w bilonie lub banknotach, lub innej formie (bezgotówkowej)”. 

Limit zwalniający z obowiązku posiadania kasy fiskalnej  

Jakie są limity, aby skorzystać z najpopularniejszych zwolnień kasjerskich? W 2023 roku należy spełnić warunki określone w ustawach, podobnie jak w roku poprzednim – podatnicy, których obrót na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych w roku poprzednim nie przekroczył 20.000 zł, nie muszą posiadać urządzenia fiskalnego. Transakcje te nie obejmują jednak sprzedaży nieruchomości oraz aktywów trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, ale tylko wtedy, gdy te czynności są wymienione na fakturze.  

Podatnicy, którzy zaczynają sprzedawać na rzecz wyżej wymienionych osób, przez cały rok będziemy naliczany limit proporcjonalnie do okresu, w którym dokonana jest ta sprzedaż (od pierwszego dnia do końca roku). 

Inne zwolnienia podatkowe w 2023 roku  

Zwolnienia z kasy fiskalnej na rok 2023 r. są również zwolnieniami ogólnymi, takimi jak usługi związane z przedpłatą, zwolnienia ze sprzedaży wysyłkowej, dzierżawy i dostawy nieruchomości. O dwa pierwsze można ubiegać się dopiero po spełnieniu warunków określonych w regulaminie. Ponadto z zakresu ubezpieczenia wyłączone są czynności wymienione w części I załącznika do rozporządzenia. Od 1 stycznia 2023 roku niniejszy katalog pozostaje bez zmian.  

Kasa fiskalna połączona z terminalem 

Kasa fiskalna miała być zintegrowana z terminalami płatniczymi już w lipcu 2022 r., ale ze względu na problemy techniczne zgłaszane przez przedsiębiorców Minister Finansów zaproponował odroczenie tego przepisu i terminu w czasie. Znajduje to odzwierciedlenie w art. 20 pkt 4 lit. d ustawy z dnia 8 czerwca 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu automatyzacji załatwiania niektórych spraw przez Skarb Państwa. Nowa data integracji płatności online z terminalami to 1 stycznia 2025 r. Oznacza to, że przedsiębiorcy będą musieli być gotowi na zmiany do końca 2024 roku.  

Nie zmieniło się również prawo w sprawie ulgi na kasę fiskalną do 700 zł na zakupione urządzenie. Odliczenie to przysługuje podatnikom, którzy w 2023 r. utracili prawo do zwolnienia z kasy lub zaczną dopiero z niej korzystać. Warunkiem jest między innymi terminowa instalacja urządzenia oraz pełna płatność wskazana na fakturze zakupu.  

Czy kasa online to kasa wirtualna? 

Kasy fiskalne online są czasami mylone z kasami wirtualnymi, które formalnie nazywane są „kasami programowymi”. Ich różnica jest zasadnicza. Kasa online to urządzenie i różni się od dobrze znanej kasy fiskalnej tym, że jest podłączona do Internetu.  

Wirtualna kasa to aplikacja, którą zainstalować można np. na swoim komputerze. Na smartfonach, terminalach płatniczych i innych urządzeniach. Rozporządzenie zezwala na korzystanie z wirtualnych kas jedynie w niektórych branżach. 

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z 29 maja 2020 roku zgodnie z przepisami w sprawie grup lub rodzajów działalności podatników, którzy mogą korzystać z kas programowych, kasy wirtualne mogą być wykorzystywane do usług związanych z transportem, zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi. Wprowadzona później zmiana dodała również do tej grupy myjnie samochodowe. 

Masz dodatkowe pytania? Potrzebujesz wsparcia w tym zakresie?

Skontaktuj się z nami już teraz! Doświadczeni eksperci z Warido z pomocą dla Twojej firmy.

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

zmiany-w-e-paragonach-2023

Zmiany w e-paragonach 2023

Już od dnia 15 września podatnicy będą mieli możliwość udostępniania paragonów poprzez nową platformę Ministerstwa Finansów – tzw. HUB paragonowy. Jest to jedna ze zmian wprowadzonych w ramach pakietu uproszczeń (…)

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej