Jak sprawdzić czy spółka z o.o. została zarejestrowana?

Spółka z o.o. w KRS

Spis treści

Wiarygodność kontrahenta zależy od tego, czy prowadzi on działalność gospodarczą w sposób legalny, z uwzględnieniem faktu dokonania rejestracji we właściwym rejestrze. W przypadku prowadzenia działalności w formie spółki z o.o. oznaczać to będzie konieczność spełnienia obowiązku w zakresie rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Obowiązek ten będzie zatem różnić się od tego przypisanego rejestracji chociażby jednoosobowej działalności gospodarczej osoby fizycznej, która podlega wpisowi do Centralnej Ewidencji i Informacji Gospodarczej (CEIDG). Sprawdzenie KRS stanowi więc podstawowy krok w badaniu wiarygodności spółki z o.o. Warto dokładniej przyjrzeć się temu zagadnieniu i odpowiedzieć na pytanie, jak sprawdzić czy spółka z o.o. została zarejestrowana w KRS. 

Ogólne znaczenie Krajowego Rejestru Sądowego 

Krajowy Rejestr Sądowy funkcjonuje jako scentralizowana, informatyczna baza danych składająca się z trzech osobnych rejestrów, tj. rejestru przedsiębiorców, rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji i publicznych zakładów opieki zdrowotnej, a także rejestru dłużników niewypłacalnych. 

Podstawą prawną dla wprowadzenia KRS jest ustawa z dnia 20 sierpnia 1997 roku o Krajowym Rejestrze Sądowym. Rejestr funkcjonuje od dnia 1 stycznia 2001 roku. 

Jego głównym zadaniem jest powszechne udostępnianie szybkiej, podstawowej i niezawodnej informacji na temat statusu prawnego zarejestrowanego podmiotu, wraz z kluczowymi elementami jego sytuacji finansowej, a także sposobu reprezentowania w kontaktach na zewnątrz. 

Oprócz tego, KRS uwzględnia inne dane, istotne dla obrotu gospodarczego, w tym dane na temat zaległości celnych i podatkowych przedsiębiorstwa, zaległości wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) oraz informacje o wierzycielach wraz z wysokością niespłaconych wierzytelności. 

Sprawdzenie KRS pozwala zatem uzyskać podstawowe informacje na temat przedsiębiorstwa, na przykład prowadzonego w formie spółki z o.o. 

Sprawdzenie KRS na potrzeby własne przedsiębiorcy 

Przedsiębiorca prowadzący działalność w formie spółki z o.o. chce często w sposób samodzielny dodatkowo upewnić się, że spółka widnieje w ewidencji w KRS. Zgodnie z zapewnieniami Ministerstwa Sprawiedliwości, wyszukiwanie podmiotów zarejestrowanych w KRS nie wymaga posiadania konta w systemie. Na stronie tego resortu przygotowano hiperłącze bezpośrednio odsyłające na wyszukiwarkę Portalu Rejestrów Sądowych (PRS). Każdy zainteresowany może skorzystać tutaj z poniższego linku: https://wyszukiwarka-krs.ms.gov.pl/. 

Po rejestracji spółki należy wejść na wcześniej podany adres internetowy oraz wybrać rodzaj rejestru, tj. zaznaczyć pole „Przedsiębiorcy” lub „Stowarzyszenia, inne organizacje społ. i zawodowe, fundacje, ZOZ”. W przypadku spółki z o.o. właściwym będzie zaznaczenie pola „Przedsiębiorcy”. Warto pamiętać, że pominięcie tego pola uniemożliwi sprawdzenie KRS. 

Następnie użytkownik ma do wyboru wpisanie numeru KRS, NIP, REGON bądź nazwy spółki z o.o. i wybór przycisku „Wyszukaj”. System wyświetli wówczas nazwę spółki, miejscowość, typ rejestru, informację czy podmiot należy do organizacji pożytku publicznego, a także informację czy sporządzano wobec niego jakiekolwiek wpisy dotyczące postępowania upadłościowego. 

Aby sprawdzić inną spółkę lub dowolny podmiot zobowiązany do rejestracji w KRS, wystarczy nacisnąć przycisk „Wyczyść” i ponowić wyżej opisaną procedurę. 

Warto nadmienić, że na tej samej stronie internetowej, choć przy przejściu do osobnej zakładki pt. „Wyszukaj dłużnika”, można – poprzez numer RDN (Rejestr Dłużników Niewypłacalnych) – wyszukać dłużnika. 

Założenie spółki z wykorzystaniem systemu S24 

Jeśli nasza spółka została założona dzięki wykorzystaniu systemu S24, to wówczas można zalogować się przez portal, podając identyfikator oraz hasło. Z kolei po zalogowaniu, w zakładce korespondencja można zweryfikować status naszego wniosku. Digitalizacja procesu obsługi przedsiębiorcy jest ważnym ułatwieniem, jeśli chodzi o sprawdzenie KRS. 

Masz dodatkowe pytania? Potrzebujesz wsparcia w tym zakresie?

Skontaktuj się z nami już teraz! Doświadczeni eksperci z Warido z pomocą dla Twojej firmy.

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

zmiany-w-e-paragonach-2023

Zmiany w e-paragonach 2023

Już od dnia 15 września podatnicy będą mieli możliwość udostępniania paragonów poprzez nową platformę Ministerstwa Finansów – tzw. HUB paragonowy. Jest to jedna ze zmian wprowadzonych w ramach pakietu uproszczeń (…)

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej