Spis treści
Wiarygodność kontrahenta zależy od tego, czy prowadzi on działalność gospodarczą w sposób legalny, z uwzględnieniem faktu dokonania rejestracji we właściwym rejestrze. W przypadku prowadzenia działalności w formie spółki z o.o. oznaczać to będzie konieczność spełnienia obowiązku w zakresie rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Obowiązek ten będzie zatem różnić się od tego przypisanego rejestracji chociażby jednoosobowej działalności gospodarczej osoby fizycznej, która podlega wpisowi do Centralnej Ewidencji i Informacji Gospodarczej (CEIDG). Sprawdzenie KRS stanowi więc podstawowy krok w badaniu wiarygodności spółki z o.o. Warto dokładniej przyjrzeć się temu zagadnieniu i odpowiedzieć na pytanie, jak sprawdzić czy spółka z o.o. została zarejestrowana w KRS.
Ogólne znaczenie Krajowego Rejestru Sądowego
Krajowy Rejestr Sądowy funkcjonuje jako scentralizowana, informatyczna baza danych składająca się z trzech osobnych rejestrów, tj. rejestru przedsiębiorców, rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji i publicznych zakładów opieki zdrowotnej, a także rejestru dłużników niewypłacalnych.
Podstawą prawną dla wprowadzenia KRS jest ustawa z dnia 20 sierpnia 1997 roku o Krajowym Rejestrze Sądowym. Rejestr funkcjonuje od dnia 1 stycznia 2001 roku.
Jego głównym zadaniem jest powszechne udostępnianie szybkiej, podstawowej i niezawodnej informacji na temat statusu prawnego zarejestrowanego podmiotu, wraz z kluczowymi elementami jego sytuacji finansowej, a także sposobu reprezentowania w kontaktach na zewnątrz.
Oprócz tego, KRS uwzględnia inne dane, istotne dla obrotu gospodarczego, w tym dane na temat zaległości celnych i podatkowych przedsiębiorstwa, zaległości wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) oraz informacje o wierzycielach wraz z wysokością niespłaconych wierzytelności.
Sprawdzenie KRS pozwala zatem uzyskać podstawowe informacje na temat przedsiębiorstwa, na przykład prowadzonego w formie spółki z o.o.
Sprawdzenie KRS na potrzeby własne przedsiębiorcy
Przedsiębiorca prowadzący działalność w formie spółki z o.o. chce często w sposób samodzielny dodatkowo upewnić się, że spółka widnieje w ewidencji w KRS. Zgodnie z zapewnieniami Ministerstwa Sprawiedliwości, wyszukiwanie podmiotów zarejestrowanych w KRS nie wymaga posiadania konta w systemie. Na stronie tego resortu przygotowano hiperłącze bezpośrednio odsyłające na wyszukiwarkę Portalu Rejestrów Sądowych (PRS). Każdy zainteresowany może skorzystać tutaj z poniższego linku: https://wyszukiwarka-krs.ms.gov.pl/.
Po rejestracji spółki należy wejść na wcześniej podany adres internetowy oraz wybrać rodzaj rejestru, tj. zaznaczyć pole „Przedsiębiorcy” lub „Stowarzyszenia, inne organizacje społ. i zawodowe, fundacje, ZOZ”. W przypadku spółki z o.o. właściwym będzie zaznaczenie pola „Przedsiębiorcy”. Warto pamiętać, że pominięcie tego pola uniemożliwi sprawdzenie KRS.
Następnie użytkownik ma do wyboru wpisanie numeru KRS, NIP, REGON bądź nazwy spółki z o.o. i wybór przycisku „Wyszukaj”. System wyświetli wówczas nazwę spółki, miejscowość, typ rejestru, informację czy podmiot należy do organizacji pożytku publicznego, a także informację czy sporządzano wobec niego jakiekolwiek wpisy dotyczące postępowania upadłościowego.
Aby sprawdzić inną spółkę lub dowolny podmiot zobowiązany do rejestracji w KRS, wystarczy nacisnąć przycisk „Wyczyść” i ponowić wyżej opisaną procedurę.
Warto nadmienić, że na tej samej stronie internetowej, choć przy przejściu do osobnej zakładki pt. „Wyszukaj dłużnika”, można – poprzez numer RDN (Rejestr Dłużników Niewypłacalnych) – wyszukać dłużnika.
Założenie spółki z wykorzystaniem systemu S24
Jeśli nasza spółka została założona dzięki wykorzystaniu systemu S24, to wówczas można zalogować się przez portal, podając identyfikator oraz hasło. Z kolei po zalogowaniu, w zakładce korespondencja można zweryfikować status naszego wniosku. Digitalizacja procesu obsługi przedsiębiorcy jest ważnym ułatwieniem, jeśli chodzi o sprawdzenie KRS.
Masz dodatkowe pytania? Potrzebujesz wsparcia w tym zakresie?
Skontaktuj się z nami już teraz! Doświadczeni eksperci z Warido z pomocą dla Twojej firmy.
Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.